Po covidu přibylo rakovin. Lidé využívají i léčby na míru

3 minuty
Léčba na míru pro onkologické pacienty
Zdroj: ČT24

Po covidu přibylo onkologicky nemocných pacientů, kteří se aktivně zajímají o možnosti léčby. Podle Nadace pro výzkum rakoviny ale informace častěji hledají na internetu a někteří mají tendenci podléhat dezinformacím. Reálné novinky v léčbě i výzkumu karcinomů představila konference pacientů s experty.

V Praze je Ivana Debrecéniová vůbec poprvé. Přijela si sem poslechnout novinky v léčbě i ve výzkumu. Sama si diagnózu vyslechla před pěti lety. Byla to rakovina tlustého střeva v pokročilém stadiu. Život jí prodlužuje personalizovaná léčba.

„Do Čech jsem posílala vzorky svých nádorů, oni mi vzorky vyšetřili a řekli, že tam mám strašně moc mutací. A jak je možné, že ještě žiju? V podstatě mi dali tuto léčbu,“ popisuje Debrecéniová. Léčila se doma na Slovensku. Kombinace léků jí způsobila kožní problémy. Přesto nelituje. „Udrželi mě při životě další rok. Takže to určitě stálo za to,“ prohlašuje.

Vyšetření a léčba takzvaně na míru pacientovi se zatím nejčastěji využívá u lidí s nádorem tlustého střeva, konečníku, plic nebo prsu. „Časem se to samozřejmě rozšíří. Dobrá zpráva je, že tato vyšetření jsou hrazena plátci péče, takže by se měla co nejvíce využívat,“ vysvětluje přednosta Onkologické kliniky 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Luboš Petruželka.

Daří se výzkumu

Další dobrou zprávou je, že v Česku se daří výzkumu, a to i díky užší spolupráci jedenácti renomovaných pracovišť, která sdružuje Národní ústav pro výzkum rakoviny.

„Na co my přijdeme v laboratoři, je vlastně prvním krůčkem. Ve vědě se vždycky říká, že je třeba políbit mnoho žab, než se ukáže, že některá z nich je princezna. Jak rychle to trvá od skvělého nápadu k opravdu dobrému postupu, se v čase zkracuje,“ míní ředitel Národního ústavu pro výzkum rakoviny z Ústavu biochemie a experimentální onkologie 1. LF UK Aleksi Šedo.

Říjen je měsícem boje proti rakovině prsu. Ročně touto chorobou v Česku onemocnění zhruba sedm a půl tisíce žen. Klíčovou roli hraje včasný záchyt nemoci. Potvrzuje to i Petra Haeringová. Nemoc odhalila díky tomu, že se na vyšetření sama objednala. „Když vás kdokoliv odmítne, nebát se zaplatit si těch pár stovek a sama si najít poradnu,“ říká Haeringová.

Bezplatně se lidé od určitého věku mohou nechat vyšetřit na nádory děložního hrdla, prsu, kolorekta nebo plic. A to i v případě, že nemají žádné zdravotní potíže. Na další onkologickou prevenci pak mohou od pojišťoven čerpat příspěvky.

Screeningové programy
Zdroj: VZP

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Pro výstavbu nových domů budou platit přísnější podmínky

Nové domy by postupně měly vznikat v bezemisním standardu. Počítá s tím unijní směrnice o energetické náročnosti budov. Bude se týkat i těch stávajících, ale ne tak přísně, a ministerstvo průmyslu chce při úpravách legislativy brát ohled na české podmínky. Právě budovy přitom spotřebují čtyřicet procent energie. Na jejich renovace má jít do konce dekády z různých zdrojů asi 200 miliard korun.
před 16 mminutami

Chtějí novinářům nasadit náhubek, tepe Michálek návrh podpořený výborem sněmovny

Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek v pondělním Interview ČT24 s moderátorkou Terezou Kručinskou opět kritizoval návrh podpořený před pár dny sněmovním ústavně-právním výborem – i když úprava i po zákazu zveřejňování totožnosti podezřelých a stíhaných lidí počítá s vyjmutím jmen politiků a dalších veřejně známých osob z tohoto pravidla. Podle Michálka jde o snahu novinářům nasadit náhubek a omezit právo veřejnosti znát informace ze závažných kauz. Pirátský poslanec se obává, že se tyto kauzy budou v budoucnu zametat pod koberec. Předkladatel návrhu Radek Vondráček (ANO) interpretaci, že jde o nový náhubkový zákon, už dříve odmítl.
před 23 mminutami

Policie obvinila bývalého soudce, poskytl dle ní médiím verdikt v kauze Čapí hnízdo

Policie obvinila bývalého soudce pražského městského soudu Kamila Kydalku z toho, že neoprávněně stáhl a poskytl novinářům rozhodnutí Vrchního soudu v Praze v kauze Čapí hnízdo z roku 2023, píší Seznam Zprávy. Kydalka serveru potvrdil, že obdržel usnesení o zahájení trestního stíhání. U městského soudu skončil loni, když odešel do předčasného důchodu.
před 3 hhodinami

Koncentrace benzenu v hustopečském jezeru klesla pod povolený limit

Koncentrace toxického benzenu, který unikl při havárii cisteren na konci února v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, již v tamním jezeře klesla pod povolený limit, vyplývá z informací hustopečských rybářů. Poslední březnový den byly tyto hodnoty překročeny čtyřnásobně až pětinásobně. Nejvýraznější rozdíl je patrný z výsledků na břehu jezera nejblíže k místu havárie, kde jsou již postaveny kovové zábrany, které neumožňují mísení vod.
11:35Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Za nocí přijdou mrazy, na víkend se opět oteplí

Po většinu tohoto týdne bude oblačno a v noci mohou teploty padat pod bod mrazu. Na horách bude i sněžit. Noční mrazy zřejmě budou ohrožovat kvetoucí stromy. V závěru týdne se ale začne oteplovat. Na přelomu tohoto a příštího týdne by se mohly teploty přes den dostat až nad dvacet stupňů Celsia. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
08:41Aktualizovánopřed 8 hhodinami

Obviněným v kauze Motol policie zajistila majetek za více než sto milionů korun

Obviněným v korupční kauze týkající se zakázek ve Fakultní nemocnici Motol policie zajistila na pokyn evropské prokuratury majetky „výrazně převyšující" sto milionů korun. Serveru iROZHLAS.cz to řekla dozorující žalobkyně Zdeňka Pavlásková, podle které nemusí být soupis zajištěného majetku konečný. Kriminalisté za úplatkářské trestné činy, dotační podvod, praní špinavých peněz nebo za poškození finančních zájmů EU v případu stíhají dvě desítky lidí.
před 9 hhodinami

Průmyslová produkce meziročně vzrostla, stavebnictví stagnovalo

Po čtyřech měsících poklesu se v únoru průmyslová produkce v Česku meziročně zvýšila o 1,5 procenta, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu. Hodnota nových zakázek meziročně klesla o 1,3 procenta. K únorovému obratu přispěly například potravinářský průmysl, výroba strojů nebo výroba elektrických zařízení. Stavebnictví po třech měsících meziročního růstu v únoru stagnovalo. Zahraniční obchod skončil v přebytku přes 35 miliard korun.
09:24Aktualizovánopřed 9 hhodinami

Ministerstvo musí znovu rozhodnout o odškodnění ženy za sterilizaci

Ministerstvo zdravotnictví musí znovu rozhodnout o odškodnění ženy, která před 45 lety podstoupila sterilizaci, a to bez náležitého souhlasu a poučení o nevratnosti zákroku. Ministerstvo žádost původně zamítlo s tím, že lékaři postupovali v souladu s tehdejší právní úpravou. Rozhodnutí ale zrušil Městský soud v Praze. Ministerstvo nyní neuspělo s kasační stížností k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS). Na rozsudek NSS upozornila Liga lidských práv.
před 9 hhodinami
Načítání...