V Británii výrazně ubylo hospitalizací mezi očkovanými, ukazují studie

Očkování proti covidu-19 patrně výrazně snižuje riziko, že lidé nakažení touto nemocí skončí v nemocnici. Vakcíny firem Pfizer/BioNTech a AstraZeneca se zdají být velice účinné v bránění těžkému průběhu onemocnění. Tyto závěry podle agentury Reuters vyplývají ze zveřejněné předběžné studie, která vznikla na základě dat z dosavadní očkovací kampaně ve Skotsku. S obdobnými poznatky přichází i klinická studie z Anglie, která hodnotila účinnost vakcíny Pfizer/BioNTech.

Skotská studie ukazuje, že čtyři týdny po první dávce, snížily vakcíny Pfizer/BioNTech a AstraZeneca nebezpečí hospitalizace o 85, respektive 94 procent.

„Tyto výsledky jsou velice povzbudivé a daly nám pádný důvod být do budoucna optimisty,“ prohlásil profesor na Edinburghské univerzitě a spoluvedoucí studie Aziz Sheikh. „Máme teď celonárodní důkaz (…), že očkování poskytuje ochranu před hospitalizací lidem s covidem-19.“

Sheikh dodal, že výsledky studie jsou předběžné a je nutné podrobit je nezávislé vědecké oponentuře. Podobné výsledky by se podle něj měly ukázat i v částech Spojeného království, které očkují stejnými vakcínami – například v Anglii či Walesu. Současně platí, že účinnost vakcíny se s časem snižuje, zatím ale není jasné, jak moc je tento pokles výrazný.

Data o účinnosti vakcín byla shromážděna mezi 8. prosincem a 15. únorem. Podle vědců bylo v tomto období ve Skotsku podáno 1,14 milionu dávek covidové vakcíny a celkově bylo první dávkou naočkováno 21 procent z 5,4 milionu obyvatel Skotska.

Mezi lidmi staršími 80 let, kteří jsou covidem-19 nejvíce ohroženi, se očkování postaralo v průměru o 81procentní pokles hospitalizací po čtyřech týdnech od podání první dávky.

Jim McMenamin ze skotského úřadu veřejného zdraví řekl, že zjištění jsou mimořádně významná proto, že „přecházíme od očekávání k pevným důkazům o užitečnosti očkování“.

Anglická data to potvrzují

Předběžná data studie z Anglie, na kterou upozornila agentura AP, ukazují na to, že vakcína Pfizer/BioNTech čtyři týdny od první dávky snižuje u lidí nad 80 let riziko projevu příznaků onemocnění covid-19 o 57 procent. S druhou dávkou je to 85 procent. Počet hospitalizací i úmrtí nakažených koronavirem se po očkování tímto preparátem měl snížit o 70 procent.

Anglický úřad pro veřejné zdraví dále uvedl, že vyhodnocuje i účinnost vakcíny AstraZeneca. Prvotní poznatky podle něj naznačují, že očkovací látka „poskytuje dobrou úroveň ochrany od podání první dávky“.

Obě studie byly zveřejněny v den, kdy britský premiér Boris Johnson představil plán postupného uvolňování koronavirových restrikcí v Anglii. Již začátkem března tak budou moci otevřít školy. Opatrný odchod z uzávěry podle premiéra umožnila mimo jiné úspěšná očkovací kampaň, v níž alespoň první dávku vakcíny dostalo 17,5 milionu obyvatel Spojeného království, což je přibližně třetina dospělé populace.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Mechanismus z Antikythéry mohl být nefunkční, naznačuje studie

Nejslavnější mechanický stroj z antiky – mechanismus z Antikythéry – dalece převyšuje jakékoliv jiné technologie z této doby. Nový výzkum ale otestoval hypotézu, že ve skutečnosti to zase takový zázrak nebyl.
před 22 hhodinami

Unikátní novodobý zlatý poklad našli turisté u Dvora Králové nad Labem

Dva turisté objevili v únoru u Dvora Králové nad Labem novověký poklad v odhadované hodnotě přes sedm a půl milionu korun. Dvě schránky, které obsahovaly zlaté mince, šperky a další předměty o celkové hmotnosti sedm kilogramů, nálezci odevzdali do Muzea východních Čech v Hradci Králové. Zaručeně zlaté jsou mince o váze téměř čtyři kilogramy. Další kovové předměty vědci analyzují.
25. 4. 2025Aktualizováno25. 4. 2025

Rakovina krade motivaci. Vědci popsali, jak ovládne mozek

Lidé trpící rakovinou přicházejí o vůli bojovat, často marně hledají sílu dál žít. Až doposud věda předpokládala, že je to vedlejší dopad únavy z nemoci, ale teď našli přímo způsob, jak rakovina připravuje mozek o motivaci.
25. 4. 2025
Doporučujeme

Zabili Heydricha i posílali depeše. Válku přežila jen polovina parašutistů

Byla jich stovka, přišli z nebes a fatálně ovlivnili průběh druhé světové války – českoslovenští parašutisté vyslaní z Velké Británie měli na území tehdejšího protektorátu plnit rozmanité úkoly. Od sabotáží a předávání informací exilové vládě až po útoky na přední představitele nacistické správy. V podstatě počítali s tím, že se do vlasti vrací pro smrt. Konce války se jich dožila pouhá polovina. A ti, kdo přežili, se následně po roce 1948 uznání nedočkali. Většinu z nich naopak čekalo ponížení, perzekuce a některé dokonce vykonstruovaná obvinění a smrt.
25. 4. 2025

Hubbleův kosmický dalekohled funguje i jako stařeček

Už 35 let je na oběžné dráze Hubbleův kosmický dalekohled. Díky němu astronomové například zjistili, že v centrech galaxií jsou supermasivní černé díry, poprvé změřili rychlost rozpínání vesmíru nebo uviděli ty nejvzdálenější galaxie. Zařízení pořídilo také řadu ikonických snímků. Je pojmenované po americkém astronomovi Edwinu Hubbleovi, který jako první zjistil, že ve vesmíru existuje víc galaxií a že se vesmír rozpíná. Dalekohled na oběžnou dráhu dopravil raketoplán Discovery.
24. 4. 2025

Nová studie objasnila vliv masivního výbuchu sopky na výkyvy v počasí

Erupce sopky Hunga Tonga–Hunga Ha’apai (HT), která se odehrála 15. ledna 2022, byla naprosto jedinečnou a bezprecedentní událostí ve známých dějinách. Podle studie zveřejněné před pár dny v prestižním mezinárodním časopise, na které se podílel i český klimatolog Aleš Kuchař, způsobil tento jev mimo jiné i prodloužená období nízkých teplot v Evropě během následující zimy a jara.
24. 4. 2025

Zahřívaný tabák může ohrozit děti nečekaným způsobem. Polykají uvolněné plíšky

V Česku přibývá případů, kdy malé dítě omylem spolkne plíšek, který se používá v zařízeních ohřívání tabáku. Končí pak hospitalizované v nemocnici.
24. 4. 2025

Polští chovatelé kvůli ptačí chřipce utratili přes sedm milionů kusů drůbeže

V Polsku řádí ptačí chřipka. Chovatelé kvůli tomu museli utratit přes sedm milionů kusů drůbeže. Úřady už na zvládání viru vynaložily v přepočtu téměř půl miliardy korun. Do země dorazili evropští experti, kteří mají posoudit nastavená opatření. Podle ředitele polské rady chovatelů drůbeže Dariusze Goszczyńského počet zlikvidovaných kusů není problém. „V Polsku máme asi 1,5 miliardy kusů drůbeže,“ vysvětlil. Vývoz masa a vajec zatím ohrožený není. U vajec ale experti očekávají mírné zdražení.
24. 4. 2025
Načítání...