Soud rehabilitoval Pavla Wonku, posledního politického vězně, který zemřel za mřížemi

Okresní soud v Náchodě rehabilitoval disidenta Pavla Wonku za vazební věznění a trestní stíhání v dubnu roku 1988. Návrh soudu podal bratr Pavla Wonky Jiří. Jako pozůstalý bude moci požádat stát o odškodnění za bratrovo nezákonné třítýdenní věznění. Pavel Wonka zemřel za dosud nevyjasněných okolností ve vězení 26. dubna 1988. Je označován za posledního politického vězně komunistického režimu v Československu, který zemřel ve vězení.

Pavel Wonka
Zdroj: ČT24 Autor: www.jedensvetnaskolach.cz

Jiří Wonka se u soudu domáhal toho, aby soud řekl, zda vzetí Pavla Wonky do vazby a jeho trestní stíhání bylo oprávněné, či nikoliv. Tuto otázku podle Jiřího Wonky dosud soudy neřešily. „Jde mi o morální stránku věci. Kvůli odškodnění to nedělám,“ řekl Jiří Wonka.

S návrhem Jiřího Wonky na bratrovu rehabilitaci se ztotožnil i státní zástupce Vladimír Štěpánek, podle kterého bylo zbavení osobní svobody Pavla Wonky v dubnu 1988 nezákonné.

Šest dní po rozsudku Wonka ve vězení zemřel

Pavel Wonka byl vzat do vazby 5. dubna 1988 a 20. dubna byl Okresním soudem v Trutnově nepravomocně odsouzen za porušení takzvaného ochranného dohledu k pěti měsícům vězení. K soudu byl tehdy dopraven ve špatném stavu na kolečkovém křesle.

Proti rozsudku se Pavel Wonka odvolal, ale odvolacího rozhodnutí se nedočkal, protože šest dní po rozsudku zemřel ve věku 35 let ve věznici v Hradci Králové. Celé řízení pak odvolací Krajský soud v Hradci Králové zastavil. „Mravní sporná otázka, zda byl, či nebyl vinen, tak zůstala nezodpovězena,“ řekl Wonkův advokát Lubomír Müller.

Pavel Wonka byl podle něj v roce 1988 perzekvován za to, že nedodržel ochranný dohled, který mu byl udělen rozsudkem roku 1986. „Tento rozsudek byl po roce 1989 plně rehabilitován, takže vlastně nebyl podklad k tomu, aby byl za maření úředního dohledu v roce 1988 perzekvován,“ uvedl Müller. I další odsuzující rozsudky nad Pavlem Wonkou z doby totality soudy po roce 1989 rehabilitovaly.

Jiří Wonka původně svůj návrh letos v lednu podal k trutnovskému soudu. Všichni trutnovští soudci, kteří podle rozvrhu práce připadali v úvahu, se ale z případu vyloučili. Případ tak řešil náchodský soud.

Jiří Wonka se u soudů ještě domáhá toho, aby bylo obnoveno řízení v případu stíhání Pavla Wonky z roku 1981 za údajné neoprávněné vniknutí do bytu tchyně. Soudy tehdy řízení zastavily pro neúčelnost, protože v jiné věci Wonkovi hrozil vyšší trest. Jiří Wonka se chce domoci výroku, že jeho bratr byl v této věci nevinen.

Wonka byl posmrtně vyznamenán

Před listopadem 1989 byl Pavel Wonka za své názory a činnost perzekvován a několikrát skončil ve vězení. Odsouzen byl za smyšlené činy. Zpráva o Wonkově úmrtí vyvolala pobouření i ve světě. Pohřeb se uskutečnil v rodném Vrchlabí za účasti asi dvou tisíc lidí.

Loni v únoru bylo bratrům Wonkovým uděleno osvědčení pro účastníky odboje a odporu proti komunistickému režimu, Pavlu Wonkovi in memoriam. V roce 2013 byl Pavel Wonka posmrtně oceněn prezidentem Milošem Zemanem medailí Za zásluhy o stát v oblasti bezpečnosti státu a občanů.

V roce 2014 vzbudil pozornost dokument režisérky Libuše Rudinské nazvaný Pavel Wonka se zavazuje. Autorka v něm zpovídala osoby, které s ním přišly do styku z okruhu přátel i z okruhu StB. Jiří Wonka dokument označil za snůšku lží, polopravd a věcí vytržených z kontextu. Podle Jiřího Wonky jeho bratr nikdy vědomě s StB nespolupracoval a závazek o spolupráci, který byl v dokumentu jedním z hlavních důkazů, nemohl v létě 1983 podepsat. Byli spolu totiž na dovolené.