Sonda InSight na Marsu přestala odpovídat. NASA prohlásila misi za ukončenou

Po více než čtyřech letech skončila mise InSight. NASA to oznámila po dvou neúspěšných pokusech o spojení se sondou na Marsu. Ta neodpovídá kvůli tomu, že se jí vybily baterie, které se kvůli zaprášení solárních panelů už nenabíjí. Zaměstnanci agentury budou ještě kontrolovat, zda signál nepřijde, ovšem považují to za krajně nepravděpodobné.

Sonda přinesla vědcům na Zemi mnoho užitečných dat. Její velmi citlivé seismologické přístroje pomohly rozšířit povědomí o tom, co se skrývá pod povrchem rudé planety a jak vypadají „marsotřesení“. Poprvé na jiné planetě také zaznamenala dopad meteoritu.

InSight přivezla seismometry mimo Zemi poprvé od chvíle, kdy je na Měsíc dopravily mise Apollo.

„InSight více než dostála svému jménu. Pro mě jako vědce, který se celou svou kariéru věnuje studiu Marsu, bylo vzrušující sledovat, čeho sonda dosáhla díky celému týmu lidí z celého světa, kteří se podíleli na úspěchu této mise,“ řekla Laurie Leshinová, ředitelka JPL, která misi řídí. „Ano, je smutné se loučit, ale odkaz mise InSight bude žít dál, bude informovat a inspirovat,“ cituje ji web NASA.

Podle původního plánu se sonda měla prokopat pět metrů pod marsovský povrch. Dostala se však jen 40 centimetrů hluboko. I tam však nasbírala řadu užitečných dat, které pomohou lépe nadesignovat další mise.

Sonda přistála na planině Elysium Planitia na severní polokouli planety v listopadu 2018 v rámci mise zkoumající nitro a seismickou aktivitu Marsu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Smrt může být evolučně altruistická, naznačuje výzkum

Darwinova teorie přírodního výběru vysvětluje, proč se u organismů vyvíjejí vlastnosti, které jim pomáhají přežít a rozmnožovat se. Smrt se pak může zdát jako neúspěch v této snaze. Nový výzkum ale naznačuje, že je to spíš proces, který se evolučně zformoval tak, aby organismům pomáhal.
před 8 hhodinami

Sucho ohrožuje půlku zemědělské půdy ve střední Evropě. Problém hrozí Slovensku

Středoevropské zemědělství ohrožují budoucí změny teplot. Dospěli k tomu vědci, kteří na základě dat získaných i z českých dubů vytvořili přehled klimatu v tomto regionu a podívali se na to, jak vypadá možný vývoj do budoucna.
před 10 hhodinami

Čeští vědci chtějí s pomocí AI objevovat nové molekuly

Čeští vědci spolupracují s odborníky ze čtrnácti výzkumných institucí po celém světě, aby využili umělou inteligenci (AI) na objev a vývoj nových přírodních molekul, které by bylo možné využívat například ve vývoji léčiv, kosmickém výzkumu nebo likvidaci znečištění v přírodě.
před 13 hhodinami

Trumpovy vyhazovy způsobují chaos nejen mezi jadernými experty

Administrativa Donalda Trumpa propustila tisíce státních zaměstnanců, například z ministerstva školství, Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) nebo lesní správy. Důvodem je snaha ušetřit na federálních výdajích. Odborníci ale upozorňují, že fungování některých úřadů tím může být ohroženo, zejména pokud se výpovědi týkají odborných vědeckých pozic.
17. 2. 2025
Načítání...