Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila v návaznosti na zvýšený výskyt případů opičích neštovic ve více státech stav ohrožení veřejného zdraví mezinárodního významu (PHEIC). Tři čtvrtiny ze všech případů opičích neštovic v rámci této epidemie jsou v evropském regionu WHO, a riziko nákazy v Evropě je proto podle WHO vysoké.
Případů opičích neštovic rychle přibývá. WHO i USA je považují za hrozbu
V České republice je k 11. srpnu 2022 nahlášeno celkem 35 případů onemocnění. WHO zdůrazňuje potřebu zapojit a chránit ohrožené rizikové komunity a zintenzivnit dozor i opatření v oblasti veřejného zdraví.
„Případy z České republiky se v rámci národního systému surveillance hlásí přes elektronický Informační Systém Infekční Nemoci (ISIN). Ke dni 11. srpna 2022 je nahlášeno celkem 35 případů onemocnění opičími neštovicemi. Podle analýzy evidovaných údajů se zatím všechna onemocnění vyskytla u mužů ve věku od 17 do 44 let,“ upřesňuje zástupkyně vedoucího Oddělení epidemiologie infekčních nemocí Kateřina Fabiánová.
V Česku se onemocnění zatím vyskytuje sporadicky. Ze zmíněných pětatřiceti hlášených případů jde o dva případy mužů ve věku 15 až 19 let, dva případy v kategorii 20 až 24 let, dvanáct případů ve věku 25 až 34 let a devatenáct případů ve skupině 35 až 44 let.
Výskyt případů byl zaznamenán celkem v šesti krajích, nejvíce případů bylo šetřeno Hygienickou stanicí hlavního města Praha. Jde o sedmadvacet případů.
U jedenácti případů byla v rámci epidemiologického šetření zjištěna cestovatelská anamnéza v zahraničí (Belgie, Španělsko, Portugalsko, Francie, Německo, Rakousko, Řecko a Maďarsko) u zbylých čtyřiadvaceti došlo k nákaze v České republice. Sedm nemocných skončilo v nemocnici.
Nejčastěji se jedná o případy v partnerské souvislosti, kdy k přenosu nákazy došlo převážně při úzkém osobním a intimním kontaktu. První případ byl nahlášen v květnu, dalších sedm případů v červnu, patnáct v červenci a zatím dvanáct onemocnění v srpnu 2022.
Jde o velkou hrozbu
Dne 23. července 2022 generální tajemník Světové zdravotnické organizace (WHO) prohlásil globálně se rozšiřující ohnisko opičích neštovic za stav ohrožení veřejného zdraví mezinárodního významu. Riziko nákazy v Evropě je vysoké, v měřítku celosvětovém je středně vysoké. Tři čtvrtiny ze všech případů opičích neštovic v rámci této epidemie byly hlášeny v evropském WHO regionu. Většina případů byla identifikována hlavně mezi muži, kteří mají sex s muži (MSM).
„Je důležité poznamenat, že nakazit opičími neštovicemi se může každý, bez ohledu na svou sexuální orientaci a pohlaví. Ve světě jsou zaznamenány případy nákazy i u žen a u dětí. Informování o rizicích nákazy nesmí být vnímáno jako forma stigmatizace skupiny lidí, kde se nemoc aktuálně nejvíce šíří. Riziku infekce jsou vystaveni lidé, kteří jsou v úzkém kontaktu s někým, kdo je infekční. Riziko nákazy je vysoké zejména u osob s mnoha sexuálními partnery. Potenciálně jsou v riziku také členové domácnosti a zdravotníci,“ vysvětluje ředitelka Státního zdravotního ústavu Barbora Macková.
Stav ohrožení známý pod zkratkou PHEIC byl z důvodu výskytu opičích neštovic WHO vyhlášen 23. července 2022 po zprávách o rostoucím počtu případů onemocnění ve více než sedmdesáti státech, kde se tato nemoc původně nevyskytovala a není zde endemická. Virus opičích neštovic se rychle rozšířil po světě.
Všechny dosud zjištěné případy v evropském regionu byly způsobeny mírnějším západoafrickým typem viru opičích neštovic. „Stav ohrožení veřejného zdraví znamená, že výskyt onemocnění je vážný, náhlý, neobvyklý nebo neočekávaný, že představuje riziko pro veřejné zdraví za hranicemi postižených zemí a že může vyžadovat naléhavou mezinárodní reakci. Cílem takového opatření je mobilizovat celosvětové společenství k přijetí koordinovaných opatření ke kontrole šíření této choroby a ochraně komunit,“ vysvětluje epidemioložka Hana Orlíková.
„V České republice je potřeba zvýšit především povědomí veřejnosti o rizicích nákazy tak, aby se každý člověk mohl vědomě chránit svým odpovědným chováním. Z tohoto důvodu také spolupracuje Státní zdravotní ústav s regionální kanceláří Světové zdravotnické organizace na přípravě a šíření osvětových materiálů, které srozumitelnou formou pomohou lidem pochopit problematiku,“ dodává ředitelka Státního zdravotního ústavu Barbora Macková.
USA považují opičí neštovice za problém
Americká vláda kvůli neštovicím vyhlásila stav zdravotní nouze už 4. srpna. Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) bylo k 3. srpnu touto chorobou v USA nakaženo 6617 osob – do 11. srpna to bylo ale už 10 768 případů. Očkovaných vakcínou společnosti Jynneos je přes šest set tisíc lidí.
Opatření mimo jiné umožní uvolnit více prostředků z federální kasy na boj s virem. Nejzasaženějšími státy jsou New York a Kalifornie. S výjimkou Wyomingu už se opičí neštovice rozšířily po všech státech americké unie.
Kliniky ve velkých městech jako New York nebo San Francisco upozornily, že nemají dost vakcín na to, aby uspokojily poptávku, a musely přestat očkovat druhou dávkou, která očkování ukončuje. Bílý dům uvedl, že již zajistil 1,1 milionu dávek vakcíny a posílil kapacitu testování na 80 tisíc testů týdně.
Opice za to nemohou
Světová zdravotnická organizace také tento týden vyzvala, aby lidé neútočili na zvířata kvůli opičím neštovicím. Mluvčí organizace Margaret Harrisová reagovala na zprávy brazilského tisku, jenž referoval o útocích na opice, které zřejmě souvisí s obavami z šíření nákazy. WHO připomněla, že nemoc se šíří především skrze velmi blízký kontakt mezi lidmi.
Mluvčí WHO Harrisová poznamenala, že zdravotnické úřady nyní zaznamenávají převážně přenos infekce mezi lidmi. Podle ní by nikdo „neměl útočit na zvířata“ a opice za šíření choroby nemohou.
V uplynulých dnech brazilská média informovala o řadě útoků proti opicím v zemi, která s více než dvěma tisíci případy opičích neštovic patří k nejvíce zasaženým v Latinské Americe i na světě. Portál G1 informoval o tom, že někdo otrávil desítku opic v jedné přírodní rezervaci ve státě Sao Paolo. Případy, kdy se někdo pokusil opice ukamenovat či otrávit, ale hlásí i další brazilské státy.