Po kousnutí klíštětem na invalidní vozík. Lidé podle epidemiologa podceňují encefalitidu, pomáhá jen očkování

8 minut
Studio 6: Nebezpečí klíšťové encefalitidy
Zdroj: ČT24

Klíšťová encefalitida v Česku ročně postihne stovky lidí. Lékaři přitom nemoc nedovedou léčit, a kdo ji dostane, tomu hrozí vážné komplikace v podobě zápalu mozkových blan nebo jiných částí nervové soustavy. Podle zdravotníků je vhodné se proti encefalitidě očkovat, což ale většina lidí nedělá.

Že jsou v Česku klíšťata, která šíří závažná onemocnění, ví drtivá většina lidí – asi 85 procent. Očkovat se proti asi nejzávažnější chorobě, kterou klíšťata přenášejí, tedy klíšťové encefalitidě, se ale nechává jen čtvrtina populace.

„Velká část lidí, každý druhý, si myslí, že na klíšťovou encefalitidu fungují antibiotika. To znamená, zaměňují to s lymskou boreliózou. V tom je problém, protože na klíšťovou encefalitidu lék nemáme,“ poukázal epidemiolog a odborník na cestovní medicínu Rastislav Maďar.

Varoval přitom, že nakazit se klíšťovou encefalitidou lze stále častěji i v pozdních měsících roku, kdy to již nebývalo obvyklé. „Kdysi byla klíšťová encefalitida jaro-letní nákaza. Dnes, jak se mění počasí, klima, tak se to přesouvá na podzim,“ podotkl Maďar.

Klíšťová encefalitida má dvě fáze. Ta první je podobná viróze a lékaři ji nerozpoznají. I kdyby se jim to však podařilo, nic by tím nezměnili vzhledem k tomu, že lék na encefalitidu není. Druhá fáze se objevuje jen u některých pacientů, je však o to závažnější. Virus se dostane do mozku nebo centrálního nervového systému a vyvolá zánět tam. Následky mohou být i trvalé.

„Do nemocnice se pacient často dostává v rané fázi druhého stádia s tím, že dvojitě vidí nebo má závratě. A z nemocnice odjíždí na invalidním vozíku po několikatýdenním pobytu na jednotce intenzivní péče, protože medicína nedokáže virus z hlavy dostat a jenom tlumíme to, co virus vyvolává. Vždy jsme o krok za ním,“ varoval Rastislav Maďar.

Že by lidé s očkováním váhali, protože je drahé, si epidemiolog nemyslí. Většina pojišťoven na ně ostatně přispívá. „Možná se spíše bojí jehly nebo nežádoucích účinků, ale ty v praxi prakticky nevidíme,“ soudí.

Kromě klíšťové encefalitidy šíří klíšťata v Česku také lymskou boreliózu, kterou však lze léčit antibiotiky a je také možné ji včas rozpoznat díky skvrně, která se vytvoří u místa, odkud bylo zvíře vyňato.

Z klíšťat ale hrozí i jiná nákaza, kterou lidé nechytí v ČR, může je však ohrozit na dovolené třeba na Balkáně. Proto je potřeba i tam s nebezpečím přisátí klíštěte počítat a snažit se proti němu chránit. Nejde přitom o klíště obecné, pro které je jižní Evropa příliš teplá, nýbrž o klíště původem z Afriky.

„Původem africká klíšťata jsou schopna přenést například i hemoragickou horečku krymsko-konžskou, která zčásti vypadá jako ebola,“ upozornil Rastislav Maďar.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Částí Česka přecházejí silné bouřky, hrozí i přívalový déšť a kroupy

Severní polovinou Česka od úterního odpoledne přecházejí od západu silné bouřky, varovali meteorologové. Může foukat vítr s nárazy až 75 kilometrů v hodině, hrozí přívalový déšť a kroupy. K večeru se bouře dostaly na Moravu a do Slezska. Výstrahu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
11:25Aktualizovánopřed 8 mminutami

Česko se dle Fialy nyní nepřipojí k nákupu amerických zbraní pro Kyjev

Česká republika se nyní nepřipojí k nákupu amerických zbraní pro Ukrajinu, která se brání ruské invazi. Serveru Publico to v úterý řekl premiér Petr Fiala (ODS). Česko se podle něj soustředí na jiné cesty, jak Kyjevu pomoci. Americký prezident Donald Trump v pondělí oznámil, že USA budou zemím NATO prodávat moderní zbraně, přičemž Aliance bude tyto dodávky koordinovat.
před 30 mminutami

Čeští hasiči v Texasu našli dvě oběti záplav, dál pátrají po pohřešovaných

Šestnáct hasičů z Česka absolvovalo v pondělí první nasazení v masivními povodněmi zasaženém Texasu. Konkrétně propátrávali oblast podél koryta řeky Guadalupe u města Center Point, informovalo v úterý generální ředitelství tuzemských hasičů.
11:15Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Čeští studenti zazářili na světové chemické olympiádě

Čtveřice českých středoškolských studentů si přivezla z prestižní Mezinárodní chemické olympiády (IChO) zlato, stříbro i bronz. Zazářili v konkurenci stovek studentů z celého světa.
před 3 hhodinami

Nový obchvat Lišova a Štěpánovic odlehčí dopravě o 15 tisíc aut denně

Řidiči mohou od úterního podvečera jezdit po novém obchvatu Lišova a Štěpánovic, kterým se tak denně vyhne až patnáct tisíc aut a tranzitní doprava. To byl hlavní důvod výstavby nové komunikace dlouhé 9,5 kilometru, na kterou se čekalo přibližně 40 let. Konečná cena narostla o 186 milionů korun na 1,16 miliardy kvůli úpravám nekvalitní vytěžené zeminy, uvedl při slavnostním uvedení do provozu generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl.
13:31Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Edmundova soutěska v Hřensku se otevírá. Zatím jen zlomku turistů

Edmundova soutěska v Hřensku se tři roky po ničivém požáru poprvé otevírá. Od úterý místním a podnikatelům, od soboty i turistům. Obnoví se také plavba na loďkách. Správci budou každý den vyhodnocovat podmínky a podle nich soutěsku zpřístupní. Návštěvníci, kterých bude denně nanejvýš padesát, si nejdřív musejí koupit vstupenku v informačním centru a před soutěskou si je pak vyzvedne průvodce, který je kaňonem říčky Kamenice dovede do přístavu.
před 6 hhodinami

Studentka v Olomouci našla řadu nezaznamenaných rostlin

Celkem devatenáct druhů rostlin dosud nezaznamenaných v Česku objevila při průzkumu širšího centra Olomouce studentka Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého Věra Kafková. Ulice města systematicky mapovala dva roky. Ve své bakalářské práci zaznamenala 324 nepůvodních a 54 ohrožených druhů. Objev tak velkého počtu nových druhů je podle odborníků výjimečný. Za tyto mimořádné výsledky jí Česká botanická společnost udělila Cenu Víta Grulicha za nejlepší floristický nález z území České republiky.
před 8 hhodinami

Objem hypoték v červnu stoupl

Banky a stavební spořitelny v tuzemsku poskytly v červnu hypotéky za 37,5 miliardy korun, což je proti květnu nárůst o devět procent. Nové úvěry bez refinancování vzrostly o sedm procent na 29,4 miliardy. Úrokové sazby nových úvěrů v červnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,6 na 4,56 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
06:23Aktualizovánopřed 8 hhodinami
Načítání...