Za „habsburskou čelist“ může 200 let příbuzenských sňatků, ukázal výzkum

Mezinárodní vědecký tým popsal, že takzvaná habsburská čelist – výrazná deformita obličeje, která postihla tuto evropskou královskou rodinu, byla výsledkem 200 let sňatků v rámci rodu. Úplné výsledky studie byly publikovány v časopise Annals of Human Biology.

Genetici a chirurgové v rámci výzkumu analyzovali viditelné deformity tváře viditelné na portrétech různých členů dynastie a porovnávali to s množstvím sňatků mezi příbuznými v jejich rodokmenu.

Habsburkové byli od středověku až do dvacátého století jedním z nejdůležitějších šlechtických rodů Evropy – ovládali řadu královských trůnů, ale především v letech 1438–1740 drželi korunu Svaté říše římské. Sňatky mezi členy rodiny probíhaly často, ručily za to, že moc se nedostane mimo rod.

Kde se vzala brada

Až dosud nebylo jasné, jestli charakteristická čelist této rodiny byla výsledkem takového chování, nebo ne. Vědci nyní potvrzují, že byla.

„Habsburská dynastie byla jednou z nejvlivnějších v Evropě, ale stala se proslulá sňatky v rámci rodu, což bylo také příčinou jejího pádu,“ komentoval výsledky vedoucí výzkum a genetik Roman Vilas z Univerzity v Santiago de Compostela. „Poprvé jsme prokázali, že existuje jasný a pozitivní vztah mezi křížením a výskytem habsburské čelisti,“ uvedl vědec.

Profesor Vilas a jeho kolegové do své studie přijali chirurgy se specializací na operace obličeje, aby diagnostikovali obličejové deformity u 15 členů habsburské dynastie na základě 66 realistických a současných portrétů. Tehdejší umění bylo založené na autentickém ztvárnění podoby člověka, stylizace se v něm příliš neobjevovala.

Každý chirurg byl požádán, aby hledal 11 rysů „habsburské čelisti“ a 7 rysů spojených s dalším typickým znakem Habsburků – výrazným dolním rtem a přesahující špičkou nosu.
Tým zjistil, že vystouplá dolní čelist, neboli mandibulární prognatismus, byla nejvýraznější u Filipa IV., který byl králem Španělska a Portugalska v letech 1621–1640. Ret byl zase nejvýraznější rovnou u pěti Habsburků ve velmi podobném rozsahu.

Vědci našli korelaci mezi oběma problémy – což naznačuje, že pravděpodobně mají společný genetický základ. Přesná příčina sice zůstává nadále nejasná, ale podle vědců jsou náznaky velmi silné. Sňatky mezi příbuznými zvyšují pravděpodobnost, že děti vzniklé z takových svazků zdědí dvě identické formy jednoho genu – což vede ke snížení jejich celkové genetické zdatnosti tím, že je činí náchylnými ke špatným recesivním vlastnostem.

Vědci si však uvědomují, že malý počet studovaných jedinců znamená, že nemohou vyloučit možnost – ačkoliv by to bylo nepravděpodobné – že „habsburská čelist v královské rodině vznikla čistě náhodou“.

„I když je naše studie založena na historických údajích, incest je v některých geografických oblastech a mezi některými náboženskými a etnickými skupinami stále běžný, takže je i dnes důležité zkoumat jeho dopad,“ uvedl profesor Vilas. „Habsburská dynastie slouží vědcům jako jakási lidská laboratoř, protože rozsah incestů je tak vysoký.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Mechanismus z Antikythéry mohl být nefunkční, naznačuje studie

Nejslavnější mechanický stroj z antiky – mechanismus z Antikythéry – dalece převyšuje jakékoliv jiné technologie z této doby. Nový výzkum ale otestoval hypotézu, že ve skutečnosti to zase takový zázrak nebyl.
včera v 09:00

Unikátní novodobý zlatý poklad našli turisté u Dvora Králové nad Labem

Dva turisté objevili v únoru u Dvora Králové nad Labem novověký poklad v odhadované hodnotě přes sedm a půl milionu korun. Dvě schránky, které obsahovaly zlaté mince, šperky a další předměty o celkové hmotnosti sedm kilogramů, nálezci odevzdali do Muzea východních Čech v Hradci Králové. Zaručeně zlaté jsou mince o váze téměř čtyři kilogramy. Další kovové předměty vědci analyzují.
25. 4. 2025Aktualizováno25. 4. 2025

Rakovina krade motivaci. Vědci popsali, jak ovládne mozek

Lidé trpící rakovinou přicházejí o vůli bojovat, často marně hledají sílu dál žít. Až doposud věda předpokládala, že je to vedlejší dopad únavy z nemoci, ale teď našli přímo způsob, jak rakovina připravuje mozek o motivaci.
25. 4. 2025
Doporučujeme

Zabili Heydricha i posílali depeše. Válku přežila jen polovina parašutistů

Byla jich stovka, přišli z nebes a fatálně ovlivnili průběh druhé světové války – českoslovenští parašutisté vyslaní z Velké Británie měli na území tehdejšího protektorátu plnit rozmanité úkoly. Od sabotáží a předávání informací exilové vládě až po útoky na přední představitele nacistické správy. V podstatě počítali s tím, že se do vlasti vrací pro smrt. Konce války se jich dožila pouhá polovina. A ti, kdo přežili, se následně po roce 1948 uznání nedočkali. Většinu z nich naopak čekalo ponížení, perzekuce a některé dokonce vykonstruovaná obvinění a smrt.
25. 4. 2025

Hubbleův kosmický dalekohled funguje i jako stařeček

Už 35 let je na oběžné dráze Hubbleův kosmický dalekohled. Díky němu astronomové například zjistili, že v centrech galaxií jsou supermasivní černé díry, poprvé změřili rychlost rozpínání vesmíru nebo uviděli ty nejvzdálenější galaxie. Zařízení pořídilo také řadu ikonických snímků. Je pojmenované po americkém astronomovi Edwinu Hubbleovi, který jako první zjistil, že ve vesmíru existuje víc galaxií a že se vesmír rozpíná. Dalekohled na oběžnou dráhu dopravil raketoplán Discovery.
24. 4. 2025

Nová studie objasnila vliv masivního výbuchu sopky na výkyvy v počasí

Erupce sopky Hunga Tonga–Hunga Ha’apai (HT), která se odehrála 15. ledna 2022, byla naprosto jedinečnou a bezprecedentní událostí ve známých dějinách. Podle studie zveřejněné před pár dny v prestižním mezinárodním časopise, na které se podílel i český klimatolog Aleš Kuchař, způsobil tento jev mimo jiné i prodloužená období nízkých teplot v Evropě během následující zimy a jara.
24. 4. 2025

Zahřívaný tabák může ohrozit děti nečekaným způsobem. Polykají uvolněné plíšky

V Česku přibývá případů, kdy malé dítě omylem spolkne plíšek, který se používá v zařízeních ohřívání tabáku. Končí pak hospitalizované v nemocnici.
24. 4. 2025

Polští chovatelé kvůli ptačí chřipce utratili přes sedm milionů kusů drůbeže

V Polsku řádí ptačí chřipka. Chovatelé kvůli tomu museli utratit přes sedm milionů kusů drůbeže. Úřady už na zvládání viru vynaložily v přepočtu téměř půl miliardy korun. Do země dorazili evropští experti, kteří mají posoudit nastavená opatření. Podle ředitele polské rady chovatelů drůbeže Dariusze Goszczyńského počet zlikvidovaných kusů není problém. „V Polsku máme asi 1,5 miliardy kusů drůbeže,“ vysvětlil. Vývoz masa a vajec zatím ohrožený není. U vajec ale experti očekávají mírné zdražení.
24. 4. 2025
Načítání...