Češi a Slováci si pochvalují svobodu a demokracii. Zdrojem frustrace je porevoluční transformace

Češi a Slováci na době po roce 1989 shodně nejvíce oceňují získanou osobní svobodu a demokracii. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu, který si nechala zpracovat Česká televize společně s Rozhlasem a televízií Slovenska. Lidé v něm hodnotili události revolučního roku a další vývoj.

O naplněném očekávání mluví častěji Češi než Slováci. Zatímco v tuzemsku to je skoro polovina respondentů, na Slovensku třetina. Autoři průzkumu dále podotýkají, že nemalá část Slováků se na tuto otázku zdráhala jasně odpovědět.

Pozitivněji hodnotí uplynulé roky v Česku především mladší generace lidí do 44 let. „Čeští respondenti více zdůrazňují zlepšení životní úrovně a možnosti uplatnění než ti slovenští, což je výrazem lepších socioekonomických podmínek,“ uvedli k datům výzkumníci společnosti Median. Mezi důvody naplněných očekávání dotazovaní uváděli také například možnost cestovat.

Naplnění očekávání od polistopadového vývoje
Zdroj: ČT24

Téměř čtvrtina Slováků podle průzkumu nemá na polistopadový vývoj jasný názor, v Česku je to přitom pouze desetina respondentů.

„Podíl zklamaných se naopak liší jen velmi málo. Rozdíl odpovídání může být vysvětlen jednak vyšší mírou socioekonomických a politických problémů na Slovensku, ale také tím, že Slováci mají poněkud slabší vztah k 17. listopadu než Češi,“ doplňují sociologové.

Důvody naplnění a předčení očekávání
Zdroj: ČT24

Nejvíce vadí korupce a klientelismus

Nejčastějším důvodem zklamání jsou v Česku problémy s korupcí a klientelismem, citliví jsou na ně opět mladší respondenti. Ti starší jsou pak zklamaní kvůli sociálním problémům, nejistotě nebo nárůstu nezaměstnanosti a chudoby. „To je svým způsobem paradoxní, neboť tyto problémy jsou na Slovensku v současnosti horší než v České republice,“ komentují výzkumníci.

Zdrojem frustrace a dnešních problémů jsou podle sociologů nepříliš zdařilé součásti transformačního procesu. „Když se podíváme detailněji na jednotlivé odpovědi českých respondentů, často se objevoval pojem privatizace a rozkradení státu,“ doplňují.

Důvody zklamání očekávání
Zdroj: ČT24

Slováci zase nejvíc mluví o celkovém zhoršení situace, negativně hodnotí politiku i kvalitu demokracie.

Průzkumu společnosti Median se účastnilo 1008 respondentů v Česku a 1007 lidí na Slovensku. V tuzemsku se výzkumníci ptali mezi 10. a 27. říjnem, na Slovensku pak mezi 11. a 30. říjnem.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Senát neodmítl převod financování nepedagogů, jak žádaly odbory i ANO

Senát neodmítl převod financování mezd nepedagogických pracovníků na obce a kraje, jak o to usilovaly především školské odbory či hnutí ANO. Souhlasil ovšem se stanoviskem svého školského výboru, podle něhož je změna v novele školského zákona prosazována bez dostatečné časové rezervy. Koalice chce změnu prosadit v novele, která kvůli opozičním obstrukcím už téměř dva měsíce čeká na schválení sněmovnou.
14:01Aktualizovánopřed 59 mminutami

Soud vyhověl odvolání psychiatra Cimického

Případem psychiatra Jana Cimického viněného ze znásilnění a vydírání se bude muset znovu zabývat obvodní soud. Odvolací senát v úterý vyhověl Cimického odvolání proti předchozímu verdiktu. Sedmasedmdesátiletý lékař a spisovatel obžalobu dlouhodobě odmítá, úterního jednání se nezúčastnil.
14:53Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Nové proměnné značky na D3 umožní jízdu až 150kilometrovou rychlostí

Proměnné dopravní značky, které umožní zvýšení rychlostního limitu na dálnici D3 mezi Táborem a Českými Budějovicemi na 150 kilometrů za hodinu, dodá státu za 54,4 milionu korun sdružení firem Mobility and Intelligence a Značky Morava. Výběrové řízení, které vypsalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), vyhrálo s nejkratší nabídnutou dobou realizace v délce osmdesát dní, oznámil generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Řidiči by poprvé mohli jezdit zvýšenou rychlostí během letních prázdnin.
15:59Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Učitelé v Praze protestovali proti změnám ve výuce uměleckých oborů v ZŠ

Učitelé hudební a výtvarné výchovy protestovali v centru Prahy proti podobě nového vzdělávacího programu. Ten do výuky přináší i další umělecké výchovy jako divadlo nebo tanec. Podle autorů revize a zástupců nových oborů je jejich propojení přirozené. Kritici ale mluví o paskvilu, kdy na žádný z předmětů nebude dost času.
před 1 hhodinou

Českou rozvodovou síť chrání před blackouty striktní postupy

K situaci, která nastala na Pyrenejském poloostrově s rozsáhlým výpadkem proudu, by v Česku za běžných okolností dojít nemělo. Tuzemská elektroenergetická soustava je podle jejího provozovatele robustní a na případné problémy dobře připravená. Pracovníci by se v kritických případech řídili předem danými postupy.
před 1 hhodinou

Miliony za korunu. Exekutor měl dluhy ukončit, trikem ale pokračovaly

V byznysu s pohledávkami se točí miliardy. Ještě před lety platilo, že kvůli nejrůznějším poplatkům mnohdy drobné dluhy několikanásobně narostly. Novela zákona, která nařizovala exekuce, jež vznikly z menších dluhů a nebylo na nich nic splaceno, zastavit. V kanceláři exekutora Juraje Podkonického ale s pomocí jednoduchého triku tisíce těchto exekucí pokračovaly dál. Nejvyšší správní soud uznal Podkonického vinným. Případ popisují Reportéři ČT.
před 7 hhodinami

Soud zrušil rozhodnutí o konci šéfky SÚKL. Válek ji odvolal po auditu

Bývalá ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová uspěla s žalobou proti způsobu, jakým přišla o místo, informují iRozhlas a Radiožurnál. Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí nejvyššího státního tajemníka, který dal razítko na ukončení jejího služebního poměru. Odvolána byla z funkce na konci roku 2023, kdy seznámila kolegy z vedení ústavu s výsledky auditu. Resort zdravotnictví se v reakci na článek webu iRozhlas ohradil proti tomu, že by byla Podrazilová odvolána kvůli výsledkům prověrky.
09:15Aktualizovánopřed 8 hhodinami

Řeporyjský starosta Novotný musí Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný z ODS musí předsedovi SPD Tomio Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun za to, že ho veřejně vulgárně urážel. Pravomocně o tom rozhodl Městský soud v Praze. Podle části rozsudku, která se už dříve stala pravomocnou, se někdejšímu místopředsedovi poslanecké sněmovny musí také omluvit.
11:46Aktualizovánopřed 8 hhodinami
Načítání...