Od soboty bude povinné nosit roušky na vnitřních hromadných akcích, oznámil Vojtěch

Od půlnoci z pátku na sobotu bude povinné nosit roušky na vnitřních hromadných akcích nad 100 osob. Jedná se o kulturní a sportovní akce, ale také svatby a pohřby ve vnitřních prostorách. Od pondělí bude omezena kapacita těchto akcí na 500 osob, nyní činí 1000 lidí. Na tiskové konferenci to oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Ministr původně avizoval, že pokud se budou zavádět plošná opatření, budou platit až od pondělí.

Video Mimořádná tisková konference ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha o zpřísnění některých opatření
video

Mimořádný brífink ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha o zpřísnění některých koronavirových opatření

Zdroj: ČT24

„Nebudeme zavádět žádná opatření, která by omezovala ekonomiku nebo volný pohyb osob. Přijatá opatření vycházejí z informací krajských hygienických stanic podle jejich zkušeností s novými ohnisky,“ uvedl ministr. Uvažovalo se podle něj i o rouškách v MHD.

Na vnitřních akcích bude podle něj možné vytvořit až pět stavebně oddělených sektorů pro 500 návštěvníků s vlastními vchody, kde se návštěvníci nebudou míchat. Dosud bylo možné takto navýšit kapacitu až na 5000 lidí v pěti sektorech, teď bude možné nejvýše 2500.

„Opatření se netýká obchodů nebo restaurací, ale sportovních a kulturních akcí,“ upřesnil ministr. Podle Vojtěcha není možné bary a diskotéky, kde se podávají třeba nápoje, vydělit z provozoven stravování, pro která opatření neplatí. Musí jít o organizovanou akci s omezeným počtem návštěvníků v jednom čase a na jednom místě. Ani nově přijatá opatření by se tak zřejmě nevztahovala na oslavu v jednom z pražských barů, v jejímž důsledku se nakazila už téměř stovka lidí.

„Největší riziko vidíme v hromadných akcích, kde se setkají lidé, kteří se neznají, ve velkém počtu. Jsou studie, které ukazují, že pokud lidé křičí nebo zpívají, tak se nákaza může šířit více,“ dodal. Proto ministr lidem doporučil, aby se takových akcí raději vůbec neúčastnili. Účinnost přijatých opatření se bude podle ministra vyhodnocovat, zřejmě po dvou týdnech. 

Video Události
video

Události: Ministr zdravotnictví oznámil plošné zpřísnění opatření

Roste počet nových případů

Počty případů podle Vojtěcha sice rostou, ale není zasažená riziková skupina starších 65 let a nepřibývá vážných případů, které vyžadují hospitalizaci. „Řada menších ohnisek ukazuje, že může být potenciál komunitního šíření. Velmi malá ohniska mohou nákazu roznést do více krajů,“ uvedl ministr.

Některé kraje mají přísnější opatření, než jsou ta plošná, upozornil ministr. Kromě Moravskoslezského kraje přijali hygienici vlastní také v Libereckém a Ústeckém kraji. Opatření plánuje zpřísnit také Praha.

Zvýšil se podle ministra také počet nakažených zdravotníků. Jen v Moravskoslezském kraji má aktuálně nákazu covidem-19 deset lékařů a 44 zdravotních sester v různých nemocnicích. Jejich počty ale podle Vojtěcha zdaleka nejsou tak vysoké jako v dubnu či květnu.

Připomněl také, že v příštím týdnu bude připravený několikastupňový takzvaný semafor, který bude doporučovat hygienikům, jaká opatření přijmout při zhoršené epidemické situace. V pondělí ho ministr předloží Bezpečnostní radě státu.

Video Události, komentáře
video

Události, komentáře: Do Česka se vracejí plošná opatření

Události, komentáře: Do Česka se vracejí plošná opatření

90’ ČT24: Nová plošná opatření

V Česku v posledních dnech výrazně roste počet nových případů. V úterý přibylo 206 pozitivně testovaných a ve středu 247. Více než 200 nových nemocných za den bylo naposledy na konci června.

Aktuálně nakažených je přes 5000 lidí, což je zatím nejvíc od prvních případů v březnu. Podle ministra může jít ale o chybu v datech, kdy se z nich nemažou všichni vyléčení.

Okresy s více než 10 případy v přepočtu na 100 tisíc obyvatel za posledních 7 dnů
Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví
Autor: ČT24

I přes růst počtu nových případů a nová ohniska viru však ministr nepovažuje současnou situaci za druhou vlnu epidemie. „Stále platí to, že všechny kraje na tom nejsou stejně. Některé mají minimální záchyt,“ uvedl ve středu Vojtěch.

Premiér Andrej Babiš (ANO) již dříve sdělil, že nová celoplošná opatření by se měla týkat hlavně povinného nošení roušek ve vnitřních prostorech nad určitý počet lidí. Vojtěch pak zdůraznil, že by v žádném případě nemělo jít o omezování fungování provozoven. Lidé se tak podle něj nemusí obávat, že by přišli o práci.

Vláda by měla v pondělí jednat také o obnovení činnosti Ústředního krizového štábu. Zmínil to v reakci na dotaz na twitterovém profilu ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Podle Vojtěcha ale není nutné činnost štábu obnovit.