V Asii přišlo místo jara rovnou léto. Teplotní rekordy padají v Japonsku i Číně

V jihovýchodní Asii padají historické teplotní rekordy, v Japonsku vykvetly sakury dříve, než je obvyklé, a Austrálii neopouští letní horka, přestože už tam nastal podzim.

Na severní polokouli začalo teprve před pár týdny meteorologické jaro, přesto v jihovýchodní a východní Asii počasí v těchto dnech připomíná už spíš léto – v některých oblastech dokonce vrcholné léto. Příliv velmi teplého vzduchu zasáhl rozsáhlé oblasti jihovýchodní a východní Číny, Korejského poloostrova i Japonska, mimořádně vysoké teploty hlásí třeba i Vietnam.

O tom, že letošní začátek jara je na východě Asie nadprůměrně teplý, svědčí například rekordně brzké kvetení třešní v Japonsku. Jde o mimořádně ostře sledovanou fenologickou fázi, která je spojena se setkáváním lidí a četnými pikniky konanými v třešňových sadech a parcích s touto dřevinou.

  • Fenologická fáze (zkráceně fenofáze) je dobře rozpoznatelný, zpravidla každoročně se opakující projev vývinu nadzemních orgánů (zejména pupenů, listů, květenství) sledovaných druhů rostlin. 
  • Popis fenofáze je výčet znaků, jejichž současný výskyt charakterizuje fenofázi a umožňuje ji rozpoznat jako určitý moment nebo úsek v procesu vývinu rostliny.
  • Nástup fenofáze je časový údaj určující, kdy vývin dospěl právě do úrovně dané popisem fenofáze.

První květy se na mnoha místech objevily v minulých dnech, což bylo nejdříve v pozorované historii. Letos se přitom kvůli koronaviru mohli Japonci pod rozkvetlými stromy setkat poprvé po čtyřech letech, o to větší zájem tento fenomén mezi obyvateli budí.

Léto místo jara

Hlavní vlna veder dorazila ve středu. V Japonsku padl březnový (tedy měsíční) rekord hned na pětině stanic. V Ósace naměřili 25,2 stupně Celsia, čímž byl mimochodem překonán dosavadní březnový rekord starý pár dnů. A jde také o nejdřívější letní den ve 140leté historii pozorování v tomto městě. Nejteplejší březnový den zažila i jihokorejská metropole Soul s letním maximem 25,1 stupně.

Středeční rekordy v Japonsku
Zdroj: twitter.com/@sayakasofiamori

Ještě vyšší teploty než Japonsko ale zažívá jižní Čína, ve městě Chegmai naměřili čtyřicet stupňů, což je druhá nejdřívější čtyřicítka v historii na území celé Číny. I tady padly desítky měsíčních rekordů. Na Tchaj-wanu teplota díky fénu vyšplhala až na 36,6 stupňů.

  • Fén je teplý suchý padavý vítr, který se vyskytuje na závětrné straně horských překážek. Může trvat několik hodin až několik dní a v zimě může vyvolávat prudké tání sněhu, protože rozdíl mezi teplotou vzduchu na návětrné a závětrné straně hor může dosahovat až desítky stupňů Celsia.

Nejvýraznější vedra ale zažívá Vietnam. Ve středu tam dosáhla teplota až hodnoty 41,4 stupně (ve městě Kim Boi) – jde o nejvyšší březnovou teplotu na území celého státu.

Středeční maxima v Číně vyšplhala na jihu země ke čtyřiceti stupňům
Zdroj: twitter.com/@yangyubin1998


Současná vlna veder ve východní Asii potrvá až do pátku, je tedy pravděpodobné, že ještě další rekordy padnou – a nejvyšší březnovou teplotu by mohly překonat i další státy v oblasti.

Teplo na pólu chladu

Mimochodem, teplý vzduch pronikl v minulém týdnu i do proslulého pólu chladu na Sibiři Ojmjakonu. Denní maxima se tam přiblížila k nule, což je pro polovinu března naprosto neobvyklé. A minimum v noci na 15. března kleslo na minus 7,2 stupně – což představuje druhou nejteplejší březnovou noc v historii.

Teplotní rekordy nepadají jenom v Asii, ale i na jižní polokouli, v Austrálii, kde přitom začíná podzim. V minulých dnech zažili zejména obyvatelé jižní poloviny země mimořádně intenzivní březnovou vlnu veder – desítky stanic naměřily nejvyšší měsíční teplotu, na stovkách pak šlo o nejvyšší maxima pro druhou polovinu března. Na stanici Wilscannia v Novém Jižním Walesu vyšplhala teplota na 43,8 stupně, v Canbeře, kde maximum v neděli dosáhlo 35 stupňů, chyběla pouhá desetina k dosažení nejteplejšího březnového dne.

Tyto rekordy jsou o to více zarážející, že máme už druhou polovinu března, což je období, kdy teploty v Austrálii všeobecně klesají, a překonání měsíčních rekordů je proto poměrně obtížné. 

Vlnám veder v těchto částech světa napomáhá také mimořádně teplá voda v okolních oceánech – ať už jde o Austrálii, nebo třeba Japonské moře, kde odchylky teploty vody často přesahují čtyři stupně Celsia. S pravděpodobným nástupem jevu El Niño v příštích měsících lze přitom čekat další rekordně teplé vlny v Austrálii i Asii.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Ústup očkování v USA by svědčil hlavně spalničkám, ohrozil by miliony lidí

Očkování je jednou z páteří moderní medicíny. Stačí drobné snížení proočkovanosti a dopady na společnost jsou obrovské. Vědci na základě rozsáhlého modelu pro různé scénáře popsali, jaká budoucnost čeká ohledně šíření nakažlivých nemocí Spojené státy.
před 1 hhodinou

Firma Amazon vypustila první várku svých internetových družic

Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose v pondělí tamního času (v noci na úterý SELČ) vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska. Informovaly o tom tiskové agentury s odkazem na živý přenos.
06:32Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Levá, nebo pravá? Vědci zkoumali, do jaké ruky je lepší očkovat

Když lidé dostávají posilující dávku vakcíny, mnohdy si ji nenechají dát do stejné ruky jako tu první. Nový výzkum popsal, že vhodnější je očkovat do stejného místa. Výsledky by se podle autorů daly využít zejména během pandemií, během nichž je nutné očkovat v průběhu epidemické situace.
před 3 hhodinami

Do vesmíru odstartovala evropská sonda, která se zaměří na lesy

Po jedenácté hodině dopoledne odletěla do kosmu mise Evropské vesmírné agentury (ESA). Raketa Vega-C vynesla na oběžnou dráhu sondu Biomass, jejímž cílem je monitorovat biomasu na Zemi, hlavně lesy.
11:16Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Čechoslovačky chtěly bojovat i na Západě. Vlastní armáda o ně ale nestála

I ženy chtěly bojovat – ale nezáleželo to pouze na jejich odhodlání. Pokud se Čechoslovačky chtěly zapojit do zahraničního odboje na Západě, musely se kromě svého odhodlání vybavit i silou čelit mnohým překážkám. Navzdory prvotním plánům se totiž nesměly do války zapojit v československé armádě, ale pouze v britských jednotkách jako cizinky. Více než dvě stě žen ochotných pomáhat v boji s Hitlerem přitom plnilo důležité úkoly – sloužily mimo jiné jako elektrikářky, opravářky optických přístrojů, šifrantky i baličky padáků. Ani válečné hrdinství jim ale uznání nepřineslo.
před 3 hhodinami

Všudypřítomný protein je trend, mnohdy ale klame

Všude samý protein, chce se říct při pohledu na regály obchodů. Obaly jogurtů, těstovin, sýrů, cukrovinek i nápojů lákají na proteiny, tedy bílkoviny, které zajišťují svalový růst, podílí se na imunitě, regeneraci či hormonální činnosti. Touhu po zdravé výživě však pohání i marketingové triky. „Utrácíme za něco, co ve skutečnosti nepotřebujeme,“ řekl ČT24 nutriční expert Martin Jelínek.
před 4 hhodinami

Robotická trojkolka Helhest může pomoci vojákům i záchranářům

Jmenuje se po koni, na němž jezdila vikinská bohyně smrti. Ale on sám by měl přinášet spíše život, pomoc a podporu. Řeč je o novém pokročilém autonomním systému Helhest, který vznikl na Českém vysokém učení technickém v Praze. Robot připomínající trojkolku by se měl podle jeho autorů dát využít pro průzkum, obranné operace i pátrací a záchranné mise.
před 19 hhodinami

Za tučnější pas u čtyřicátníků mohou kmenové buňky, tvrdí vědci

Se stárnutím je spojená celá řada změn, k nimž patří rostoucí objem v pase po čtyřicítce. Navzdory tomu, jak důležitý vliv má břišní tuk na zdraví, se tomuto fenoménu vědci zatím příliš nevěnovali. Teď s novým pohledem přišla studie, kterou vydal odborný časopis Science.
včera v 14:24
Načítání...