Přemnožení bobři likvidují lesy Ohňové země. Ovládli už území větší než Česká republika

Argentina v posledních desetiletích bojuje s nečekaným problémem. Na jihu země, v souostroví Ohňové země, došlo k extrémnímu přemnožení bobrů. Jejich šíření se nedaří zabránit, příroda nemá proti rychle se množícímu škůdci žádné obranné mechanismy – a vzácné lesy mizí.

Ještě v roce 1945 nežil v Argentině ani jeden bobr. Teprve o rok později dopravila argentinská armáda prvních deset párů těchto savců do Ohňové země, nejjižnější oblasti Argentiny těsně u hranic s Chile. Cílem bylo obohatit patagonskou přírodu a pomoci tamní ekonomice.

Z bobrů se dá totiž získávat kvalitní, tehdy poptávaná a drahá kožešina. Ohňová země patří mezi nejchudší části Argentiny, takže vysazení zvířat na březích jezera Fagnano bylo místními očekáváno s velkou nadějí, že jim zvířata přinesou bohatství. Experti se ale tehdy obávali selhání experimentu: bobři totiž žijí jen na severní polokouli a jsou navíc monogamní – to znamená, že i smrt jediného zvířete by způsobila projektu velké problémy.

Invazivní druh

Jenže se stalo něco neočekávaného. Boom bobřích kožešin se sice nikdy nedostavil, ale bobrům se v Ohňové zemi začalo nezvykle dobře dařit. Ukázalo se totiž, že populace těchto tvířat se díky neexistenci přirozených predátorů nezadržitelně zvětšuje. Na severu si stromy proti bobrům během milionů let evoluce vyvinuly rafinované obranné mechanismy, jimiž s nimi dokáží vést vyrovnaný souboj: vrby, buky nebo olše se udrží i ve vlhké krajině, kterou bobři svým působením vytvářejí.

Ale jihoamerické stromy takové obranné mechanismy nemají, a tak po okusu umírají. Už v šedesátých letech bobři překonali hranici s Chile. „Oni státní hranici nerozeznávají. Ve skutečnosti nám ji sežrali,“ uvedl pro National Geographic Felipe Guerra Díaz, úředník, který má na starost zvládání této katastrofy. Bobři se ale šířili dál, už v devadesátých letech se dostali na kontinent – přírodovědci je objevili na Brunšvickém poloostrově. A to znamená, že bobři museli nějakým neuvěřitelným způsobem překonat bouřlivé vody Magalhãesova průlivu.

A všude, kam pronikli, za sebou zanechávali zkázu. Zničené a umírající lesy ukazovaly biologům zcela přesně, kam se podařilo bobří invazi postoupit.

Člověk vs. bobr

Přírodovědci sice varovali před vpádem bobrů už od sedmdesátých let, ale vlády obou dotčených zemí problém podceňovaly – první větší reakce přišla až v druhé polovině let devadesátých. Úřady začaly podporovat lov těchto zvířat, ale nízké výkupní ceny kůží (dvacet dolarů za kus) kombinované s náročností pohybu v bobry ovládané krajině lovce příliš nelákaly.

Současný stav je podle ekologů tristní: v Ohňové zemi a Patagonii žije zřejmě až 110 tisíc bobrů, všechno potomci původní dvacítky. Kolonizovali oblast o rozloze nejméně 70 tisíc kilometrů čtverečních – tedy velkou asi jako celá Česká republika. Podařilo se jim přitom zničit asi 31 tisíc hektarů lesů, bažin a planin. Podle deset let staré vědecké studie jde o nejrozsáhlejší změnu krajiny v subantarktických lesích od poslední doby ledové.

Problém je ještě větší, než se na první pohled zdá: způsob, jakým bobři mění krajinu, totiž vyhovuje dalším dvěma druhům invazivních původně kožešinových zvířat – ondatrám a norkům. Ondatry si libují v místech se stojatou vodou, jakou vytvářejí slavné bobří přehrady. A norci zase ondatry loví; ale nejen je, ale také řadu místních druhů.

Bobři však škodí nejen přírodě, ale i věcem vyrobeným lidmi. Svými přehradami zavodňují krajinu a několikrát poškodili i dálnice a zemědělskou půdu. Před dvěma lety dokonce překousali optické kabely a tím odřízli největší město v Ohňové zemi od internetu. Roční ztráty způsobené těmito zvířaty se odhadují na 66 milionů dolarů.

Agresivní reakce

Roku 2008 se Argentina a Chile dohodly na společném, velmi agresivním postupu vůči invazivnímu druhu. A dospěly k radikálnímu řešení: nebudou se snažit populaci bobrů kontrolovat, ale zlikvidují ji.

Týž rok si vlády nechaly vytvořit studii založenou na zkušenostech s podobnými programy z USA a Nového Zélandu. Její autoři dospěli k závěru, že úplné vymýcení bobrů je možné a současně nákladné: stálo by 33 milionů dolarů. Od roku 2016, kdy se podařilo sehnat finance na tento projekt, začaly obě země s pilotním projektem. Probíhal v argentinské oblasti Esmeralda-Lasifashaj na přelomu let 2016 a 2017.

První výsledky byly zveřejněné na začátku letošního roku. Deset lovců, jimž se říká „obnovovači“, v té době kladlo pasti a současně po bobrech střílelo. Dokázali chytit 197 zvířat a dalších sedm zastřelili. Dospěli k názoru, že celou oblast bobrů zcela zbavili. Jenže už o pár týdnů později fotopasti ukázaly, že v Esmeralda-Lasifashaj bobři dále žijí. Zatím není jasné, zda se některá zvířata před lovci jen ukryla, anebo do opuštěné oblasti rychle pronikla odjinud.

To potvrdilo nejhorší obavy biologů: likvidace bobrů bude možná, ale současně nesmírně složitá. Tito savci jsou schopní se ve vhodném prostředí rychle množit, takže stačí jen jeden malý zapomenutý ostrůvek s pár zvířaty a bobři mohou znovu oblast ovládnout – a Ohňová země je tvořená stovkami špatně dostupných ostrovů. Vědci připomínají, že celá jihoamerická populace vznikla jen z deseti párů zvířat, což jen dokazuje, jak odolní bobři jsou. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Zatmění Slunce přitáhlo lidi do planetárií i hvězdáren, bylo ale za mraky

Lidé měli v planetáriích a hvězdárnách možnost pozorovat částečné zatmění Slunce, viditelnost ale omezovala oblačnost. Pořadatelé pro ně měli připravený i další program. Například do ostravského planetária v městské části Krásné Pole přišlo kolem 140 návštěvníků, do hvězdárny v Teplicích přes šedesát a v Karlových Varech asi dvě desítky.
před 14 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 16 hhodinami

Z rudého snu noční můra. Před sto lety zamířila do Kyrgyzie tisícovka Čechoslováků

Interhelpo bylo československé dělnické družstvo, které pomáhalo budovat socialismus v sovětském Kyrgyzstánu. Vzniklo v květnu 1923 a před sto lety, 29. března 1925, vyjel první transport jeho členů do tehdejší Kyrgyzie. Celkem tam dorazila asi tisícovka Čechů a Slováků a přestože se část z nich později stala oběťmi stalinských čistek, družstvo se významně podílelo na vybudování průmyslového potenciálu asijské republiky.
před 20 hhodinami

Před polednem nastane zatmění Slunce. Bude vidět i z Česka

V sobotu nastane částečné zatmění Slunce, které bude pozorovatelné i z Česka. Měsíc zakryje až 22 procent slunečního disku, přičemž nejvýraznější zatmění bude patrné na severozápadě Čech. Úkaz začne krátce před půl dvanáctou dopoledne a potrvá zhruba do jedné hodiny odpoledne. Půjde o jedno z nejlépe pozorovatelných zatmění v posledních letech, protože Slunce bude v době maxima vysoko nad obzorem, uvedl Pavel Suchan z České astronomické společnosti.
před 22 hhodinami

Nejstarší vanilku v Evropě našli vědci na Pražském hradě

Pražský hrad byl v době Rudolfa II. centrem evropské kultury, obchodu i umění. Dokládá to i nový objev přímo ve Vladislavském sále. Archeologové tam našli vůbec nejstarší důkaz o použití vanilky v Evropě.
28. 3. 2025

Dva týdny extrémů. Světem se prohnala mimořádná vlna horka

Tropické noci v březnu, teploty vyšší oproti průměru až o sedm stupňů a pokoření stovek teplotních rekordů v Evropě i Asii. Uplynulá vlna veder byla mimořádná rozsahem i výkyvy teplot.
28. 3. 2025

Zemětřesení v Asii mohlo připravit o život až sto tisíc lidí, ukazuje model

Zemětřesení, které zasáhlo v pátek jihovýchodní Asii, postihlo podle geologa a seismologa Aleše Špičáka nečekaně velkou oblast. V kombinaci s jeho silou to znamená velké materiální i lidské škody. Model Americké geologické služby zatím odhaduje očekávaná úmrtí na deset až sto tisíc. Pravděpodobnost, že počet obětí přesáhne sto tisíc, je v tuto chvíli dle modelu 22procentní.
28. 3. 2025

Univerzity čelí špionážím ve výzkumu

S kybernetickými útoky, pokusy o krádež počítačů nebo špionáží ve výzkumu mají zkušenosti univerzity po celém světě, především ty technologické. Vysoké školy v Nizozemsku proto spolupracují s bezpečnostními experty, kteří jim radí, jak postupovat při zkoumání žádostí nebo například během cest do zahraničí. Zkušenost se špionáží mají i další evropské instituce.
28. 3. 2025
Načítání...