Nákup radarů je v pořádku, ukázala interní kontrola ministerstva. Metnar tendr dále hájí

Interní kontrola ministerstva obrany podle ministra Lubomíra Metnara (za ANO) nenalezla chyby v nákupu pasivních radarů Věra NG. Ministr zakázku od české firmy ERA za 1,5 miliardy korun hájil s náčelníkem generálního štábu Alešem Opatou a dalšími zástupci resortu obrany. Kritici ministerstvu vyčítají to, že je nákup radiolokátorů předražený. Poukazují na tendr Severoatlantické aliance, která si radary pořídila za 433 milionů korun bez DPH. Podle ministerstva obrany má ale NATO odlišný systém.

Obrana chce od české firmy ERA pořídit dva komplety pasivních sledovacích systémů DPET, jejichž základem jsou radiolokátory Věra NG. Za komplety má zaplatit 1,245 miliardy korun bez DPH (asi 1,5 miliardy s DPH).

Když před rokem úřad informaci o zakázce předkládal vládě, uváděl jako předpokládanou cenu 780 milionů korun. Obrana už dříve uvedla, že tato částka vycházela ze starého průzkumu a neodpovídala reálné ceně. Na ministerstvu proto skončil jeden z úředníků.

Výslednou hodnotu zakázky ministerstvo opakovaně hájí tím, že ji ověřil znalecký posudek od ústavu CETAG, podle kterého je v čase a místě obvyklá.

Potíž starého posudku

Metnar na tiskové konferenci řekl, že nákup dvou kompletů DPET je v pořádku, a to z hlediska ceny i procesu pořízení. Akcentoval, že pokud má někdo důkazy o tom, že tomu tak není, měl by je předat policii. Jediným pochybením podle něj bylo, že vládě byl předložen starý posudek, který nezohlednil další části nakupovaného systému. „K budoucnu k tomu nesmí docházet,“ doplnil.

Ministr zdůraznil, že zakázku dvakrát jednomyslně schválilo kolegium ministra obrany, ve kterém zasedají i představitelé Vojenské policie a tajné služby Vojenské zpravodajství.

Úřad také musí zdůvodňovat, proč NATO před šesti lety pořídilo radary od firmy ERA jen za 433 milionů korun bez DPH. Podle ministerstva jsou nyní pořizované nejmodernější pasivní sledovací systémy, které jsou od dodávek Severoatlantické alianci odlišné. Opata vysvětlil, že armáda chce systém, který může být bojově nasazen ve vzduchu, na moři i na zemi. NATO poptávalo pouze systém pro přehled situace ve vzduchu.

Ředitel firmy ERA Viktor Sotona dodal, že se cena liší také kvůli požadované mobilní platformě. Další z kritizovaných položek, finanční rezervu na případné sankce ve výši 76 milionů korun, označil on i náměstek ministra obrany pro akvizice Filip Říha za běžnou obchodní praktiku.

Navíc podle ministerstva i armády nejsou součástí jen samotné radary, ale i řada dalšího zařízení včetně pancéřovaných vozidel. Samotná firma ERA tak podle náměstka Říhy získá 728 milionů bez DPH a dalších asi 518 milionů korun bez DPH půjde ostatním dodavatelům.

Ovšem v posledních dnech se objevily i pochybnosti o ceně dalších součástí setů, například o podvozcích Tatra. Říha uvedl, že jeden stál 24 milionů korun. Mluvčí Tatry Andrej Čírtek se zmínil o tom, že je to více, než činila původní nabídka. To obrana zdůvodnila dodatečným požadavkem na jejich lepší parametry – vysokou balistickou ochranu, řiditelnou každou nápravu nebo stabilizaci. To potvrdil i mluvčí Tatry.

Vysvětlit okolnosti zakázky požaduje premiér Andrej Babiš (ANO) i poslanci ze sněmovního branného výboru, který se zakázkou bude zabývat příští týden ve středu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Dálnice D1 u Hranic je po nehodě kamionu již otevřena

Dálnice D1 u Hranic na Přerovsku ve směru na Ostravu je po noční nehodě kamionu znovu otevřena. Havarovaný kamion, který se převrátil a prorazil svodidla, dálnici uzavřel na 304. kilometru na více než čtrnáct hodin. Tah byl před 16:00 znovu otevřen, provoz je však v obou směrech stále omezen, informovala mluvčí policie Soňa Štětínská. Při nehodě nebyl nikdo zraněn, škoda se pohybuje v milionech korun.
09:57Aktualizovánopřed 22 mminutami

„Nemocné“ Německo a špatná nálada jsou podle analytiků pro ekonomiku rizikem

Výzvou pro českou ekonomiku bude v tomto roce vývoj v Německu, ceny energií pro velké odběratele a nálada, již tvoří politici, uvedli analytici oslovení ČT24. Česká ekonomika vzrostla v loňském třetím čtvrtletí meziročně o 1,4 procenta. V porovnání s předchozím kvartálem byl hrubý domácí produkt (HDP) vyšší o půl procenta, vyplývá ze zpřesněných čísel Českého statistického úřadu (ČSÚ). U obou údajů statistici vylepšili svůj dřívější odhad o desetinu procentního bodu.
10:07Aktualizovánopřed 2 hhodinami

V Břeclavi začala oprava koupaliště za půl miliardy korun

Potopením základního kamene na dno bazénu v pátek v Břeclavi začala rekonstrukce krytého bazénu i letního koupaliště za 530 milionů korun. Po slavnostním zahájení, o které se postarali plavci z klubu Delfín a potápěči z klubu Nautilus, začalo vypouštění bazénu a prostor převzali stavaři. Zmodernizovaný areál se má otevřít za dvacet měsíců.
před 3 hhodinami

Výborný: Stavba přehrady v Nových Heřminovech by měla začít nejpozději v říjnu 2027

Stavba přehrady v Nových Heřminovech na Bruntálsku by měla začít nejpozději v říjnu 2027. Stavební práce by měly vyjít zhruba na devět miliard korun, suma nezahrnuje peníze na výkup pozemků, sdělil ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Vydání stavebního povolení ministr očekává v polovině roku 2026, poté by měl následovat mezinárodní tendr na firmu, která přehradu postaví. O vodním díle budou znovu v referendu hlasovat obyvatelé obce, její současné vedení ale odpor klást nechce.
11:05Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Krátce zdražil, pak cena spadla. Trhy reagují na konec tranzitu plynu přes Ukrajinu

Plyn ve čtvrtek na evropském trhu mírně zdražil. Obchodníci mohli poprvé reagovat na zastavení dodávek z Ruska přes Ukrajinu. Cena suroviny se krátce dostala na nejvyšší hodnoty skoro za dva roky, pak se ale vrátila k loňskému průměru. České zásoby jsou podle zmocněnce pro energetickou bezpečnost dostatečné a plošné zdražování plynu pro domácnosti analytici neočekávají. Menší část odběratelů ale cenový výkyv přesto zasáhnout může.
před 10 hhodinami

SPOLU míří ve volbách k 30 procentům, věří Pekarová Adamová

„Opozice se rozhodla co nejvíce destruovat jednání sněmovny, aby tím znemožnila diskusi o tom, co se podařilo pro lidi udělat,“ okomentovala v Interview ČT24 předsedkyně TOP 09 a dolní parlamentní komory Markéta Pekarová Adamová napjatou atmosféru mezi opozicí a vládními stranami. Kabinetu se podle ní daří digitalizace v sociální sféře či zdravotnictví, připouští ale, že problémy digitalizace stavebního řízení jsou selháním.
před 10 hhodinami

Stejnopohlavní páry mohou nově mít společné jmění i příjmení

Dvojice stejného pohlaví mohou s příchodem roku 2025 nově uzavírat partnerství bez přívlastku „registrované“. Získávají tak většinu manželských práv – včetně společného jmění, příjmení nebo nároku na vdovský či vdovecký důchod. Omezení spojená s adopcí dětí však zůstávají.
před 11 hhodinami

Zástupci vládních stran a opozice mluvili o volebním roku, EU i válce na Ukrajině

Svět vkročil do roku 2025. Česko v něm čekají na podzim sněmovní volby, hned zkraje roku je například naplánována inaugurace Donalda Trumpa do úřadu prezidenta USA. Bude jím už podruhé. O domácích i zahraničních otázkách debatovali ve speciálním formátu Událostí, komentářů ve čtvrtek večer zástupci vládních stran i opozičních uskupení. Pozvání přijali Eva Decroix (ODS), Matěj Ondřej Havel (TOP 09), Eduard Hulicius (KDU-ČSL), Aleš Juchelka (ANO), David Smoljak (STAN), Zdeněk Hřib (Piráti) a Radek Koten (SPD).
před 17 hhodinami
Načítání...