Aktivisté z Extinction Rebellion blokovali pražskou magistrálu. Varují před klimatickou krizí

Klimatičtí aktivisté z hnutí Extinction Rebellion zablokovali v sobotu odpoledne téměř na 40 minut magistrálu v centru Prahy. Přes čtyřicet lidí si lehlo na přechod pro chodce u Národního muzea. Všechny protestující z místa odnesla policie, jsou podezřelí z přestupku. Akce byla součástí protestu Velká rebelie za život, který aktivisté přes den pořádali na Václavském náměstí. Organizátoři připravili přednášky či koncerty.

Protestu se podle policie zúčastnilo čtyřicet až padesát aktivistů. Policisté je nejprve vyzvali, aby přestali blokovat dopravu. Když výzvy neuposlechli, účastníky blokády z přechodu odnesli. „Některé, kteří se k zemi připevnili lepidlem, jsme museli odlepit,“ uvedl policejní mluvčí Jan Daněk. Všichni jsou podezřelí z přestupku. Po dobu blokády policisté odkláněli dopravu přes Václavské náměstí a Vinohradskou ulici, dodal policejní mluvčí.

Mluvčí hnutí Martin Vrba uvedl, že na akci očekává účast asi pětistovky lidí, blokády se podle něj mělo původně zúčastnit asi sto lidí. Jde o další ze série akcí, kterými chce hnutí Extincion Rebellion prosadit, aby stát začal neprodleně snižovat emise z fosilních paliv a v roce 2025 dosáhl uhlíkové neutrality. Větší blokádu v Praze hnutí chystá na jaře.

„Pasivitu si nemůžeme dovolit“

„Jsme nenásilní, ale rozhodně nechceme vyvolávat pasivismus, ten už si nemůžeme dovolit. Požadujeme konec doby uhelné do roku 2025, protože Pařížská dohoda není dostačující,“ vysvětluje cíle hnutí Vrba. Pařížská dohoda v rámci Rámcové úmluvy OSN počítá s globálním omezením skleníkových plynů do roku 2020. Americký prezident Donald Trump ale například v červnu 2017 oznámil, že Spojené státy od dohody odstupují.

Program sobotního happeningu měl několik zón, konkrétně Říkejte pravdu, Jednejte okamžitě, Přednášky a tréninky, Rodinná zóna a Otevřená pléna. Promluvili v nich odborníci na ekologii, vědci nebo zástupci Amnesty International či aktivisté z řad občanů. Umělecká část festivalu nabídla divadelní představení, workshopy a umělecké performance.

Akce ekologických aktivistů připadla na den, kdy se v katedrále svatého Víta konala zádušní mše za zesnulého zpěváka Karla Gotta a byl vyhlášen státní smutek. „Respektujeme význam Karla Gotta pro tuto zemi. Chápeme, že naše akce v den jeho pohřbu může působit nevhodně. Naše aktivity ale nemůžeme přerušit. Karel Gott prožil dlouhý a bohatý život a zemřel pokojně ve spánku. To je něco, čeho se nám a našim dětem možná nedostane,“ uvedli pořadatelé v prohlášení.

Aktivisté z hnutí Extinction Rebellion protestovali v metropoli už v minulých dnech. V pátek krátce blokovali pražské silnice a demonstrovali například na Staroměstském náměstí.

Hnutí Extinction Rebellion protestuje od začátku týdne ve světových velkoměstech, například v Berlíně, Londýně, Paříži či několika australských městech. Česká odnož hnutí už dříve poukázala na klimatickou a ekologickou krizi happeningy na desítkách míst v Praze, protestovali mimo jiné při zasedání takzvané uhelné komise před úřadem vlády.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Poslanci zvolili členy Rady ČT i novou ombudsmanku

Poslanci v pátek vybírali veřejnou volbou členy Rady ČT. Těmi se opět stali Jiří Šlégr a Luboš Xaver Veselý. Doplní je exposlanec ANO a moderátor Stanislav Berkovec, Martin Chalupský, Lucie Plíšková a Petr Brozda. Předseda poslanců Motoristů Boris Šťastný avizoval, že vládní poslanci nepodpoří Pavla Matochu a Romana Bradáče, což se s několika výjimkami také stalo. Zákonodárci zvolili rovněž novou ombudsmanku, kterou se stane Eva Kostolanská. Projednáním volebních bodů nynější schůze sněmovny skončila.
09:00Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Sněmovna zvolila Urbanovou svou místopředsedkyní

Poslanecká sněmovna v pátek zvolila nominantku opozičního hnutí STAN Barboru Urbanovou novou místopředsedkyní. Ke zvolení bylo v pátečním druhém kole tajné volby nutných 87 hlasů. Hlasovalo 172 poslanců, z nichž Urbanovou podpořilo 126. Ta se tak stává poslední zvolenou místopředsedkyní dolní komory a pětičlenné vedení sněmovny v čele s předsedou Tomiem Okamurou (SPD) je nyní kompletní. Urbanová byla v nynější volbě jedinou kandidátkou.
13:42Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Vedoucí Úřadu vlády uzavřela formální převod agend na ministerstva. Stávce navzdory

Vedoucí Úřadu vlády Tünde Bartha informovala, že uzavřela formální převod expertů a agend ochrany lidských práv, rovnosti žen a mužů, duševního zdraví či závislostí ze Strakovy akademie na jednotlivá ministerstva. Proti němu v pátek stávkovalo 58 pracovníků Úřadu, obávají se mimo jiné ztráty nezávislosti. Nadále budou pokračovat ve stávkové pohotovosti a usilovat o další jednání. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) se však na jejich fungování nic nezmění.
10:00Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Na Tchaj-wanu má zájem o spolupráci vláda i opozice, poučme se, řekl Vystrčil

Navýšení fondu pro investice českých a tchajwanských firem nebo zvýšení počtu letů mezi Prahou a Tchaj-pejí řadí předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) mezi hlavní přínosy své cesty na Tchaj-wan. Sdělil to po návratu z pětidenní mise, kterou uskutečnil k nelibosti pevninské Číny a bez podpory vlády. Jako další přínos uvedl podpis pěti memorand o spolupráci, ať už mezi podnikateli, nebo mezi Univerzitou Karlovou a tchajwanskými univerzitami.
13:27Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Výbuch tlakové lahve ve Vysokém Mýtě vážně zranil jednoho člověka

Při výbuchu tlakové lahve v rodinném domě ve Vysokém Mýtě na Orlickoústecku v pátek utrpěl popáleniny jeden člověk, jeho zranění je vážné. Prvotní informace záchranářů hovořily o čtyřech vážně zraněných, řekl jejich mluvčí Josef Strašík. Škoda na domě je přes jeden milion korun, informovali hasiči.
14:41Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Zdrojem kontaminace kojeneckých výživ byl olej vyráběný v Číně, uvedla inspekce

Zdrojem kontaminace mléčných výživ pro kojence toxinem cereulidem byl olej z kyseliny arachidonové, který se vyrábí v Číně. Evropská komise zažádala o kontaktování čínských úřadů, aby získala informace o kontaminovaných šaržích, ale dosud nedostala odpověď, řekla v pátek na webináři ke Světovému dni bezpečnosti potravin Sylvie Kršková z odboru kontroly, laboratoří a certifikace Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI). Výživy kontroluje SZPI dosud.
před 6 hhodinami

Vamberecká krajka má evropskou ochranu jako první řemeslný výrobek v Česku

Vamberecká krajka získala evropskou zeměpisnou ochranu jako první řemeslný výrobek v Česku. Označení má podpořit prestiž tradičního krajkářství v Orlických horách a Podorlicku a zároveň zákazníkům zaručit původ, kvalitu a výjimečný charakter výrobku, informoval mluvčí Královéhradeckého kraje Dan Lechmann. Historie krajkářství na Vamberecku sahá do sedmnáctého století.
před 8 hhodinami

Tři lidé jsou obžalovaní z podvodů v nemocnici na Příbramsku

Tři lidé z kauzy podvodů s vykazováním péče v soukromé nemocnici Na Pleši na Příbramsku půjdou před soud. Státní zástupkyně je obžalovala z podvodu. Podle kriminalistů mezi lety 2011 a 2015 vykazovali nepravdivé údaje v dokumentaci, která sloužila jako podklad k proplacení zdravotní péče pro pojišťovny. Měli tím způsobit škodu přesahující 19 milionů korun. O podání obžaloby informovala ČT státní zástupkyně Krajského státního zastupitelství v Praze Jana Jahodová.
před 8 hhodinami
Načítání...