Záhada kosmických rozměrů: masivní bouře na pólech Jupiteru vydrží celé roky

Vědci se pokusili vysvětlit záhadu bouří na Jupiteru. Nový výzkum chce odpovědět na otázku, jak je možné, že tamní obrovské cyklony vydrží bez větších změn celé roky.

Představte si bouři, která se nad jedním místem drží dny, měsíce, nebo dokonce roky. Na Zemi je něco takového nemožné, ale Jupiter takové bouře má.  

Když roku 2016 vstoupila kosmická sonda NASA Juno na oběžnou dráhu kolem plynného obra, začala kolem něj kroužit od pólu k pólu, na rozdíl od jiných podobných sond, které obíhají kolem rovníku. Díky tomu získala úplně nový pohled na to, co se na této planetě děje.

Když začala posílat první snímky získané z nové perspektivy, byly výsledky pro vědce velkým překvapením. Nad oběma póly se totiž nacházely obří cyklony, ale navíc byly obklopené dalšími. Už to je samo o sobě velmi podivné, ale na to opravdu důležité astronomové přišli až po letech.

  • Cyklona neboli tlaková níže je oblast se sníženým tlakem vzduchu oproti svému okolí.
  • Pro tropické cyklony se užívá název hurikán, tajfun a cyklon. Slovo hurikán se používá v USA a Kanadě, tajfun v Asii. Pro středomořské cyklony podobné hurikánům se používá název medikán.

S odstupem času se totiž ukázalo, že cyklony jsou nečekaně stabilní. Ty původně pozorované tam jsou dodnes a ani za tu dobu nezměnily tvar. Takové chování je samozřejmě u nás na Zemi neslýchané – cyklony získají tvar, chvíli putují a pak se rozptýlí.

Chování jupiterských cyklon přimělo vědce, aby se snažili přijít s rozumným vysvětlením toho, co pozorovali.

Zajímavé výsledky, mnoho otázek

Snímky severního pólu planety ukazují, že kolem centrální bouře přímo nad pólem se nachází osm cyklon. Všechny jsou v těsné blízkosti, zhruba ve stejné vzdálenosti a uspořádány do osmiúhelníkového vzoru. Zatím přitom není jasné, jestli cyklony kolem středu rotují.

Podobné uspořádání je i na jižním pólu, jen bouří je zde pouze pět a mají tvar pětiúhelníku. V nové studii, která vyšla v odborném žurnálu Nature Astronomy, se vědci pokusili nově vysvětlit, jak je možné, že se cyklony drží na místě tak dlouho, a jak to dělají, aniž by měnily svou polohu nebo tvar.

Práce zahrnovala analýzu snímků a dalších dat ze sondy Juno, přičemž se konkrétně zabývala rychlostí a směrem větru. Zjištěné poznatky pak využili k vytvoření modelů. Z nich vyplývá, že na Jupiteru existuje „anticyklonální prstenec“ větrů, které se pohybují v opačném směru než cyklony, což je stabilizuje.

Tyto větry by podle modelu mohly dodávat cyklonám energii a udržovat je na jednom místě. Výsledky jsou sice zajímavé, ale řadu otázek zatím nedokážou zodpovědět – například jak funguje přenos tepla v těchto systémech. Autoři přiznávají, že k úplnému vysvětlení bude třeba vykonat ještě mnoho práce.

Výsledky by mohly být užitečné nejen pro lepší poznání největší planety Sluneční soustavy, ale také pro popsání chování cyklon na Zemi. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Robotická trojkolka Helhest může pomoci vojákům i záchranářům

Jmenuje se po koni, na němž jezdila vikinská bohyně smrti. Ale on sám by měl přinášet spíše život, pomoc a podporu. Řeč je o novém pokročilém autonomním systému Helhest, který vznikl na Českém vysokém učení technickém v Praze. Robot připomínající trojkolku by se měl podle jeho autorů dát využít pro průzkum, obranné operace i pátrací a záchranné mise.
před 2 hhodinami

Za tučnější pas u čtyřicátníků mohou kmenové buňky, tvrdí vědci

Se stárnutím je spojená celá řada změn, k nimž patří rostoucí objem v pase po čtyřicítce. Navzdory tomu, jak důležitý vliv má břišní tuk na zdraví, se tomuto fenoménu vědci zatím příliš nevěnovali. Teď s novým pohledem přišla studie, kterou vydal odborný časopis Science.
před 7 hhodinami

Bestiarius stanul proti lvu. Vědci našli první fyzický důkaz

Britští vědci tvrdí, že se jim povedlo poprvé prokázat pomocí archeologických důkazů, že v antickém Římě mezi sebou bojovali lidé a lvi. A že bojovníci mohli v klání proti velkým šelmám přežít.
před 9 hhodinami

Globální bělení korálů zrychlilo. Ušetřena zůstává sotva pětina

Víc než 80 procent korálů po celém světě bledne vinou vysokých teplot, uvádí americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA). První velké bělení korálů začalo na konci minulého století, současná změna je ale podle amerických vědců zatím nejrozsáhlejší. V korálových útesech přitom žije velké množství mořských živočichů a jejich ekosystémy přinášejí lidem potravu, zpevňují pobřeží a ukládají škodlivé látky.
před 11 hhodinami

Do sokolského odboje se zapojovaly celé rodiny. Nacisté pak vraždili i děti

„Stráž nás volá, bratři, vztáhněte své paže, pevně obejmeme krásnou svoji zem. Zde jsme vládci. Zhynete jak zemězrádci!“ Jasný vzkaz nacistům na svém X. sletu v Praze manifestovalo více než 30 tisíc sokolů. V červenci 1938, v předvečer mobilizace a mnichovské krize, předvedli skladbu Přísaha republice, kterou ukazovali své odhodlání bránit vlast před nacisty. Pro mnohé to nebyla jen planá přísaha. Ze všech fungujících dobrovolných organizací se právě oni v největším množství zapojili do odboje – a zároveň při něm položili život.
před 16 hhodinami

Mechanismus z Antikythéry mohl být nefunkční, naznačuje studie

Nejslavnější mechanický stroj z antiky – mechanismus z Antikythéry – dalece převyšuje jakékoliv jiné technologie z této doby. Nový výzkum ale otestoval hypotézu, že ve skutečnosti to zase takový zázrak nebyl.
26. 4. 2025

Unikátní novodobý zlatý poklad našli turisté u Dvora Králové nad Labem

Dva turisté objevili v únoru u Dvora Králové nad Labem novověký poklad v odhadované hodnotě přes sedm a půl milionu korun. Dvě schránky, které obsahovaly zlaté mince, šperky a další předměty o celkové hmotnosti sedm kilogramů, nálezci odevzdali do Muzea východních Čech v Hradci Králové. Zaručeně zlaté jsou mince o váze téměř čtyři kilogramy. Další kovové předměty vědci analyzují.
25. 4. 2025Aktualizováno25. 4. 2025

Rakovina krade motivaci. Vědci popsali, jak ovládne mozek

Lidé trpící rakovinou přicházejí o vůli bojovat, často marně hledají sílu dál žít. Až doposud věda předpokládala, že je to vedlejší dopad únavy z nemoci, ale teď našli přímo způsob, jak rakovina připravuje mozek o motivaci.
25. 4. 2025
Načítání...