Opozice se chystá na hlasování o nedůvěře, apelovala na Hamáčka i Zemana

37 minut
Tisková konference opozičních lídrů: Vyzvali Hamáčka, aby přestal Babiše podporovat, a Zemana, aby jmenoval někoho jiného
Zdroj: ČT24

Předsedu ČSSD Jana Hamáčka vyzvali k přehodnocení podpory Babišovy vlády předsedové pěti opozičních stran – ODS, Pirátů, lidovců, Starostů a TOP 09. Sešli se kvůli pátečnímu hlasování o nedůvěře vládě. Byla to již druhá schůzka, oproti té první na ní chyběl předseda SPD Tomio Okamura, i on však ostatní opoziční lídry ujistil, že jeho hnutí vyslovení nedůvěry podpoří.

Předsedové pěti opozičních stran se ve společném prohlášení, které přednesl předseda Pirátů Ivan Bartoš, obrátili na premiéra Andreje Babiše (ANO), vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) a také prezidenta Miloše Zemana.

Hamáčka vyzvali, aby on resp. jeho strana přehodnotili dosavadní spolupráci s ANO. Od Babiše pak chtějí, aby „věrohodně vysvětlil okolnosti cesty svého syna na Ruskou federací okupované území Ukrajiny“. „S ohledem na možná bezpečnostní rizika nepovažují předsedové dosavadní vysvětlení za dostatečná,“ poznamenal Bartoš.

Fiala: Nechceme změnit rozložení sil

Předseda ODS Petr Fiala zdůraznil, že opoziční strany nechtějí prostřednictvím nadcházejícího hlasování převzít moc – považoval by za logické pokračování nynější středolevé koalice s podporou komunistů. „Nedohadovali jsme se na novém mocenském uspořádání, nějaké ústavní krizi. Velmi odpovědně se snažíme vyřešit problém, který v této zemi vznikl. (…) To neznamená, že se nám líbí současná vláda. Nelíbí, jsme k ní kritičtí,“ řekl.

Dodal, že nynější návrh na vyslovení nedůvěry nesouvisí s tradičními politickými spory. „Nevyvoláváme nedůvěru vládě proto, že nesouhlasíme s tím, jak je sestaven rozpočet nebo se nám nelíbí vládní kroky. Mluvíme o tom, že předseda vlády má takové osobní a rodinné problémy, které znemožňují plnohodnotný výkon jeho funkce a ohrožují ČR,“ míní.

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil dodal, že případný Babišův konec ve vládě považuje za jedinou záruku nestranného vyšetření celého případu.  „Občané ani opoziční politici nemohou soudit, jestli má pravdu pan premiér – například jeho výroky na televizi Nova – nebo jeho syn, nebo jeho manželka. Jsme přesvědčeni, že je ve veřejném zájmu této země, aby byla nestranně posouzena,“ podotkl.

Apel na hlavu státu se pak týká eventuality, že by Poslanecká sněmovna nedůvěru vládě opravdu vyslovila. Miloš Zeman se totiž nechal slyšet, že by v tom případě jmenoval premiérem znovu Andreje Babiše. Opoziční politici proto prezidenta vyzvali, „aby v případě, že bude vládě vyslovena nedůvěra, neprodleně jednal v souladu s ústavním pořádkem ČR a jmenoval předsedou vlády jinou osobu“.

Zároveň ale opoziční strany neuvažují o vstupu do případné koalice s ANO, kdyby Babiš už premiérem nebyl. Platí to i pro KDU-ČSL a STAN, které v minulosti daly najevo, že pokud by ve vládě nebyl trestně stíhaný člověk, o vstupu do koalice nebo podpoře kabinetu by uvažovaly.

„Předpokládám, že by pokračovala tato vláda, protože si pochvalují, jak to funguje,“ míní předseda lidovců Pavel Bělobrádek. Šéf STAN Petr Gazdík sice připustil, že je hnutí „o čemkoli připraveno jednat“, ale nemyslí si, že by o to byl zájem z druhé strany.

Tentokrát bez Okamury. Ostatní lídry ale ujistil, že SPD je pro nedůvěru

Na schůzce, kterou svolal Ivan Bartoš, byli Petr Fiala, Pavel Bělobrádek, Jiří Pospíšil a Petr Gazdík a naopak chyběl předseda SPD Tomio Okamura. Ten přitom byl na předchozí schůzce, na které se opozice domluvila, že iniciuje hlasování o nedůvěře.

„Pan Okamura se ze schůzky omluvil, nicméně v SMS potvrdil, že celý jeho klub bude hlasovat pro nedůvěru vládě Andreje Babiše,“ řekl po druhé schůzce Ivan Bartoš. Petr Fiala ujistil, že opozice dala dohromady 92 podpisů pro hlasování o nedůvěře. „Nikdo nic neodvolal, takže SPD stále je na straně těch, kteří budou vyslovovat nedůvěru vládě,“ dodal.

SPD v minulém týdnu nabídla ANO možnost, že by v současné vládní formaci nahradila sociální demokracii – a to nejen přímou účastí v kabinetu, ale i podporou menšinové vlády odborníků. Fakt, že se Okamura zprvu postavil po bok ostatních stranických lídrů, navíc musel šéf SPD vysvětlovat svým kritickým příznivcům.

Mimořádná schůze o možném vyslovení nedůvěry proběhne v pátek. V novodobé historii Česka se dosud stalo jen jednou, že by se opozici podařilo vládě vyslovit nedůvěru, a to v březnu 2009. Sněmovna tehdy vyjádřila nedůvěru kabinetu Mirka Topolánka poté, co se k opozici připojili i potřební čtyři poslanci z koaličního tábora, díky nimž získala přesně potřebných 101 ze 197 hlasů. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Objem hypoték v červnu stoupl

Banky a stavební spořitelny v tuzemsku poskytly v červnu hypotéky za 37,5 miliardy korun, což je proti květnu nárůst o devět procent. Nové úvěry bez refinancování vzrostly o sedm procent na 29,4 miliardy. Úrokové sazby nových úvěrů v červnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,6 na 4,56 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
06:23Aktualizovánopřed 5 mminutami

Retribuční soudy před 80 lety hledaly kolaboranty. Odsoudily i nevinné

Téměř osm set trestů smrti – takový byl finální účet působení Mimořádných lidových soudů, které měly před 80 lety po druhé světové válce v českých zemích trestat zrádce, kolaboranty a udavače. Spravedlnosti tehdy neušli někteří vrcholní představitelé nacistického aparátu. Před soud se ale občas dostali i nevinní lidé, kteří s blížícím se rokem 1948 začali být komunistům nepohodlní. Nezasloužené tresty jim mnohdy zničily život a na rehabilitaci čekají dodnes.
před 3 hhodinami

Koalice zřejmě nestihne zakotvit rozpočtovou odpovědnost do ústavy

Vládní koalice chce zakotvit rozpočtovou odpovědnost přímo do ústavy. Ve středu projedná kabinet návrh ústavního zákona, podle kterého by stát, obce i kraje musely dbát o zdravé a udržitelné veřejné finance. Sněmovní opozice považuje návrh ministerstva financí za zbytečný – mimo jiné i proto, že ho už poslanci prakticky nemají šanci do říjnových parlamentních voleb schválit.
před 4 hhodinami

Z Trumpových výhrůžek málokterá dopadla, říká ekonom Bartoň

Prezident USA Donald Trump v pondělí varoval Rusko, že pokud do padesáti dnů nebude uzavřena dohoda o ukončení války s Ukrajinou, přijdou velmi vysoká cla. Podle bývalého guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka by opatření mohlo představovat „silný kalibr“, pokud by skutečně platila sekundární cla na obchodní partnery Moskvy ve výši stovek procent. Podle datového ekonoma Anglo-American University v Praze Petra Bartoně však „zatím z těch jeho (Trumpových) výhrůžek málokterá dopadla“. Debatu moderovala Tereza Řezníčková.
před 10 hhodinami

Respektujte slovenský zájem, reagoval Fico na Fialův dopis

Slovenský premiér Robert Fico (Smer) vyzval svého českého kolegu Petra Fialu (ODS), aby respektoval slovenský zájem na zajištění budoucích dodávek zemního plynu pro Slovensko za rozumné ceny. Fico tak reagoval na dopis, kterým jej Fiala požádal, aby Bratislava neblokovala nový soubor sankcí EU vůči Moskvě. Už dříve podobnou výzvu Ficovi adresoval německý kancléř Friedrich Merz. Fico také Fialovi navrhl co nejrychlejší uspořádání společného jednání vlád obou zemí v Bratislavě. Fiala to odmítl.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Dvě třetiny kontrol autobazarů odhalily problémy

Při koupi auta z autobazaru by zákazníci měli trvat na úplných a neměnných informacích o ceně, technickém stavu i historii vozu. Česká obchodní inspekce loni zjistila pochybení ve dvou třetinách kontrol, včetně nepravdivých údajů o stavu vozidla nebo počtu najetých kilometrů. Prodejci by měli poskytnout konečnou cenu a doložit servisní knížku.
před 13 hhodinami

Zvlněná vozovka na D1 vytvořila nebezpečný skok

Na nájezdu na jeden z mostů na D1 u Ostravy ve směru na Brno se vytvořil nebezpečný skok. I při snížené rychlosti tam řidiči často škrtnou podvozkem o povrch silnice a vystavují se tak velmi nebezpečné situaci. „(Skok) může (automobil) nadnést a opravdu letí vzduchem. Málokterý řidič má v praxi natrénováno, aby takovýto manévr zvládl,“ upozorňuje koordinátor BESIP Petr Blahut. Opravy podle Ředitelství silnic a dálnic začnou ještě během léta – nebudou ovšem definitivní, ale pouze provizorní. Čeká se totiž na výsledek soudního sporu týkajícího se materiálu použitého v podloží.
před 13 hhodinami

Třicetiprocentní cla mohou učinit evropský export nekonkurenceschopným, tvrdí analytik

Pokud by americký prezident skutečně od 1. srpna uvalil na zboží z Evropské unie třicetiprocentní cla, učinilo by to evropský export „v podstatě nekonkurenceschopným,“ říká zástupce ředitele institutu Europeum Viktor Daněk. Podle ekonomky Jany Matesové Trump nedosáhne kýženého přesunu výroby do USA, protože jeho oznámení provází nepředvídatelnost. Evropská unie podle svých představitelů dlouhodobě usiluje o obchodní dohodu se Spojenými státy.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...