Pražský primátor Hřib dostal policejní ochranu

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) je pod policejní ochranou a nesmí používat veřejnou dopravu, jak byl dosud zvyklý. Přesný důvod opatření magistrát nesdělil a jasné podle mluvčí úřadu Martiny Vackové není ani to, kdy ochrana skončí. Policie v druhé polovině března zadržela muže, který Hřibovi vyhrožoval kvůli zavedeným opatřením proti koronaviru.

„Důvody a konkrétní způsoby ochrany není možné komentovat z rozhodnutí policie. Z bezpečnostních důvodů pan primátor aktuálně nemůže využívat prostředky městské hromadné dopravy, které využíval denně. Do práce musí jezdit autem,“ popisuje Vacková.

Primátor před časem podal trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli sledování. „Někdo ho sledoval až k němu domů,“ doplňuje mluvčí. Zda spolu nynější policejní ochrana a tehdejší případ souvisí, není jasné.

Pražští policisté letos 19. března zadrželi muže, který primátorovi po telefonu vyhrožoval kvůli zavedeným opatřením proti šíření koronaviru. Muže obvinili z trestného činu vydírání. Čím konkrétně muž vyhrožoval, policisté ani magistrát nesdělili.

Hřib není jediný pražský politik, kterého v současnosti střeží policie. Její ochranu podle informací Respektu dostal také starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09), kterému hrozí nebezpečí kvůli odstranění sochy maršála Koněva. Na bezpečnostní rizika úřady upozornily také starostu Řeporyjí Pavla Novotného (ODS).

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Hosté Událostí, komentářů týdne probrali Babiše a Agrofert

Hosté Událostí komentářů diskutovali o rozhodnutí předsedy ANO a pravděpodobného budoucího premiéra Andreje Babiše vzdát se holdingu Agrofert nebo okolnostech zrušené schůzky mezi prezidentem Petrem Pavlem a nominantem na ministra životního prostředí Filipem Turkem (za Motoristy). Probrali také rozhodnutí šéfa Poslanecké sněmovny Tomia Okamury (SPD) o úsporách na zahraničních cestách vyslanců dolní komory či mikulášský svátek. Debaty se účastnili advokát a písničkář Ivo Jahelka, ekonom a nakladatel Ivan Pilip, novinářka Seznam Zpráv Marie Bastlová a podnikatel a filantrop Karel Janeček. Pořadem provázela Jana Fabianová.
Právě teď

Místo deště přijde uprostřed týdne slunce a teplo

Po deštivém začátku týdne přijde ve středu slunečné počasí s nadprůměrnými teplotami, které mohou vystoupat ke čtrnácti stupňům Celsia. Slunce se objeví spíš v Čechách, na Moravě převládne zatažená obloha a nižší teploty. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve své týdenní předpovědi.
před 49 mminutami

V osadě Bedřiška začalo bourání domu, který dřív bránili aktivisté

Policisté v pondělí brzy ráno zajistili v bývalé hornické kolonii Bedřiška v Ostravě dům určený k demolici. V minulých dnech na jeho střeše setrvávali aktivisté, kteří se tak snažili bourání zabránit. Nyní tam nebyli. Informovali o tom starosta Patrik Hujdus (Starostové pro Ostravu) a policejní mluvčí Eva Michalíková. Hujdus uvedl, že kolem 6:30 začalo bourání objektu. Mluvčí obyvatel Bedřišky Eva Lehotská kroky městského obvodu odsoudila.
06:12Aktualizovánopřed 51 mminutami

Oxid uhelnatý je tichý zabiják. Nepodceňujte kontrolu kotle, vyzývají experti

Není vidět ani cítit, přesto každý rok zabíjí. Hlavně na začátku topné sezóny. Třeba ve středu ráno přiotrávil oxid uhelnatý pět lidí v Příbrami. I proto odborníci připomínají dvě věci: mít doma detektor, který zvýšenou koncentraci jedovatého plynu odhalí, a nepodceňovat kontrolu kotle. K prvotním příznakům otravy oxidem uhelnatým patří slabost, únava, zrychlené dýchání nebo silné bušení srdce. V takovém případě by se měl člověk co nejrychleji dostat k otevřenému oknu k přísunu čerstvého vzduchu.
před 1 hhodinou

Vesnické obchody fungují i díky dotacím, splnit podmínky je pro část složité

Z dotačního programu Obchůdek 2021+ stát vyplatil vesnickým prodejnám už 126 milionů korun. Podnikatelé můžou získat až sto třicet tisíc například na zaplacení energií, nájmu nebo zaměstnanců. Nejnižší zájem o podporu je letos v Karlovarském kraji. Splnit podmínky a vyplnit žádost může být ale pro některé obchodníky náročné.
před 1 hhodinou

Koupit dítěti chytrý telefon, či nikoliv? Klíčová je komunikace, míní experti

Koupit dítěti chytrý telefon, či nikoliv? A v kolika letech nejdříve? To je dilema, které se s příchodem Vánoc řeší v nejedné domácnosti. Přístup těch nejmladších k těmto přístrojům se snaží změnit iniciativa Dětství bez mobilu, která zveřejnila na začátku prosince výzvu Odložme smartphony. Na tom, kdy pořídit chytrý telefon a jestli například plošně omezit sociální sítě, se ale často neshodují ani odborníci.
před 2 hhodinami

Dálnice i železnice. Ministerstvo vykáže dvacítku staveb jako výdaje na obranu

Více než osm miliard korun vykáže ministerstvo dopravy z letošních útrat jako výdaje na obranu. Vytipovalo dvacet staveb, které by v případě potřeby sloužily armádě. V týdnu to jednomyslně schválili poslanci rozpočtového výboru.
před 2 hhodinami

Policie během adventu posiluje hlídky, aktivnější jsou ale i kapsáři

Ozbrojení policisté jsou tradiční a již standardní součástí bezpečnostních opatření během období adventu. Na řadě míst je doplňují i městští strážníci. Vlastní bezpečnostní opatření zavádějí i některá města. Například vjezdy na náměstí, kde jsou trhy, osazují zábranami. Podle policie jde nicméně v celé šíři o preventivní opatření.
před 11 hhodinami
Načítání...