Počasí láká k vodě. Na většině sledovaných míst je vhodná ke koupání

Voda ve většině rybníků a přírodních koupališť v Česku je vhodná ke koupání. Pouze na dvou místech hygienici koupání nedoporučují. Několik koupališť pak má zhoršenou kvalitu vody. Hygienici očekávají zhoršení s teplým počasím a nízkým výskytem srážek.

V polovině června je nevhodná voda ke koupání ve Staňkovském rybníce na jihu Čech a na koupališti Chrastava v Libereckém kraji. Na severu Čech se situace pravděpodobně nezmění ani později během sezony. „Důvodem je nevyhovující kvalita zdroje vody. Lidem tam po koupání hrozí riziko fekálního znečištění,“ říká Zuzana Balašová, mluvčí Krajské hygienické stanice Libereckého kraje.

Aktuálně je vhodná ke koupání voda ve většině českých koupališť. „Ke zhoršení kvality dochází až během července, záleží ale na tom, jestli se objevují srážky. Pokud jich je málo a teploty jsou vysoké, voda se zkazí rychle,“ říká Dana Šalamunová, mluvčí Krajské hygienické stanice Středočeského kraje.

Zhoršenou jakost vody má například vodní nádrž Orlík v Jihočeském kraji nebo vodní nádrž Skalka a Velký rybník v Karlovarském kraji. Voda je tam vhodná ke koupání, může mít ale zhoršené vlastnosti, jako například špatnou průhlednost.

Po koupání v nádrži Brušperk v Moravskoslezském kraji může lidem podle hygieniků hrozit onemocnění cerkáriovou dermatitidou.

Také ve dvou pražských přírodních koupalištích, na Džbáně a v Hostivaři, zaznamenali hygienici zhoršené vlastnosti vody a udělili jim proto nižší známku dva. Ostatní ohodnotili jedničkou z pětibodové stupnice, voda v nich je v pořádku. Vyplývá to z výsledků měření, které zveřejňuje hygienická stanice na webu.

4 minuty
Pravidla skoku: Po nohou do zkontrolované vody
Zdroj: ČT24

Bez problémů je voda v koupališti s přírodním čištěním vody Lhotka. Koupaliště bylo od roku 2012 uzavřené, po rekonstrukci bylo otevřeno loni na konci června. Letošní sezonu zahájila Lhotka 1. června. Kapacita areálu je vzhledem k čisticí schopnosti biotopu stanovena na tisíc lidí, v případě překročení musí každý nový návštěvník počkat na odchod dřívějšího návštěvníka.

Například v pátek se ve 14.30 návštěvnost blížila tisícovce lidí, aktuální obsazenost mohou lidé zjistit na webu. Rozbory vody zde hygienici provedli naposledy před týdnem.

Z pondělního měření vyšly bez problémů i motolský rybník a biotopové koupaliště Radotín. Naopak mírné zhoršení konstatovala hygiena na koupalištích Džbán a Hostivař, kde je patrné zakalení vody, které by ale nemělo nést žádná zdravotní rizika, takže koupat se zde lidé mohou.

Nejvyšší možnou známkou je hodnocena také voda v nádrži v Divoké Šárce. Poslední měření hygienici provedli 22. května, loni zde ale byla voda bez problémů do konce srpna.

Proti loňsku je letos mimo provoz rybník Šeberák. Praha ho chce nechat odbahnit, což by mělo zlepšit kvalitu vody. Loni zde hygienici vyhlásili zákaz koupání kvůli přemnožení sinic 9. července, platil až do konce sezony. Podobná situace byla i v předchozím roce.

Sinice obsahují látky, které mohou vyvolat alergické reakce. Podle citlivosti se mohou u koupajícího objevit vyrážky, zarudlé oči, rýma i dýchací obtíže. Ke množení sinic přispívá teplé počasí.

Koupalištím a rybníkům, které hygienici označili jako nevhodné pro koupání, by se lidé měli vyhnout. „Mohou se objevit nějaké kožní problémy a vyrážky, při polknutí vody pak hrozí nevolnost a zvracení,“ říká Dana Šalamunová, mluvčí Krajské hygienické stanice Středočeského kraje. Lidé by se po koupání v takové vodě měli osprchovat a umýt mýdlem.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Soud uložil Sisákovi v kauze Via Chem nepravomocně osm let vězení

V kauze údajně zmanipulované insolvence Via Chem Group uložil v pátek středočeský krajský soud podnikateli Petru Sisákovi osmileté vězení a peněžitý trest šestnáct milionů korun. Za mříže poslal i Sisákova právníka Iva Halu či pražského advokáta Jana Pacovského. Rozhodnutí není pravomocné, všichni vinu odmítají. V případu čelí obžalobě dohromady patnáct lidí a pět firem.
11:45Aktualizovánopřed 40 mminutami

Spojenci slíbili poslat Ukrajině novou vojenskou pomoc

Spojenci na pátečním zasedání kontaktní skupiny pro obranu Ukrajiny (UDCG) slíbili Kyjevu novou vojenskou pomoc v hodnotě přes 21 miliard eur (527 miliard korun). Po setkání zástupců vlád pěti desítek zemí to řekl britský ministr obrany John Healey. Česká ministryně obrany Jana Černochová (ODS) uvedla, že Praha je připravena dodávat další velkorážovou munici.
před 4 hhodinami

Segregace ve školách trvá. Odpovědnost mají obce, potřebují ale podporu státu

V Česku stále trvá vyčleňování romských dětí ve školství. Nadále existuje víc než 130 segregovaných škol, z toho v 78 z nich romské děti tvoří víc než polovinu žactva, vyplývá podle studie PAQ Research z odhadů ministerstva školství. Segregované školy se nacházejí ve většině krajů a situace se v poslední dekádě výrazně nemění.
před 7 hhodinami

Zájem měst o dotaci na ekologickou MHD překonal nabízenou částku

O dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na nákup ekologických autobusů nebo tramvají za první týden výzvy požádalo už devatenáct dopravních podniků. Jak SFŽP uvedl pro Českou televizi, objem žádostí už přesáhl osm miliard korun. To je o asi miliardu více než vyčleněná částka. Podle oslovených dopravních podniků dotace pomohou nejen s nákupem elektrobusů a tramvají, ale také s rozšířením trolejbusové dopravy.
před 10 hhodinami

Předpověděl nacistickou okupaci. Zapomenutý příběh Antonína Hrona

Četli vojenské časopisy, tajně poslouchali hovory dělníků v podzemce, ale i špehovali a opíjeli německé vojáky – to byly jen některé z činností československého vojenského atašé Antonína Hrona a jeho spolupracovníků v Berlíně před vypuknutím druhé světové války. Získávali netradičními způsoby zprávy o formující se německé armádě, přestože jim za to hrozil okamžitý trest smrti. Díky získaným informacím v předvečer německé okupace 14. března 1939 také Hron varoval pražské zpravodajce, že do Československa vpadnou nacisté. Zemřel před 80 lety a historici nyní pátrají po jeho příbuzných.
před 11 hhodinami

„Zlobíš, jednu ti vrazím.“ Česko stále neuzákonilo zákaz fyzických trestů na dětech

Facky, tahání za vlasy, bití, použití vařečky nebo pásku. V některých rodinách stále děti vědí, co jsou to tělesné tresty. Řada rodičů je považuje v rámci výchovy za normální. Spolu se Slovenskem patří Česká republika ke dvěma posledním zemím v Evropě, které nepřijatelnost tělesných trestů nemají uzákoněnou. Vláda už loni přijala deklaraci, která označuje fyzické trestání dětí za nepřijatelné, pro rodiče z ní ale neplynou žádné sankce. Novela občanského zákoníku, která takový zákaz fyzických trestů řeší, je nyní ve třetím čtení ve sněmovně a čeká na schválení.
před 11 hhodinami

Nepozornost chodců mnohdy končí střetem s tramvají

Devatenáct chodců skončilo za první tři měsíce letošního roku pod koly pražských tramvají, o čtvrtinu méně než loni. Na rozdíl od loňska při tom zatím nikdo nezemřel. Téměř polovina srážek se stala na vyznačených přechodech. Příčinou je často nepozornost i to, že si chodci mylně myslí, že mají před tramvají absolutní přednost. Roli podle dopravního podniku hrají i mobily a sluchátka chodců. Přibývá ale také zraněných ve vozech. Ze statistik vyplývá, že častěji pod koly tramvají končí muži. A přibylo také sražených dětí.
před 12 hhodinami

Soudce Kafka zamířil do vazby

Okresní soud v Ostravě ve čtvrtek poslal do vazby soudce brněnského krajského soudu Romana Kafku. Obával se, že by mohl ovlivňovat svědky či uprchnout. Jednání trvalo přibližně tři a půl hodiny. Muže Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) podezírá z podvodu. Seznam Zprávy dříve informovaly, že Kafka je v tuzemsku od středečního odpoledne.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami
Načítání...