V září dosáhly preference hnutí ANO 30 procent, řada stran se v modelu ocitla na pětiprocentní hranici

Hnutí ANO si v zářijovém volebním modelu udrželo první místo s třicetiprocentním ziskem. Druzí jsou Piráti následovaní občanskými demokraty. Všechny další sněmovní strany se pak pohybují v rozmezí pěti až šesti a půl procenta. Viditelnější nárůst zaznamenali komunisté. Výzkum zpracovala agentura Kantar CZ pro Českou televizi.

Zdroj: Kantar CZ pro ČT, 16. 9. - 5. 10. 2019, tech. CATI, 872 respondentů, stat. chyba ±1, 3 až ±3, 0 p.b.

Volebnímu modelu opět dominuje hnutí ANO. Jeho zisk se oproti srpnu nijak nezměnil. Zářijové měření tak naznačuje, že se zastavil klesající trend podpory z předprázdninových výzkumů.

Dlouhodobě druhou pozici si udrželi i Piráti, kterým se ale v září mírně snížil zisk na 15,5 procenta. Jejich podpora pozvolna narůstala až do konce roku 2018, v letošním roce se tento trend zastavil a pohybuje se kolem 17 procent, aktuální výsledek je tak spíš podprůměrný.

Třetí ODS zůstala na stejném výsledku jako v srpnu, dosáhla tak na 14,5 procenta. Piráti a občanští demokraté se tak v září ve svých ziscích opět přibližili.

Nejvýraznější změnu zaznamenali komunisté, kteří v září posílili na 6,5 procenta. SPD naopak oslabilo na šest procent. Hnutí STAN má 5,5 procenta. Hned tři strany jsou pak na pětiprocentní hranici – TOP 09, KDU-ČSL a ČSSD. Pět procent musí strany překonat, pokud se chtějí dostat do Poslanecké sněmovny.

Z ostatních stran je této hranici podle průzkumu nejblíže Trikolóra s 3,5 procenta, data ukazují, že nově ustanovené hnutí čerpá podstatnou část svých příznivců od SPD.

Pozitivní pohled na politickou situaci roste

Spokojenost se současnou politickou situací vzrostla v září na svůj dlouhodobý průměr. Průměr z počátku roku se pohyboval kolem 33 procent. Od května však mimo jiné postupně gradovala situace ohledně ministra kultury, což se pravděpodobně odrazilo v postupně klesajícím hodnocení politické situace.

Koncem srpna se však výměna ve vedení resortu vyřešila a podle výzkumné agentury se zdá, že se to na spokojenosti projevilo pozitivně, a to nárůstem o téměř 10 procentních bodů. Aktuálně tak dosahuje 36 procent.

53. vlna průzkumu Trendy Česka - volební model 457.22 KB