Studie přibližuje život politických vězňů v normalizačních věznicích

2 minuty
Události: Nová studie se zaměřuje na vězeňství v době normalizace
Zdroj: ČT24

Cenzura korespondence, postavení politických vězňů nebo ideologie za mřížemi – nová studie Ústavu pro studium totalitních režimů se zaměřuje na vězeňství v době normalizace. Projekt nabízí pohled pamětníků, historiků, ale i psychologů.

Během normalizace se ve vězení ocitla řada odpůrců režimu. Mezi nimi byla i socioložka Jiřina Šiklová, která se podle komunistů provinila šířením nelegální literatury.

Za mříže ji režim poslal na začátku osmdesátých let. „V tom vězení jsem zjistila, že jsem velice odolná, že se dovedu nenaštvat, dovedu racionálně jednat a dovedu i tu facku odměřit,“ uvedla. 

Političtí vězni přitom podle historičky Kláry Pinerové z Ústavu pro studium totalitních režimů postrádali psychologickou pomoc od ostatních. „Vězni svědomí v sedmdesátých, osmdesátých letech se tam nacházeli sami. To znamená, že neměli takovou tu psychologickou pomoc. Museli se hodně přizpůsobit kriminálním vězňům,“ popsala Pinerová. 

Kontakt s okolním světem pro vězně představovaly dopisy, které ovšem podléhaly přísné cenzuře. „Píšete tak, aby to bylo relativně emočně neutrální, také proto, že si uvědomujete, že vaši slabost by mohli vyšetřovatelé proti vám využít,“ vysvětlila Šiklová. 

V době normalizace se sice už ve věznicích objevovali psychologové a pedagogové, jejich počet byl ale nedostatečný. „Třeba ve věznici Mírov, kde bylo až dva tisíce vězňů, působili tři nebo čtyři psychologové, což znamená, že s nimi nemohli pracovat individuálně,“ uvedla Pinerová. 

O dění ve věznicích informoval dozorce speciální časopis

Pro dozorce v době normalizace vycházel také speciální časopis. Zpravodaj informoval o dění ve věznicích a zároveň podporoval komunistickou ideologii. Podle Pinerové tak v plátku vycházely například články proti Amnesty International, články proti humanitě ve švédských věznicích nebo například rezoluce proti Chartě 77.

Dozorci ale ve zpravodaji našli i informace třeba o tom, proč se trestanci tetují, či doporučení, jak má vypadat správná vězeňská nástěnka.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

U Malacek nedaleko českých hranic se potvrdila kulhavka a slintavka

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli kolem poledne na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku, ta se ale dál budou týkat pouze kamionů. Přítomnost nákazy na místě v podvečer následně potvrdil slovenský protějšek Výborného Richard Takáč.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Sprejeři napáchali už druhý rok po sobě škody za sto milionů

Posprejované zdi, zastávky nebo celé vlaky – policisté řeší ročně skoro pět tisíc takových případů. Škody, které sprejeři loni napáchali, se už druhý rok po sobě přiblížily hranici sto milionů korun. Když ale policisté vandaly dopadnou, můžou za malování po zdech strávit ve vězení i rok.
před 8 hhodinami

Vězni v hlavní roli West Side Story. Národní divadlo zařadilo záznam na program

Muzikál West Side Story nastudovaný vězni viděla i veřejnost. Záznam tento víkend uvedlo pražské Národní divadlo. Podle vězeňské služby podobné projekty usnadňují návrat na svobodu. Divadlo ve vězení není běžné, i proto ho národní scéna mimořádně na program zařadila.
před 9 hhodinami

„Věděla, pro co si jde.“ Projekt přibližuje osudy lidí popravených nacisty

Archiv bezpečnostních složek v pondělí spouští web věnovaný občanům Československa, které nacisté zavraždili na popravištích Třetí říše. Dosud nejrozsáhlejší takový projekt nejprve představí padesát biografií, další budou postupně přibývat.
před 9 hhodinami

Studenti si vyzkoušeli stav beztíže. Hráli karty nebo pili vodu

Stav beztíže, jaký znají astronauti z Mezinárodní vesmírné stanice, si vyzkoušelo 26 studentů a dalších osobností při misi Zero-G. V rámci projektu Česká cesta do vesmíru letěli speciálním letadlem nad Krkonošemi a Orlickými horami. Vědci dělají při takovém letu často různé pokusy, studenti si tak mohli cestu naplno užít. Projekt zaměřený na propagaci technického vzdělávání a přírodních oborů začal loni v září. A let v Airbusu A310 vyvolávajícím stav beztíže byl jeho vyvrcholením, na začátku se do výběrového řízení v přihlásilo 861 zájemců.
před 9 hhodinami

Sanace území v okolí Hustopečí potrvá podle Hladíka měsíce

Sanace území v okolí Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku kvůli šíření toxického benzenu potrvá měsíce. Na jejím přesném postupu se však odborníci dosud plně neshodli, protože jde o bezprecedentní událost. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KUD-ČSL). Podle něj bude pro obnovení dopravy zapotřebí přesunout část železniční tratě v okolí.
před 14 hhodinami

Zvýšení výdajů na obranu jsme schopni vyřešit v rámci rozpočtu, řekl Hladík

Vláda je schopná vyřešit zvýšení výdajů na obranu v letošním roce na dvě procenta HDP ve stávajícím rozpočtu, nebude potřeba zvýšit schodek či měnit zákon o státním rozpočtu. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle informací ČT by bylo třeba v tomto roce najít v rozpočtu osm miliard korun. Hnutí ANO i SPD se pokusí vyvolat další jednání ve sněmovně na téma obranyschopnosti země, a to navrhováním mimořádných bodů programu. Zástupci SPD pak nevylučují, že budou iniciovat svolání další mimořádné schůze.
před 15 hhodinami

Turistický klub značí dvě nové stezky a upravuje rizikové trasy

Klub českých turistů (KČT) letos otevře dvě nové turistické trasy, obě v Jihomoravském kraji. Plánuje také nové varianty stávajících stezek, které jsou v místě přecházení frekventovaných silnic nebezpečné. V dubnu pak klub začíná s pravidelnou tříměsíční obnovou značení na třetině turistických tras.
před 18 hhodinami
Načítání...