Myanmarská vojenská vláda snížila výši trestu opoziční vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij o šest let. S odkazem na mluvčího junty o tom informovala agentura Reuters, podle které byla bývalá politička omilostněna v pěti z devatenácti trestných činů, za které byla dříve uvězněna celkem na třiatřicet let. Junta omilostnila Su Ťij společně s dalšími sedmi tisíci vězni v rámci náboženského obřadu. Su Ťij veškerá obvinění odmítá, k jejímu propuštění vyzvaly i západní země.
Myanmarská junta zkrátila na 27 let vězení pro opoziční vůdkyni Su Ťij
Osmasedmdesátiletá laureátka Nobelovy ceny za mír, která se minulý týden přesunula do domácího vězení ve vládní budově v myanmarské metropoli Neipyijtu, je vězněna od roku 2021, kdy se vojenská vláda chopila moci po převratu.
Junta v některých obviněních omilostnila také svrženého prezidenta Win Myina, který byl zatčen ve stejnou dobu jako Su Ťij. Podle mluvčího vojenské vlády to znamená, že jeho trest bude zkrácen o čtyři roky.
Při státním převratu junta svrhla demokraticky zvolenou držitelku Nobelovy ceny za mír Su Ťij, a zvrátila tak předchozí desetiletí reforem a ekonomického růstu.
Někdejší opoziční vůdkyně Su Ťij, která čelila za vlády vojenské junty perzekuci a mezi lety 1989 až 2010 byla zadržována, byla následně v několika různých procesech odsouzena k vězení v celkové délce třiatřiceti let.
Su Ťij i Win Myin zůstanou v domácím vězení
Su Ťij všechna obvinění, od podněcování volebních podvodů po korupci, popřela a odvolala se proti nim. Podle lidskoprávních organizací se junta obviněními pokusila Su Ťij zdiskreditovat a zabránit jejímu návratu do politiky.
Mnoho vlád, zejména na Západě, vyzvalo k bezpodmínečnému propuštění Su Ťij a tisíců dalších osob zadržených při krvavém zásahu, který junta rozpoutala proti prodemokratickým protestům po převratu.
Informovaný zdroj uvedl, že Su Ťij i Win Myin zůstanou ve vězení. „Z domácího vězení ji nepustí,“ uvedl zdroj, který si nepřál být jmenován.