Opičí neštovice v Evropě zpomalují, můžeme je tam zastavit, oznámila WHO

Zástupci Světové zdravotnické organizace (WHO) v úterý uvedli, že je možné eliminovat epidemii opičích neštovic v Evropě. Zdůraznili přitom, že nárůst počtu případů se už v řadě zemí zpomaluje.

„Věříme, že se nám podaří v evropském regionu eliminovat přenos opičích neštovic z člověka na člověka,“ uvedl regionální ředitel WHO pro Evropu Hans Kluge. „Abychom se ale posunuli tímto směrem, musíme pro to udělat víc.“

Počet nově hlášených případů opičích neštovic klesá celosvětově. Podle posledního hlášení z minulého týdne klesl za posledních sedm dní o 21 procent, ve čtyřech týdnech před tímto prvním poklesem naopak počty případů infekce rostly.

„Tento pokles by mohl odrážet první náznaky klesajícího počtu případů v evropském regionu, ale musí být ještě potvrzen,“ informovala WHO v Ženevě. Evropský region v pojímání WHO zahrnuje 53 zemí od EU přes Turecko či Turkmenistán a Rusko až po Izrael. V regionu Severní a Jižní Ameriky naopak počty případů nadále rostou.

Z celého světa bylo v týdnu od 15. do 21. srpna hlášeno 5907 případů opičích neštovic, zatímco v předcházejícím týdnu jich bylo 7477. Opičí neštovice se v poslední době rozšířily v takzvaných neendemických oblastech, tedy takových, kde se vir původem z Afriky dříve téměř nevyskytoval. Od začátku roku WHO eviduje na 41 600 případů nákazy a 12 souvisejících úmrtí v 96 zemích. Nejvíce případů, více než 14 tisíc, hlásí Spojené státy. Následují Španělsko, Brazílie a Německo. 

Vakcína má zpoždění

WHO současně vysvětlila, proč se zpozdily vakcíny proti opičím neštovicím. Očkovací látka BAVA.CO společnosti Bavarian Nordic se totiž podává i proti pravým neštovicím a výrobce ji nestihl dodat. Evropské regulační orgány ale podnikají kroky k rozšíření stávajících zásob.

Zodpovědné orgány v USA, Evropské unii a Velké Británie podpořily změnu způsobu aplikace vakcíny, kdy se menší množství injekce aplikuje intradermálně, čímž se pětkrát zvýší počet dávek, které lze použít z jedné lahvičky. Vzhledem k době, která je potřebná k nasazení vakcíny a k tomu, aby začala účinkovat, se podle WHO zdá, že za zpomalením opičích neštovic je zejména to, že je lékaři dokáží dříve a snadněji odhalovat a pacienti se dříve izolují.

Catherine Smallwoodová, která je v evropské WHO za boj proti této nemoci zodpovědná, uvedla, že je vidět i změna v chování rizikových skupin. „Máme docela dobré neoficiální důkazy o tom, že lidé – zejména muži mající sex s muži, kteří patří do určitých rizikových skupin – jsou o nemoci mnohem více informováni,“ uvedla. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Útroby Země jsou plné vodíku. Oxfordští vědci mluví o zdroji energie na tisíce let

Vodík je sice vydáván za bezemisní zdroj energie, ale při jeho zpracování skleníkové plyny vznikají. Britští vědci teď popsali, kde by lidstvo mohlo vzít obrovské množství tohoto plynu.
včera v 16:39

Kolektivní imunita už nedrží spalničky v šachu, varuje vědec

Předpokládá se, že očkování proti spalničkám zachránilo v letech 1974–2024 na celém světě více než 93 milionů životů a snížilo celkovou dětskou úmrtnost. Teď se ale tato nemoc vrací.
včera v 12:29

Arktida reaguje na změny klimatu velmi různorodě, ukázal čtyřicetiletý výzkum

Arktida zůstává podle nové studie i přes plošné oteplování, které tam probíhá, stále velmi různorodá. Reakce arktických rostlin na klimatickou změnu se v různých oblastech značně liší, ukazuje výzkum mezinárodního týmu vědců, mezi nimiž byl i zástupce českobudějovického biologického centra.
včera v 11:02

Pyl ve vzduchu trápí alergiky, může ale také přinášet déšť

Pylová sezona je aktuálně v plném proudu. Své o tom vědí hlavně alergici, nyní zejména ti, kteří jsou citliví na pyl trav. Množství pylu ve vzduchu je kromě vlastních fenofází rostlin významně ovlivněno také charakterem počasí. Zejména při slunečném, suchém a mírně větrném počasí může být ve vzduchu až mimořádné množství pylu. Nicméně pyl dokáže ovlivnit naopak samotné počasí. Účastní se procesu vzniku srážek.
14. 5. 2025
Načítání...