Univerzita Karlova bude koordinovat velký evropský AI projekt

Univerzita Karlova se stala hlavním koordinátorem mezinárodního projektu Otevřené velké jazykové modely pro umělou inteligenci v Evropě. Budou v něm spolupracovat evropské firmy, výzkumné instituce a výpočetní centra zabývající se umělou inteligencí. V projektu OpenEuroLLM za asi 34 milionů eur (854,7 milionu korun), financovaném s podporou Evropské komise, vybuduje tým evropských výzkumných institucí rodinu výkonných, vícejazyčných velkých jazykových modelů. Využití najdou v komerčním, průmyslovém i veřejném sektoru.

Projekt podle univerzity souvisí s potřebou zlepšit konkurenceschopnost a digitální nezávislost Evropy. Velké jazykové modely budou podle zástupců UK odpovídat evropským regulacím. Takzvaný Akt o umělé inteligenci schválili europoslanci loni na jaře, platný je od srpna, plně použitelný má být o dva roky později s některými výjimkami, vyplývá z informací na webu Evropské komise. Nařízení zavádí klasifikaci technologií podle způsobu využití a nastavuje různé úrovně omezení podle míry souvisejících rizik. Nová pravidla by měla zajistit, aby umělá inteligence byla důvěryhodná, bezpečná, respektovala základní práva EU a podporovala inovace.

Projekt je ukázkovým příkladem spolupráce různých sektorů pro vývoj evropských produktů umělé inteligence respektujících hodnoty uznávané v celém evropském technologickém ekosystému. Modely budou respektovat evropský regulační rámec, který zajišťuje soulad s evropskými hodnotami a zároveň umožňuje zachovat technologickou excelenci.
Milena Králíčková, rektorka Univerzity Karlovy

Velké jazykové modely mohou odpovídat na dotazy, jako součást dalších aplikací mohou řešit například i kreativní úlohy, poskytovat automatický překlad, generovat texty na dané téma či udělat shrnutí dlouhých textů.

AI by měly být otevřené

Podle univerzity je zásadní, aby tyto modely byly otevřené, tedy aby bylo možné zkoumat nedostatky, které stále přetrvávají. Jde například o fabulaci nebo v některých případech neschopnost vysvětlit, co a proč samy modely odpověděly. Zároveň je otevřenost potřebná pro to, aby bylo možné prokázat, že modely odpovídají evropským normám ohledně rizikových aplikací v umělé inteligenci, uvedla UK.

Ve spolupráci s komunitami podporujícími otevřenou vědu a dalšími odborníky bude podle zástupců projektu zajištěno, že modely, software, data a evaluační postupy budou plně otevřené a bude je možné upravovat pro specifické potřeby výzkumu, průmyslu i veřejného sektoru. Projekt využije výsledků předchozích evropských projektů a zkušeností partnerů, včetně dříve vyvinutých pilotních velkých jazykových modelů.

8 minut
Univerzita Karlova má vést evropský výzkum umělé inteligence
Zdroj: ČT24

AI může pomáhat

„Transparentní modely s otevřeným zdrojovým kódem, vyhovující i evropské regulaci, demokratizují přístup k vysoce kvalitním technologiím v oboru umělé inteligence a posílí schopnost evropských firem konkurovat na globálním trhu a veřejným organizacím umožní poskytovat účinné veřejné služby,“ řekl koordinátor projektu Jan Hajič z Matematicko-fyzikální fakulty UK.

Na projektu se podílí výzkumné instituce a univerzity z Francie, Nizozemska, Německa, Švédska, Finska a Norska a firmy z Finska, Německa, Francie a Španělska. Podílí se i centra EuroHPC ze Španělska, Itálie, Finska a Nizozemska.

Nová pravidla AI platí od neděle

V Evropské unii začala některá nová pravidla pro nakládání s umělou inteligencí platit už od neděle. Podle unijního zákona o umělé inteligenci je zakázáno používat programy umělé inteligence, které provádějí hodnocení na základě sociálního chování – tedy že by lidé mohli být rozděleni do kategorií podle chování a následně odměňováni, nebo trestáni.

Rozpoznávání obličeje na veřejných místech, tedy například prostřednictvím kamerového systému, by rovněž nemělo být povoleno. Existují však výjimky: policii a dalším bezpečnostním orgánům může být umožněno používat rozpoznávání obličejů za účelem stíhání některých trestných činů, jako je obchodování s lidmi a terorismus.

S termínem 2. února 2025 musí společnosti, které vyvíjejí nebo používají umělou inteligenci, posoudit své systémy podle míry rizika a přijmout vhodná opatření, aby splnily nastupující právní požadavky. Podle Evropské komise je cílem nového nařízení nejen ochrana práv spotřebitelů. Chce také zajistit, aby se AI používala odpovědně.

Česko dopady řeší

V České republice by mohla tato pravidla dopadnout například na kamerový systém na Letišti Václava Havla, který používá systém umělé inteligence pro biometrickou identifikaci na dálku v reálném čase, uvedl pro Českou televizi mluvčí ministerstva vnitra Ondřej Krátoška. „Fungování tohoto systému na veřejných prostorách letiště závisí na schválení sněmovního tisku 807, který v současnosti projednává Poslanecká sněmovna. Podobný systém má být zaveden i na dalších mezinárodních letištích v České republice.“

V době do schválení této novely bude podle něj nutně využívání těchto systémů na letišti jistým způsobem omezeno tak, aby vyhovovalo podmínkám AI Aktu. „Vzhledem k možným bezpečnostním dopadům nechceme toto omezení upřesňovat,“ dodal.

AI Akt podle něj přináší určitá nová omezení postupů bezpečnostních sborů při prevenci a potírání trestné činnosti. „Bude na tyto sbory klást větší nároky a požadavky. Jeho správná a přiměřená implementace by však neměla nutně vést k významnému snížení schopnosti bezpečnostních orgánů zajišťovat vnitřní bezpečnost,“ dodal Krátoška.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Mechanismus z Antikythéry mohl být nefunkční, naznačuje studie

Nejslavnější mechanický stroj z antiky – mechanismus z Antikythéry – dalece převyšuje jakékoliv jiné technologie z této doby. Nový výzkum ale otestoval hypotézu, že ve skutečnosti to zase takový zázrak nebyl.
před 6 hhodinami

Unikátní novodobý zlatý poklad našli turisté u Dvora Králové nad Labem

Dva turisté objevili v únoru u Dvora Králové nad Labem novověký poklad v odhadované hodnotě přes sedm a půl milionu korun. Dvě schránky, které obsahovaly zlaté mince, šperky a další předměty o celkové hmotnosti sedm kilogramů, nálezci odevzdali do Muzea východních Čech v Hradci Králové. Zaručeně zlaté jsou mince o váze téměř čtyři kilogramy. Další kovové předměty vědci analyzují.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

Rakovina krade motivaci. Vědci popsali, jak ovládne mozek

Lidé trpící rakovinou přicházejí o vůli bojovat, často marně hledají sílu dál žít. Až doposud věda předpokládala, že je to vedlejší dopad únavy z nemoci, ale teď našli přímo způsob, jak rakovina připravuje mozek o motivaci.
včera v 11:10

Zabili Heydricha i posílali depeše. Válku přežila jen polovina parašutistů

Byla jich stovka, přišli z nebes a fatálně ovlivnili průběh druhé světové války – českoslovenští parašutisté vyslaní z Velké Británie měli na území tehdejšího protektorátu plnit rozmanité úkoly. Od sabotáží a předávání informací exilové vládě až po útoky na přední představitele nacistické správy. V podstatě počítali s tím, že se do vlasti vrací pro smrt. Konce války se jich dožila pouhá polovina. A ti, kdo přežili, se následně po roce 1948 uznání nedočkali. Většinu z nich naopak čekalo ponížení, perzekuce a některé dokonce vykonstruovaná obvinění a smrt.
včera v 06:00

Hubbleův kosmický dalekohled funguje i jako stařeček

Už 35 let je na oběžné dráze Hubbleův kosmický dalekohled. Díky němu astronomové například zjistili, že v centrech galaxií jsou supermasivní černé díry, poprvé změřili rychlost rozpínání vesmíru nebo uviděli ty nejvzdálenější galaxie. Zařízení pořídilo také řadu ikonických snímků. Je pojmenované po americkém astronomovi Edwinu Hubbleovi, který jako první zjistil, že ve vesmíru existuje víc galaxií a že se vesmír rozpíná. Dalekohled na oběžnou dráhu dopravil raketoplán Discovery.
24. 4. 2025

Nová studie objasnila vliv masivního výbuchu sopky na výkyvy v počasí

Erupce sopky Hunga Tonga–Hunga Ha’apai (HT), která se odehrála 15. ledna 2022, byla naprosto jedinečnou a bezprecedentní událostí ve známých dějinách. Podle studie zveřejněné před pár dny v prestižním mezinárodním časopise, na které se podílel i český klimatolog Aleš Kuchař, způsobil tento jev mimo jiné i prodloužená období nízkých teplot v Evropě během následující zimy a jara.
24. 4. 2025

Zahřívaný tabák může ohrozit děti nečekaným způsobem. Polykají uvolněné plíšky

V Česku přibývá případů, kdy malé dítě omylem spolkne plíšek, který se používá v zařízeních ohřívání tabáku. Končí pak hospitalizované v nemocnici.
24. 4. 2025

Polští chovatelé kvůli ptačí chřipce utratili přes sedm milionů kusů drůbeže

V Polsku řádí ptačí chřipka. Chovatelé kvůli tomu museli utratit přes sedm milionů kusů drůbeže. Úřady už na zvládání viru vynaložily v přepočtu téměř půl miliardy korun. Do země dorazili evropští experti, kteří mají posoudit nastavená opatření. Podle ředitele polské rady chovatelů drůbeže Dariusze Goszczyńského počet zlikvidovaných kusů není problém. „V Polsku máme asi 1,5 miliardy kusů drůbeže,“ vysvětlil. Vývoz masa a vajec zatím ohrožený není. U vajec ale experti očekávají mírné zdražení.
24. 4. 2025
Načítání...