Žně jsou v plném proudu: úroda ozimů špatná nebude, řepku poškodilo sucho

7 minut
Události ČT: Pole v Česku decimuje sucho i přemnožení škůdci
Zdroj: ČT24

Sklizeň obilí vyhnala zemědělce do polí. Na mnoha místech letos začala už koncem června. Jako první sklízí zemědělci ozimé obiloviny a také řepku. U ječmene pěstitelé odhadují o něco lepší úrodu než loni, naopak řepky bude kvůli suchu míň.

Zemědělci teď mají sklizeno téměř o polovinu méně ploch než minulý rok ve stejném období. Loni bylo totiž extrémně horké počasí, takže plodiny dozrávaly dřív.

V první červencové dekádě už je ve skladech přes polovinu letošního ozimého ječmene třeba v Ústeckém, Jihočeském nebo Jihomoravském kraji. Pokud jde o řepku, té je zatím pod střechou nejvíc na Zlínsku.

Odhady letošních výnosů z obilovin jsou alespoň podle Českého statistického úřadu o něco vyšší než loni. S výrazným propadem zatím počítá jen u řepky, a to o víc než deset procent. Její sklizeň ale začala jen ve třech krajích. 

Zemědělci upravují svá očekávání až přímo při sklizni. Úspěšnost jsou schopni říct, až když vjedou do polí, vidí kvalitu zrna a úrodu zváží. Zatím se shodují, že úroda ozimů špatná nebude. Ostatní plodiny ale poškodilo sucho. 

„Přišel červen, přišlo sucho a tropické dny, kdy bylo 35 i 38 stupňů, takže porosty zaschly a úroda je podstatně horší, než jsme předpokládali. A je to i horší, než uváděl statistický úřad,“ uvedl viceprezident Agrární komory Josef Kubiš.

Třeba v Hodkovicích u Prahy zaseli ozimý ječmen na více než 140 hektarech. A všechen už mají sklizený pod střechou. „Očekávali jsme lepší výnos vzhledem k průběhu jara poté, co napršelo, ale v posledním období bylo velké teplo a uschlo to,“ řekl František Němec, agronom z Agro Jesenice.

Zatímco ječmen už sklidili, řepku na polích ještě kosí kombajny. Na ní se sucho podepsalo víc.„Na první pohled vypadá dobře, ale vlivem sucha jsou zrníčka menší, takže pravděpodobně bude menší výnos,“ dodal Němec.

Sucho ale trápí zemědělce v celém Česku. Třeba v Živanicích na Pardubicku přestalo obilí kvůli suchu a písčitému podloží zrát. Na pole tak zemědělci vyjeli dřív, protože už nemělo smysl čekat. „U nás obilí nedozrává, ale spíš usychá,“ podotkl předseda představenstva ZOD Živanice Vít Hejna.

V Bulharech na jižní Moravě jsou už skoro v polovině sklizně. A to i přes to, že začali později než obvykle – paradoxně kvůli dešti. I tam ale úrodu poškodilo sucho. „Mysleli jsme si, že ta úroda bude podstatně větší, ale bohužel nás to zklamalo. Některá ta zrnka jsou tady úplně zaschlá,“ řekl Antonín Osička, předseda Zemědělského družstva Bulhary. Navíc úrodu likvidují hraboši, kteří se přemnožili a někde snědli a zničili až polovinu obilí na poli.

Odhad letošní úrody
Zdroj: ČT24

Horší bude v některých oblastech zřejmě i úroda brambor. Třeba na poli na Frýdecko-Místecku čekají na pořádný déšť už přes měsíc. „Kvůli suchu brambora vytváří nové a nové kořeny, které se táhnou za vodou, nasadí novou hlízu a je to celkem jenom k tomu, že se vysiluje,“ vysvětluje pěstitel brambor Libor Janečka.

V zemi jsou tak zatím podle majitele jen neprodejné malé hlízy. A to může rodinnou farmu Chlebovické brambory ohrozit. „Ta realita je špatná, nespí se v noci,“ přiznal Janečka. 

K lepší úrodě pomáhá i moderní technika

Vylepšit úrodu pomáhají zemědělcům čím dál častěji moderní technologie. Farmáři využívají třeba satelitní snímky, na pole a do skladů dávají senzory nebo meteorologické stanice. Díky údajům z nich pak můžou efektivněji zavlažovat, hnojit anebo použít postřiky proti škůdcům.

Například farma u Straškova v Ústeckém kraji, která je ve srážkovém stínu Krušných hor, se s nedostatkem vláhy potýká skoro každý rok. Třeba loni měla kvůli suchu ztrátové všechny plodiny. „Úroda byla asi o 40 procent nižší než obvykle,“ potvrdil agronom z Astur Straškov Petr Novák.

Zvýšit výnosy a zefektivnit práci mají nově i čtyři meteorologické stanice, rozmístěné na polích. Pomáhají mimo jiné určit termín, kdy vyjet na pole s kombajny. „Když je sklizeň a zaprší, tak my potom víme, že třeba někde v jiné lokalitě zapršelo trošku méně a tam asi bude předpoklad, že obilí bude dřív naschlé,“ vysvětlil Novák.

Všechna data ze stanic putují on-line do počítače. V aplikaci pak farmáři vidí i satelitní snímky svých polí. „Satelity snímkují porosty a sledují určité ukazatele. Podle výsledků se můžeme rozhodovat, jestli má třeba smysl aplikovat přípravek na ochranu rostlin,“ dodal agronom.

Žně – období sklizně
Zdroj: ČT24

„Farmář může jít cíleně zkontrolovat stav rozvinutí choroby nebo pravděpodobnost jejího výskytu v porostu,“ nastínil Adam Zlotý, ředitel společnosti CleverFarm, která technologie dodává.

Další speciální čidla na farmě pod Krušnými horami mají i ve skladech s obilím. Je tu celkem pět čidel, která kontrolují teplotu obilí. Podle ní zase zemědělci poznají, jestli se uvnitř nemnoží škůdci.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Společnost ČEPS odmítá, že by už ve středu byla varována před možným přetížením sítě

Pokračuje pátrání po příčinách rozsáhlého výpadku elektřiny, který v pátek ochromil část Česka. Společnost ČEPS odmítá, že by dostala varování před možným přetížením sítě. Podle zástupců hnutí ANO ale přišlo ve středu upozornění na přetoky kvůli změně počasí.
před 17 mminutami

Důchod v lednu vzroste dle odhadu o 650 korun měsíčně

Průměrný důchod vzroste v lednu zhruba o 650 korun měsíčně. Vyplývá to z nových dat Národní rozpočtové rady, která získala Česká televize. Průměrná penze by tak na začátku příštího roku vystoupala na 21 700 korun. Podobným odhadem disponuje i ministerstvo práce, přesný návrh lednového zvyšování důchodů bude mít šéf resortu Marian Jurečka (KDU-ČSL) hotový v září. Zohlední inflaci mezi loňským červencem a letošním červnem.
před 1 hhodinou

Výročí Jana Husa si připomněli v Betlémské kapli i Husinci

V Česku se v neděli připomíná výročí mučednické smrti mistra Jana Husa, který byl pro své názory před 610 lety v německé Kostnici upálen. V den státního svátku se konala například slavnostní bohoslužba v Betlémské kapli, kde Hus kázal.
před 2 hhodinami

Na Moravě hrozí večer silné bouřky

V jihovýchodní polovině Česka večer a v noci hrozí bouřky, na Moravě mohou být ojediněle silné. Doprovázet je mohou přívalové srážky a nárazový vítr. Během noci budou bouřky slábnout. Meteorologové rovněž rozšířili varování před vysokými teplotami, vedle Moravy a Slezska mohou odpoledne vystoupat teploty nad 31 stupňů Celsia i ve středních a východních Čechách.
před 7 hhodinami

Nebezpečného vybržďování se řidiči dopouštějí stále častěji

Jeden z nejnebezpečnějších přestupků na silnicích je takzvané vybržďování. Podle psychologů počet lidí, kteří se takto chovají za volantem, roste. Ministerstvo dopravy i kvůli tomu uvažuje o uzákonění povinného minimálního odstupu. Jen vloni se kvůli nedodržení vzdálenosti mezi auty stalo téměř pět tisíc nehod.
před 13 hhodinami

Jak je to s poplatky za televizi a rozhlas?

Poplatkový web České televize měl tento týden vyšší návštěvnost než za celý loňský rok. Podobně jako ten rozhlasový. Enormní zájem vyvolaly i nepřesné informace, které se v souvislosti s poplatky objevily ve veřejném prostoru.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Česko získá méně peněz z EU. Vláda musí rozhodnout, kam půjdou

Česká republika bohatne a bude tak dostávat zhruba o polovinu méně unijních dotací. I tak v příštím programovém období získá přes 260 miliard korun. Vláda teď jedná o prioritách, na které peníze půjdou. Ministerstvo pro místní rozvoj připravilo dvě varianty, širší a užší. Která zvítězí, zatím není jasné.
před 14 hhodinami

Nová CHKO Soutok přilákala tisíce turistů

První víkend po vyhlášení chráněné krajinné oblasti Soutok se na místo přijely podívat tisíce turistů. Láká je mimo jiné největší komplex lužních lesů ve střední Evropě. Starostové, ochranáři i místní teď přemýšlejí, jak se na takový nápor nových návštěvníků připravit. Inspirovat se mohou dalšími dvaceti šesti chráněnými krajinnými oblastmi vyhlášenými na území Česka.
před 23 hhodinami
Načítání...