Heger: Sloučením zdravotnických organizaci ušetříme stovky milionů

Praha - Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) chce slučováním organizací, které řídí, ušetřit přes sto milionů korun. Další stovky milionů přinese transformace fakultních nemocnic na univerzitní, uvedl na dnešní tiskové konferenci Heger. Ročně hospodaří ministerstvo se zhruba šesti miliardami korun. Zdravotnictví spotřebuje ročně kolem 300 miliard korun, většinu ale spravují zdravotní pojišťovny.

Ministerstvo podle Hegera usilovně pracuje na tom, aby v čase ekonomické krize dosáhlo úspor, které umožní dobré fungování českého zdravotnictví. Plánem na redukci agend, úřadů a institucí chce alespoň zčásti vyrovnat očekávaný deficit systému veřejného zdravotního pojištění.

„Nejde o pouhé škrty a hledání úspor za cenu omezení odborných služeb. Cílem je zjednodušení administrativy a zefektivnění odborného fungování institucí,“ konstatoval první náměstek ministra Marek Ženíšek. Ministerstvo je si podle něj vědomo, že některé změny mohou vzbudit nevoli, nemá prý ale jiné východisko.

Stát chce například až 70 milionů korun ušetřit tím, že sloučí Zdravotní pojišťovnu ministerstva vnitra s Vojenskou zdravotní pojišťovnou. „S panem premiérem jsem se už domluvil, že připravíme legislativní materiál pro vládu, který plánovanou fúzi odstartuje v co nejbližší době,“ uvedl Heger.

Zdravotní pojišťovna
Zdroj: ČT24

Zástupci ministerstva v souvislosti se slučováním pojišťoven uvedli, že by pro zdravotní systém bylo ideální, kdyby v zemi fungovalo jen pět zdravotních pojišťoven. Ty by navíc byly rozděleny podle regionů a staraly se o podobný počet klientů.

Stínový ministr zdravotnictví za ČSSD David Rath s tímto plánem nesouhlasí, ačkoliv jeho strana obecně fúze pojišťoven podporuje. Sociální demokraté se chtějí inspirovat ve Francii, kde existuje pouze jedna zdravotní pojišťovna s několika regionálními pobočkami. „Myslíme si, že to je správná cesta. Dlouhodobě vychází, že francouzští pacienti jsou ze všech sledovaných zemí se zdravotním systémem nejspokojenější,“ tvrdí Rath.

Z dalších zdravotnických organizací by se měl sloučit také Ústav zdravotnických informací a statistiky, a to s Koordinačním střediskem pro resortní informační systémy. V plánu je rovněž zrušení Státního zdravotního ústavu a fúze činností do Zdravotního ústavu Praha. Činnosti Endokrinologického ústavu budou převedeny do Institutu klinické a experimentální medicíny. Národní lékařská knihovna by se měla stát součástí příspěvkové organizace Národní knihovna.

Přehled navrhovaných opatření:

  • Sloučení Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra a Vojenské zdravotní pojišťovny (úspora až 70 milionů)
  • Sloučení Endokrinologického ústavu s Institutem klinické a experimentální medicíny (5 milionů)
  • Sloučení Ústavu zdravotnických informací a Koordinačního střediska pro resortní zdravotnické informační systémy (6 až 7 milionů)
  • Zrušení Zdravotnického zásobování krizových stavů (5 milionů)
  • Integrace Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie a Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (20 milionů)
  • Převod činností referenční laboratoře přírodních léčivých zdrojů na zdravotní ústavy (1,5 milionu)
  • Odstranění duplicitních činností zdravotních ústavů a Státního zdravotního ústavu (miliony korun)
  • Transformace fakultních nemocnic na univerzitní (7 milionů korun)
  • Zrušení oznamovací povinnosti při zavádění kosmetických prostředků na trh

Sloučit by se mělo brněnské Centrum transplantační a kardiovaskulární chirurgie s Fakultní nemocnicí u svaté Anny. Zrušeny budou Zdravotnické zásobování krizových stavů, laboratoř přírodních léčivých zdrojů a omezena administrativa zdravotních ústavů, kde se sloučí 14 dosavadních ředitelství do dvou.

Přeměnu fakultních nemocnic na univerzitní umožní chystaný zákon, jenž bude také obsahovat seznam nových zařízení. Univerzitní nemocnice by měly od roku 2014 být neziskovými subjekty, ředitele už nebude jmenovat ministr, ale správní rada. Nemocnici bude možné zrušit pouze speciálním zákonem. Je to pojistka proti privatizaci, shrnul legislativní náměstek Martin Plíšek.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Do roku 2033 by mělo být elektrifikováno dalších 590 kilometrů tratí, řekl šéf Správy železnic

Generální ředitel Správy železnic (SŽ) Tomáš Tóth v pátek představil plány na modernizaci tratí. Do roku 2033 by podle něj mělo být elektrifikováno dalších 590 kilometrů českých tratí. Systém ETCS by měl pokrýt tranzitní koridory plus dalších sedm stovek kilometrů. Brífinku se účastnil také ministr dopravy Ivan Bednárik (za SPD), který ocenil „prozákaznické chování“ nového vedení této státní organizace.
10:38Aktualizovánopřed 32 mminutami

Pavel a Steinmeier věří, že se události v Brně ponesou v duchu porozumění

Český prezident Petr Pavel a německý prezident Frank-Walter Steinmeier ve společném prohlášení ocenili cestu usmíření, kterou „oba národy urazily po temné a bolestné kapitole dějin“. Česko a Německo společně ušly dlouhou cestu v duchu vzájemného porozumění, respektu a partnerství, uvedli. Věří, že ve stejném duchu se ponesou i nadcházející události v Brně. Prohlášení Hrad zveřejnil na svém webu.
před 48 mminutami

Neočkovaný předškolák z Ostravska zemřel po onemocnění záškrtem

Neočkované dítě podlehlo nemoci v pražské Fakultní nemocnice Motol a Homolka tento týden poté, co se jeho stav několik týdnů zhoršoval. Výskyt záškrtu je v České republice vzácný, hygienici přesto nabádají rodiče ke kontrole očkování u dětí. V posledních letech se totiž tato nemoc s vysokou smrtností vrací: roku 2024 na ni v Česku po 55 letech poprvé zemřel člověk.
před 1 hhodinou

Policie obvinila z vraždy mladíka, který napadl dívku u školy v Pardubicích

Pardubičtí kriminalisté obvinili z vraždy mladíka, který ve čtvrtek napadl dívku v blízkosti Střední průmyslové školy chemické (SPŠCH) v Pardubicích. Policie to uvedla na síti X. Těžce zraněná studentka po převozu do nemocnice zemřela.
před 1 hhodinou

VideoUnikátní nahrávky procesu s K. H. Frankem připomínají poválečnou atmosféru

Lidé si mohou poslechnout proces s popraveným nacistickým válečným zločincem Karlem Hermannem Frankem. Unikátní nahrávky ze soudní síně zpřístupnili na webu odborníci v rámci projektu Politické procesy. Ředitel Národního archivu Milan Vojáček popsal tehdejší atmosféru jako vypjatou, Frank dle něj ztělesňoval zlo, které potkalo většinu lidí v Protektorátu Čechy a Morava. Proces tak měl „očistit národ od pohany, která se mu dostala“. Dokumentarista Marek Janáč připomněl, že projekt má zejména vizualizovat to, jak propaganda manipulovala procesy v 50. letech. V tomto případě však šlo o přímý přenos, podle Janáče v něm žádná velká manipulace nebyla. Od popravy Franka uplynulo 80 let. Diskusí v Událostech, komentářích provázela Tereza Řezníčková.
před 2 hhodinami

Jde o transparentnost, hájí Vondráček zákon o neziskových organizacích. Umlčení nepohodlných, reaguje Richterová

Ministerstvo financí začíná zveřejňovat všechny peněžní dary pro neziskový sektor. Ve veřejném prostoru zaznívá otázka, zda jde o tlak na neziskové organizace, které se nelíbí vládní koalici, či zda jde pouze o transparentnost. „Určitě nechceme omezovat nikoho, kdo se pouze sdružuje,“ tvrdí místopředseda ústavně-právního výboru Libor Vondráček (Svobodní, klub SPD). Přísnější pravidla budou dle něj platit pro ty, kteří pobírají finance z veřejných peněz. Předsedkyně pirátských poslanců Olga Richterová se ohradila proti „šikaně lidí, co jen nezištně pomáhají ostatním “. Debatou v Událostech, komentářích provázela Tereza Řezníčková.
před 2 hhodinami

GIBS zajistila litry tekuté extáze, měl ji i pražský policista

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) při domovních prohlídkách dvou lidí zajistila přes deset litrů takzvané tekuté extáze. Nelegální drogu měl u sebe i pražský policista, který drogu opakovaně užíval. Je stíhán a hrozí mu až dvouleté vězení. Obviněn je i druhý muž, u kterého policie domovní prohlídku udělala. GIBS o tom v pátek informovala v tiskové zprávě.
před 3 hhodinami

Vysoký počet obcí přináší komplikace. Slučování také, namítají samosprávy

Česko dělí své území do nejméně lidnatých administrativních jednotek v Evropě. Celkově se v tuzemsku nachází 6258 obcí (včetně čtyř vojenských újezdů), v nichž žije průměrně 1743 obyvatel, což je nejméně v Evropské unii. Podle studie PAQ Research má většina obcí méně než pět set obyvatel. I ty nejmenší ale mají na starost řadu agend, což může vést k neefektivitě a nízké kvalitě služeb. Podle knihy vědců z Národního institutu SYRI roztříštěnost místní samosprávy naopak může zvyšovat odolnost státu v době krizí.
před 6 hhodinami
Načítání...