Velvyslanec Kopecký se přesune z Číny do Arménie. Podle Lidových novin kvůli sporu se Zemanem

Velvyslanec Bedřich Kopecký se v červenci přesune z Číny do Arménie. Napsaly to Lidové noviny (LN). Kopeckému měl původně mandát v Číně skončit až v únoru 2020. Prezident Miloš Zeman mu ale podle deníku vyčítal podepsání dopisu apelujícího na dodržování lidských práv v Číně. Kopeckého v Pekingu nahradil bývalý viceguvernér České národní banky Vladimír Tomšík.

Miloš Zeman
Zdroj: ČTK Autor: Luboš Pavlíček

„Můžeme potvrdit, že pan Kopecký bude velvyslancem v Arménii. Prozatím je ještě v Česku, ale v nejbližších dnech na misi vyjede,“ sdělil LN tiskový odbor ministerstva zahraničí. Kopecký byl v Číně od jara 2016, v minulosti působil jako ambasador také v Uzbekistánu, Polsku a Kazachstánu.

LN již v listopadu napsaly, že Kopecký loni upadl v nemilost Hradu poté, co připojil své jméno k dopisu 11 diplomatů ze zemí Evropské unie, Austrálie, Kanady, Japonska a Švýcarska, který apeloval na dodržování lidských práv v Číně a jehož adresátem byl tamní ministr veřejné bezpečnosti.

LN: V potížích i rakouská velvyslankyně

Podle deníku má nyní své místo nejisté i velvyslankyně v Rakousku Ivana Červenková. Zeman při dubnové návštěvě Rakouska kritizoval bývalého vídeňského starostu Michaela Häupla za to, že českojazyčná Komenského škola za jeho úřadování od Vídně nedostala žádné peníze.

Z informací ministerstva školství a vídeňské radnice ale vyplývá, že Vídeň v posledních letech na školu přispěla více než český stát. Zeman se za své výroky později omluvil, mylnou informaci mu podle něj poskytla právě Červenková.

Velvyslankyně vysvětlila, že prezidentovi před setkáním stručně sdělila, že Komenského škola žádné peníze od Vídně nedostává. Měla tím však na mysli systémové a pravidelné příspěvky, nikoli jednorázové platby. Ze nepřesnost se Zemanovi omluvila.