Tři roky od puče v Myanmaru se karty obrací. Povstalci ovládli desítky měst, třetina lidí v zemi hladoví

3 minuty
Události: Odpor proti vládnoucí juntě v Myanmaru tři roky od puče nabírá na síle
Zdroj: ČT24

Tři roky od vojenského převratu myanmarská junta bojuje o udržení kontroly nad zemí. Ozbrojené etnické skupiny ve spolupráci s Vládou národní jednoty vedou úspěšnou ofenzivu. Za poslední tři měsíce režim ztratil nejméně 34 měst a na pět set vojenských základen po celé zemi. Boje připravily o domov statisíce lidí. V mnoha oblastech Myanmaru nefungují školy a nemocnice a lidem chybí potraviny a pitná voda. Humanitární pomoc potřebuje podle OSN třetina obyvatel.

Pro-demokratická aliance svolala při příležitosti třetího výročí od puče další tichou stávku. Ulice se vyprázdnily, obchody zavřely. Podle členů odboje, se kterými se Česká televize spojila, revoluce neskončila, přestože junta terorizuje obyvatele a velkou část země zachvátila válka.

„Lidé jsou připraveni stávkovat proti armádě, přestože vědí, že budou zatýkáni a pronásledováni,“ uvedla Kristen z Generálního stávkového koordinačního orgánu Myanmaru

Junta usiluje o život i lékaři Tayzaru Sanovi z Mandalaje, který vedl po převratu první demonstrace. V rozhovoru z úkrytu vzkázal, že se odboji daří. „Za dva a půl roku boje jsme dosáhli dost. Kontrolujeme některá města ve střední části země, kde jsme dosadili veřejnou správu,“ konstatoval Tayzar San. 

Protest proti vládnoucí juntě v Myanmaru
Zdroj: ČT24

Silný odboj

Ozbrojení povstalci vedou úspěšnou ofenzivu. Zdroje ČT se domnívají, že změna je na obzoru. Otázkou však zůstává, co to bude znamenat pro režim, pro paralelní vládu Národní jednoty a bezpočet etnických skupin, které spravují jimi obsazené oblasti. 

Navzdory letecké a dělostřelecké přesile docházejí armádě síly. Etnické skupiny útočí na severu a severovýchodě. Nepřímo je podpořila Čína, která zasáhla proti zločineckým gangům u hranic. 

Ofenziva povzbudila odboj i jinde. Povstalci ovládli 34 měst a pád dalších se blíží. Organizují atentáty a útočí drony na vládní zařízení. „Denně přicházejí o vojáky, nemají nové rekruty, posily, zásobování. Vojáci nejsou ochotní hlídkovat, protože se na ně útočí ze zálohy,“ podotkl profesor Thitinan Pongsudhirak z Institutu bezpečnostních a mezinárodních studií při thajské Chulalongkornské univerzitě.

Prodloužení výjimečného stavu

Junta ve středu už popáté prodloužila výjimečný stav o půl roku. Vojenská vláda tímto rozhodnutím také opět odložila slibované volby. Prezident Myin Šwei prodloužení výjimečného stavu zdůvodnil tím, „že se situace nevrátila k normálu“, a také tím, aby se „umožnil boj proti teroristům,“ napsala junta v prohlášení. Šwei koncem loňského roku varoval, že zemi hrozí rozpad, pokud se nepodaří ofenzivu povstalců zastavit.

Při státním převratu v roce 2021 svrhla armáda vládu demokraticky zvolené držitelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij, a zvrátila tak předchozí desetiletí reforem a ekonomického růstu. Vojenská junta puč zdůvodnila údajnými podvody při volbách z listopadu 2020.

Povstalci v Myanmaru
Zdroj: ČT24

Humanitární pomoc v Myanmaru nyní naléhavě potřebuje na 18,6 milionu lidí, tedy zhruba třetina obyvatel, uvádí OSN. Před únorem 2021 to byl jeden milion, podotýká organizace.

„Tři roky poté, co armáda 1. února 2021 svrhla demokraticky zvolenou vládu a protiprávně zadržela její představitele, se krize v Myanmaru dál zhoršuje a má ničivé dopady na civilní obyvatelstvo,“ zdůraznil generální tajemník OSN António Guterres.

V prohlášení vydaném k výročí převzetí moci juntou zdůraznil nutnost demokratického přechodu k civilní vládě, ochranu civilního obyvatelstva a ukončení bojů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Na Ukrajině působí i francouzské drony. Jejich výrobce chce znásobit produkci

Evropští lídři se na pařížském summitu ochotných shodli na nutnosti zvýšit dodávky zbraní na Ukrajinu. A to včetně dronů, které se v boji s ruskými jednotkami ukázaly jako velmi účinné. Jejich hlavní francouzský výrobce, který své stroje posílá Kyjevu, chce v příštích týdnech znásobit produkci.
před 24 mminutami

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 9 hhodinami

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
před 10 hhodinami

Počet mrtvých po zemětřesení v Myanmaru překročil 1600

Počet obětí pátečního mohutného zemětřesení v Myanmaru stoupl na 1644, uvedla podle agentury AFP v sobotu odpoledne vládnoucí vojenská junta s tím, že dalších 3408 lidí utrpělo zranění. Předchozí sobotní bilance čítala 1002 mrtvých a přes 2,3 tisíce zraněných. Vůdce vládnoucí vojenské junty Min Aun Hlain už v pátek připustil, že se počet obětí bude ještě zvyšovat. Agentura AP v sobotu napsala, že hlavní opoziční hnutí v zemi vyhlásilo částečné příměří s vojenskou juntou, aby tak usnadnilo přístup k humanitární pomoci.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

V římské bazilice svatého Petra se konala mše v češtině

V nejslavnějším katolickém chrámu na světě, bazilice svatého Petra, se uskutečnila mše v češtině. Šlo o vrchol Národní pouti v Římě. Zúčastnilo se jí více než dva tisíce lidí. A dočkali se i náhrady za neuskutečněnou audienci u papeže Františka. Pontifik, který se zotavuje po pobytu v nemocnici, jim adresoval osobní poselství. „Ze srdce žehnám vám i vašemu národu a prosím, modlete se za mě,“ napsal v něm.
před 11 hhodinami

Z jejich domovů jsou sutiny. ČT natáčela v palestinském uprchlickém táboře

Izraelská armáda dál útočí na infrastrukturu Hamásu a jeho bojovníky v Pásmu Gazy. Organizace Lékaři bez hranic upozorňuje na zhoršenou humanitární situaci Palestinců vysídlených rozsáhlou izraelskou operací na severu okupovaného Západního břehu. O situaci palestinských uprchlických táborů v Dženínu nebo Tulkarmu informoval zpravodaj ČT Václav Černohorský.
před 11 hhodinami

Istanbul zažil další velkou demonstraci proti zadržení exstarosty

Nejméně desetitisíce lidí se v sobotu v Istanbulu zúčastnily demonstrace, kterou svolala turecká opozice proti zadržení bývalého starosty tohoto největšího tureckého města a významné osobnosti opozice Ekrema Imamoglua. Pokračují tak největší demonstrace v Turecku za posledních více než deset let, píše agentura Reuters.
před 17 hhodinami
Načítání...