Vorvaň měl v žaludku šest kilo odpadků. Uhynul u indonéského pobřeží

Indonésie se potýká s neschopností likvidovat odpad. Ten se z řek dostává do oceánu, a pak do vnitřností tamních živočichů. Závažnost problému ukazuje smrt velkého vorvaně.

Téměř šest kilogramů odpadu bylo nalezeno v žaludku velryby, která byla v pondělí večer objevena uhynulá na východním pobřeží Indonésie. Mezi odpadky o celkové hmotnosti 5,9 kilogramů bylo 115 plastových kelímků, čtyři plastové láhve, 25 igelitových tašek, dvě gumové letní boty – žabky a přes tisíc dalších kusů plastů, informovala dnes agentura AP.

Rozkládající se tělo vorvaního samce, který měřil na délku 9,5 metru, bylo objeveno v národním parku Wakatobi, jenž zahrnuje řadu menších malebných ostrovů v provincii Jihovýchodní Sulawesi.

Příčina úmrtí mohutného mořského savce, který se již nacházel v pokročilém rozkladu, není známá.

Indonésie nezvládá svůj plastový problém

Indonéské řeky a kanály jsou plné plastového odpadu – odtud se pak plasty dostávají do oceánu. Armáda se už v dubnu dokonce nechala slyšet, že plast je pro ni momentálně největší nepřítel. V řekách se podle BBC z plastových lahví, kanystrů a obalů vytvářejí jakési přehrady, které pak blokují přirozený tok.

Úřady se pokoušejí nánosy likvidovat, odpadů však přibývá stejnou rychlostí, s jakou jsou odstraňovány.

Indonésie má s plastovým odpadem obrovský problém, podobně jako mnoho dalších rozvojových zemí, které rychle zbohatly. Místní již mají dostatek peněz na výrobky v plastových obalech, ale stát nestačil vybudovat kapacity, které by téměř nezničitelné plasty odstranily z oběhu. K velikosti problému přispívá i rychlý nárůst počtu obyvatel v regionu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Útroby Země jsou plné vodíku. Oxfordští vědci mluví o zdroji energie na tisíce let

Vodík je sice vydáván za bezemisní zdroj energie, ale při jeho zpracování skleníkové plyny vznikají. Britští vědci teď popsali, kde by lidstvo mohlo vzít obrovské množství tohoto plynu.
včera v 16:39

Kolektivní imunita už nedrží spalničky v šachu, varuje vědec

Předpokládá se, že očkování proti spalničkám zachránilo v letech 1974–2024 na celém světě více než 93 milionů životů a snížilo celkovou dětskou úmrtnost. Teď se ale tato nemoc vrací.
včera v 12:29

Arktida reaguje na změny klimatu velmi různorodě, ukázal čtyřicetiletý výzkum

Arktida zůstává podle nové studie i přes plošné oteplování, které tam probíhá, stále velmi různorodá. Reakce arktických rostlin na klimatickou změnu se v různých oblastech značně liší, ukazuje výzkum mezinárodního týmu vědců, mezi nimiž byl i zástupce českobudějovického biologického centra.
včera v 11:02

Pyl ve vzduchu trápí alergiky, může ale také přinášet déšť

Pylová sezona je aktuálně v plném proudu. Své o tom vědí hlavně alergici, nyní zejména ti, kteří jsou citliví na pyl trav. Množství pylu ve vzduchu je kromě vlastních fenofází rostlin významně ovlivněno také charakterem počasí. Zejména při slunečném, suchém a mírně větrném počasí může být ve vzduchu až mimořádné množství pylu. Nicméně pyl dokáže ovlivnit naopak samotné počasí. Účastní se procesu vzniku srážek.
14. 5. 2025
Načítání...