Hnutí ANO opětovně oslabilo. Příznivci přibyli Pirátům i SPD

Hnutí ANO podle květnového volebního modelu druhý měsíc v řadě oslabovalo a dosáhlo by horšího výsledku než v roce 2017 při sněmovních volbách. Oproti dubnu naopak posílili druzí Piráti a SPD. Pod pětiprocentní hranici pak zamířili lidovci. Výzkum zpracovala agentura Kantar CZ pro Českou televizi.

Zdroj: Kantar CZ pro ČT, 11. 5. – 31. 5. 2019, tech. CATI, 885 respondentů, stat. chyba ±0, 9 až ±2, 9 p.b.

V květnovém modelu si hnutí ANO udrželo první místo. Zisk 27,5 procenta ale znamená meziměsíční propad o 2,5 procentního bodu. Už podruhé tak hnutí oslabilo a v květnu vykázalo nejhorší procentuální výsledek od loňského října.

To, zda se jedná o dlouhodobější trend, nebo jen momentální pokles způsobený například obdobím kolem evropských voleb, v nichž hnutí ANO zvítězilo s 21,2 procenta hlasů, ukážou podle agentury až další měření.

V květnu se ovšem opakovaně demonstrovalo proti premiérovi a předsedovi ANO Andreji Babišovi a za nezávislost justice. Důvodem byla výměna na postu šéfa ministra spravedlnosti, kde Jana Kněžínka (za ANO) nahradila Marie Benešová (za ANO).

Větší rozestup mezi Piráty a ODS

Za hnutím ANO se ve volebním modelu umístili Piráti, kteří posílili o 1,5 procentního bodu na 17,5 procenta. Následuje ODS, jež dosáhla meziměsíčně horšího výsledku, a to 12,5 procenta.

SPD na čtvrtém místě si polepšila o dva procentní body a poskočila na 10,5 procenta. Dosáhla tak zatím nejlepšího zisku v rámci průzkumu Trendy Česka od posledních sněmovních voleb.

STAN by získali sedm procent, komunisté 6,5 procenta a sociální demokracie šest procent. Pod pětiprocentní hranicí by podle květnového modelu zůstala TOP 09 s čtyřmi procenty i KDU-ČSL s 4,5 procenty.

Od ANO odchází hlavně střední generace 

Voličská základna hnutí ANO podle analytika Kantaru Pavla Ranochy dále stárne a v poklesu preferencí hnutí se projevuje i nedůvěra části lidí v premiéra Andreje Babiše jako lídra ANO. „Voliči, kteří odcházejí od hnutí ANO, se rekrutují zejména ze střední generace – třicátníci, mladší čtyřicátníci. Odcházejí zejména k ODS a k Pirátům,“ řekl. Jako důvod pro změnu názorů podle něj tito voliči nejčastěji uvádějí ztrátu důvěry k Babišovi. 

Podle výzkumu důvěřují Babišovi hlavně lidé nad 60 let a voliči hnutí ANO. „Na druhou stranu celá třetina voličů hnutí ANO v tomto konkrétním případě Andreji Babišovi nevěří, ale to jim nebrání v tom hnutí volit dále,“ uvedl Ranocha. Babišovi věří také zhruba polovina voličů ČSSD. Nejméně mu důvěřují voliči TOP 09, jen kolem pěti procent.

Průzkum se uskutečnil mezi 11. a 31. květnem, tedy před zasláním návrhů auditů Evropské komise, ze kterých vyplývá, že je premiér Andrej Babiš (ANO) ve střetu zájmů. Postoje voličů v té době již mohla ovlivnit výměna ministra spravedlnosti i probíhající volební kampaň a následné volby do Evropského parlamentu.

Více než polovina respondentů, konkrétně 58 procent, deklarovala, že by se určitě zúčastnila voleb do Poslanecké sněmovny v případě, že by se konaly v době průzkumu. Dalších 15 procent by se jich spíše zúčastnilo. Na opačné straně stojí přibližně čtvrtina obyvatel, která by se určitě nebo spíše voleb nezúčastnila.

50. vlna průzkumu Trendy Česka - volební model 420.79 KB

Otázky Václava Moravce 1. část (9. 6. 2019) 55.47 MB