Vzpomínky na pandemii jsou zavádějící. Lidem je zkresluje jejich postoj k očkování

Lidé si už nepamatují, jak vypadala pandemie covidu. Ukazuje to nová studie, která zkoumala vzpomínky lidí na dobu lockdownů a začátků vakcinace. Právě to, jestli respondenti podstoupili, nebo nepodstoupili očkování, mělo největší dopad na to, jak si tři roky staré události pamatovali.

Paměť lidí i na nedávnou minulost je nespolehlivá. To se učí studenti historie už v prvním semestru. Že to platí i pro tak zásadní událost, jakou byla covidová pandemie, prokázal výzkum, v němž spolupracovali vědci z několika zemí. V článku v odborném žurnálu Nature popsali, jak moc jsou vzpomínky ovlivněné politickými a společenskými postoji.

Většina zdravotnických organizací na celém světě v současné době považuje celosvětovou pandemii covidu-19 za ukončenou. Lidé se sice stále ještě mohou virem SARS-CoV-2 nakazit, mohou skončit v nemocnici a také na něj mohou umřít, ale společnost je už dostatečně promořená i proočkovaná (k listopadu dostali lidé po celém světě 13,53 miliard dávek), takže nemoc už nezahlcuje nemocnice a nevyvolává tak paniku. 

Pandemie byla pro řadu lidí nejvýznamnější událostí v jejich životech, měla na ně největší dopad. A to nejen kvůli počtu mrtvých, ale také proto, jak se na dobu lockdownů „zastavil svět“ a také kvůli společensky vyhrocené atmosféře spojené s očkováním. 

Vzpomínky lžou. Všem

V nové studii vědci tvrdí, že jedním z poučení, které je třeba si z pandemie vzít, je rozdílnost vzpomínek na ni. Tedy jakmile pandemie skončí, lidé si ji budou pamatovat různě v závislosti na svých politických názorech, v tomto případě na názorech týkajících se očkování.

Vědci provedli dotazníkový průzkum u více než deseti tisíc lidí z jedenácti bohatých zemí severní polokoule. Respondenti dostali jednoduchý úkol –⁠ měli ohodnotit, jak velké u nich bylo jejich riziko spojené s covidem během pandemie. Toto zadání lidé ale nedostali poprvé, stejnou otázku totiž dostali už jednou, přímo během pandemie. Psychology zajímalo, jak se odpovědi teď po pandemii liší a co je hlavní příčinou případných změn postoje. 

Ukázalo se, že lidé, kteří se nenechali očkovat a pokládali to za velmi důležité, si pamatovali hrozbu jako výrazně nižší, než uváděli v průběhu vrcholící pandemie. Platilo ale také, že očkovaní lidé měli vzpomínky přesně opačné –⁠ pamatovali si své riziko jako větší. Jinak řečeno, obě skupiny si přepisovaly historii na základě svých politických pocitů týkajících se očkování. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Z kontinentální Evropy odstartovala orbitální raketa. Po několika sekundách spadla

Z kosmodromu Andöya Spaceport na severu Norska v neděli po několika odkladech odstartovala ke zkušebnímu letu raketa Spectrum německé startupové firmy Isar Aerospace, která odvysílala živé záběry ze startu na portálu YouTube. Let ale trval jen několik sekund, raketa se brzy zřítila zpět na zemský povrch, uvedla agentura AFP. I tak šlo o první start orbitální rakety z kontinentální Evropy mimo Rusko.
13:52Aktualizovánopřed 40 mminutami

Slintavka bývala v českých chlévech častým hostem. Farmáři podceňovali její šíření

Už když se slintavka a kulhavka šířila v českých zemích v 19. století, znamenala pro hospodáře velkou hrozbu. Dobový tisk ukazuje, že lidé podceňovali to, jak extrémně nakažlivá nákaza je.
před 8 hhodinami

Zatmění Slunce přitáhlo lidi do planetárií i hvězdáren, bylo ale za mraky

Lidé měli v planetáriích a hvězdárnách možnost pozorovat částečné zatmění Slunce, viditelnost ale omezovala oblačnost. Pořadatelé pro ně měli připravený i další program. Například do ostravského planetária v městské části Krásné Pole přišlo kolem 140 návštěvníků, do hvězdárny v Teplicích přes šedesát a v Karlových Varech asi dvě desítky.
včera v 15:44

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
včera v 13:52

Z rudého snu noční můra. Před sto lety zamířila do Kyrgyzie tisícovka Čechoslováků

Interhelpo bylo československé dělnické družstvo, které pomáhalo budovat socialismus v sovětském Kyrgyzstánu. Vzniklo v květnu 1923 a před sto lety, 29. března 1925, vyjel první transport jeho členů do tehdejší Kyrgyzie. Celkem tam dorazila asi tisícovka Čechů a Slováků a přestože se část z nich později stala oběťmi stalinských čistek, družstvo se významně podílelo na vybudování průmyslového potenciálu asijské republiky.
včera v 10:00

Před polednem nastane zatmění Slunce. Bude vidět i z Česka

V sobotu nastane částečné zatmění Slunce, které bude pozorovatelné i z Česka. Měsíc zakryje až 22 procent slunečního disku, přičemž nejvýraznější zatmění bude patrné na severozápadě Čech. Úkaz začne krátce před půl dvanáctou dopoledne a potrvá zhruba do jedné hodiny odpoledne. Půjde o jedno z nejlépe pozorovatelných zatmění v posledních letech, protože Slunce bude v době maxima vysoko nad obzorem, uvedl Pavel Suchan z České astronomické společnosti.
včera v 08:00

Nejstarší vanilku v Evropě našli vědci na Pražském hradě

Pražský hrad byl v době Rudolfa II. centrem evropské kultury, obchodu i umění. Dokládá to i nový objev přímo ve Vladislavském sále. Archeologové tam našli vůbec nejstarší důkaz o použití vanilky v Evropě.
28. 3. 2025

Dva týdny extrémů. Světem se prohnala mimořádná vlna horka

Tropické noci v březnu, teploty vyšší oproti průměru až o sedm stupňů a pokoření stovek teplotních rekordů v Evropě i Asii. Uplynulá vlna veder byla mimořádná rozsahem i výkyvy teplot.
28. 3. 2025
Načítání...