Ministerstvo zdravotnictví spustilo možnost testování na koronavirus doma

5 minut
UDÁLOSTI: Ministerstvo zdravotnictví spustilo možnost testování na koronavirus doma
Zdroj: ČT24

K tomu, aby se dozvěděli, zda se nakazili novým typem koronaviru, již nebudou muset lidé opustit domov. K těm, kteří vykazují symptomy nemoci COVID-19, začnou jezdit zdravotníci sami. S přípravami ve středu začala Praha, postupně by se měla přidávat další města. Na jednotném systému hygienici, epidemiologové i zdravotníci ještě pracují.

Lidé, kterým se po návratu z cesty do Itálie nebo jiné potenciálně rizikové oblasti přitížilo, se zatím museli na testování přepravit vlastním autem, případně si zavolat sanitku. Nově by místo toho měli začít zdravotníci jezdit za nimi.

Pražská záchranná služba k tomu vyčlenila vozidlo, které je vybaveno všemi ochrannými pomůckami, jako jsou ochranné brýle, respirátor s výdechovým ventilem a také respirátor pro pacienta. Auto je větší než ostatní a vybaveno je například i sprchou.

Dveře do ambulantního prostoru budou uzamčené, aby nedošlo k případné kontaminaci. Při výjezdu k podezřelému případu bude v přední části vozu řidič záchranné služby, vzadu zdravotnický pracovník, který odebere nemocnému vzorek krve a stěr z nosohltanu.

„Zdravotnický pracovník, který bude odběr provádět, by se oblékl do ochranných oděvů a odběr provedl. Potom by se svlékl a nastoupil zase nekontaminován do vozidla,“ přiblížila mluvčí pražské záchranky Jana Poštová.

Sanitkou by neměli jezdit pacienti, bude sloužit pouze k přepravě zdravotníků k těm, komu je potřeba provést testy.

Hasiči a policie se obávají o akceschopnost. Příslušníkům omezují cesty do zahraničí

O to, aby zůstali lidé s podezřením na nákazu doma, stát stojí. Například příbuzní lidí, u kterých se přítomnost koronaviru prokázala, nebo ti, s nimiž byli ve styku po příjezdu ze zahraničí, mají nařízenou karanténu i tehdy, když nemají žádné příznaky nemoci.

Stát se ale také začíná zajímat o to, zda bude vůbec schopen fungovat. Hasičský sbor i policie proto již nařídily svým lidem, aby omezili cesty do zahraničí. Vyhnout by se měli zejména rizikovým oblastem, jako jsou severoitalské regiony.

Každý, kdo tam vyjede, potom bude ve službě chybět. „Bude zůstávat čtrnáct dní v karanténě,“ vysvětlila mluvčí Hasičského záchranného sboru ČR Nicole Studená.

Podle hasičů jde o výjimečné opatření, které minimálně v posledních deseti letech nebylo.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
před 16 mminutami

V Missouri zrestaurovali sochu Churchilla od Bělského, vloží do ní opět časovou kapsli

V americkém Fultonu ve státě Missouri, kde Winston Churchill pronesl slavný projev o spuštění železné opony, znovu po pěti letech odhalili politikovu nadživotní podobiznu od českého sochaře Franty Bělského. Britského státníka zachycuje tak, jak ho jako voják viděl při přehlídce české západní armády v Anglii za druhé světové války. Národní Churchillovo muzeum do sochy plánuje vložit znovu časovou schránku společně se současnými předměty. Předtím tam byla lahev od whiskey, k níž Bělský přidal mince, dobové noviny a dopis.
před 57 mminutami

Lidé spoří na stáří i přes dlouhodobé investice

Přes 150 tisíc lidí vložilo své peníze do takzvaného dlouhodobého investičního produktu (DIP). Zajišťují se tak na stáří s podporou státu. Podle makléřů zatím zájem lidí neovlivnily ani momentální prudké výkyvy na burzách.
před 57 mminutami

Při pracovních úrazech loni zemřelo sedmdesát lidí

Skoro každý pátý den se v Česku stane smrtelný pracovní úraz. Podle nejnovějších dat jich Státní úřad inspekce práce (SÚIP) a Český báňský úřad (ČBÚ) loni zaznamenal sedmdesát. Podle ČTK je to nejméně od vzniku samostatné České republiky. K příčinám patří hlavně podcenění rizika a používání nebezpečných pracovních postupů. Často jde o pády z výšky nebo dopravní nehody, například v areálu firmy.
16:30Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
09:54Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost, míní filozofka Matějčková

Náboženství od lidí vyžaduje něco, čemu už mnozí v západním světě nerozumí, a to oddanost a poslušnost, řekla v Interview ČT24 filozofka a publicistka Tereza Matějčková. Ačkoliv ateismus a sekularizace společností prostoupily, tvrdí, že spiritualita nemizí. Odklon od náboženství však spojuje s nárůstem duševních chorob. „Křesťanství vychází z toho, že život je těžký a plný utrpení. Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost,“ sdělila moderátorce Tereze Willoughby.
před 3 hhodinami

Černochová a Hřib se střetli s Havlíčkem kvůli muniční iniciativě

Česká muniční iniciativa dodala do konce letošního dubna na Ukrajinu dalších 400 tisíc kusů velkorážové munice. V Otázkách Václava Moravce to řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS), která odmítla návrh místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka, aby se iniciativa přesunula pod NATO. Podle předsedy Pirátů Zdeňka Hřiba je nutné v iniciativě pokračovat.
14:39Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Nejistota a obavy. Americké škrty komplikují humanitární pomoc

Humanitární organizace řeší americké úspory ve financování mezinárodní pomoci. Část z nich musí například propouštět zaměstnance nebo omezovat pomoc v rozvojových zemích. Podle ředitele organizace Člověk v tísni Šimona Pánka škrty americké administrativy přináší několikaměsíční nejistotu. Redaktorka ČT Lea Surovcová potvrzuje, že humanitární organizace v této souvislosti často zažívají obavy. Páteční 90' ČT24 moderoval Jakub Musil.
před 5 hhodinami
Načítání...