Stavitele Stonehenge mohl vyhubit mor, naznačuje DNA mrtvých

Neolitická kultura v Evropě, která vytvářela pozoruhodné megastruktury, jako je například Stonehenge, zažila zhruba před 5400 lety období dramatického úpadku. Vědci teď přinesli důkazy, že příčinou této společenské, kulturní a civilizační krize byl mor.

Analýza DNA 108 lidí, kteří v této době žili v severní Evropě, odhalila, že 18 z nich v sobě mělo v době smrti bakterii Yersinia pestis. To je mikroorganismus zodpovědný za vznik moru.

„Myslíme si, že právě mor byl příčinou jejich smrti,“ uvedl Frederik Seersholm z Kodaňské univerzity v Dánsku, který výzkum vedl.

Vylidnění Evropy

Zhruba před 5400 lety došlo v Evropě k prudkému poklesu populace, zejména v severních oblastech. Proč se tak stalo, bylo dlouho záhadou. Pak ale přišel pokrok v analýze pravěkého biologického a genetického materiálu a vědci začali tajemství odhalovat.

V posledním desetiletí studie lidské DNA z doby pravěké Evropy odhalily, že místní populace se z neolitického úpadku nikdy plně nezotavily. Místo toho byly z velké části nahrazeny jinými lidmi, kteří se na uvolněné území přistěhovali hlavně z euroasijských stepí. Například v Británii pocházelo zhruba před čtyřmi tisíci lety méně než deset procent populace z lidí, kteří postavili Stonehenge.

Studie také odhalily několik případů moru u těchto starověkých Evropanů. To naznačuje, že mor mohl vyhladit evropskou populaci, a umožnit tak lidem z východních stepí, aby bez většího odporu tento prostor ovládli. Existovalo ale také dost námitek, které říkaly, že se role moru v tomto období přeceňuje.

Dánský výzkum

Seersholm a jeho kolegové se proto vydali hledat další důkazy o morové pandemii. 108 jedinců, jejichž DNA se jeho týmu podařilo sekvencovat, bylo pohřbeno v devíti hrobkách ve Švédsku a Dánsku. Většina z nich zemřela před 5200 až 4900 lety a představují několik generací čtyř rodin.

Za tu dobu tam mor podle studie přišel celkem třikrát, přičemž největší úmrtnost měla zřejmě až poslední vlna, po níž přišlo „vylidnění kraje“. Vědci přitom našli několik důkazů o rychlosti a smrtelnosti morové epidemie: jednak se nakazili často blízcí příbuzní, ale také se během jednotlivých vln jednalo vždy o stejnou genetickou variantu moru – nákaza šla tedy tak rychle, že se patogen neměl čas ani změnit.

Výzkum také naznačuje, že právě mor byl příčinou smrti zkoumaných osob.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Globální oteplování urychluje stárnutí, ukazují výzkumy

Horko prokazatelně škodí lidskému zdraví, hlavně při vlnách veder. Dlouhodobé dopady nadměrného tepla pak urychlují komplex procesů, jimž se zjednodušeně říká stárnutí.
před 11 hhodinami

Hitler nezemřel, tvrdili Sověti. Ze záměrné lži je usvědčily zuby

Vůdce padl – hlásaly noviny celého světa po 30. dubnu, kdy si Adolf Hitler vzal život ve svém berlínském bunkru. Sotva ale lidé stačili v květnu oslavit konec války, už se objevily spekulace, že největší zločinec světa má být stále naživu. A stopy prý vedou do Jižní Ameriky, kam se měli vytratit i jiní vrcholní nacisté. Tuto dezinformaci, která přerostla v několik desetiletí trvající konspirační teorii, přitom cíleně vypustili Sověti.
včera v 11:00

Nejbohatší lidé mají zásadní vliv na změny klimatu, popsal výzkum

Deset procent nejbohatších lidí na světě přispělo od roku 1990 ke dvěma třetinám globálního oteplování. Kdyby měl svět emise jako polovina chudších, tak by se změna klimatu v podstatě nekonala, konstatovala nová studie.
včera v 08:00

Muži, ženy i děti. V Rovensku pod Troskami vyvraždili před osmdesáti lety 356 lidí

V Rovensku pod Troskami v Českém ráji se před osmdesáti lety, 10. května 1945, odehrál jeden z nejhorších válečných zločinů na severu Čech. Sovětští vojáci s partyzány a některými místními tu u školy zastřelili celkem 365 neozbrojených německých vojáků, civilistů, žen a dětí. Pravděpodobným motivem byla msta.
včera v 07:00

Archeologové našli v Plzni zbytky vojenského tábora s polní nemocnicí

Vůbec poprvé v Evropě se archeologům podařilo přesně lokalizovat a prozkoumat relikty vojenského tábora spojeného s polní nemocnicí. V plzeňském Borském parku odhalil tým Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni pozůstatky zázemí 109. evakuační nemocnice Armády Spojených států, která v roce 1945 hrála klíčovou roli při osvobození města. Mezi nálezy zaujme odznak U.S. Army Nurse Corps – symbol obětavosti amerických zdravotnic.
9. 5. 2025

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
9. 5. 2025

Trumpova administrativa zrušila program podporující neslyšící vědce

Programy podporující diverzitu ve vědě čelí odporu vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa. Teď došlo i na ty, které pomáhaly talentovaným neslyšícím studentům.
8. 5. 2025

Odtahovaly raněné přímo z boje. Na východní frontě bojovaly i patnáctileté dívky

Obsluhovaly protiletadlová děla, zachraňovaly raněné vojáky přímo uprostřed boje, a dokonce ostřelovaly nepřítele – ženy, které za druhé světové války byly na východní frontě, se do bojů zapojily naplno. A bylo mezi nimi dokonce zhruba tisíc statečných Čechoslovaček. Do armády a přímo mezi svištící bomby a granáty některé vstupovaly dokonce už v 15 letech. A také ony musely mnohdy snášet obtěžování od sovětských vojáků. Jejich touha bojovat byla ale silnější – přesto stále zůstávají ve stínu mužů.
7. 5. 2025
Načítání...