O víkendu hrozí silné mrazy, meteorologové se bojí o ovoce

Do Česka může o víkendu dorazit velmi studený arktický vzduch, v noci bude mrznout. Letošní úroda meruněk, případně dalších už kvetoucích ovocných stromů je tak s velkou pravděpodobností opět v ohrožení. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) uvedl, že kritické by mělo být hlavně nedělní ráno a následující noci na začátku příštího týdne. Jak moc teploty klesnou pod nulu, budou meteorologové ještě v příštích dnech upřesňovat.

„Pravděpodobnost vpádu arktického vzduchu během nadcházejícího víkendu se výrazně zvýšila. Letošní úroda (nejen) meruněk tak bude s velkou pravděpodobností (opět) v ohrožení. Bude ale záležet na tom, do jaké míry se bude v noci vyjasňovat, a tím pádem, jak moc teploty klesnou,“ varoval v úterý Český hydrometeorologický ústav.

„Arktický vzduch, který dorazí zřejmě během soboty od severu, bude na tuto část roku velmi chladný. Při vyjasnění budou během noci teploty klesat i výrazněji pod nulu,“ doplnili meteorologové. Což podle nich znamená hrozbu pro ovoce.

„Na řadě míst už jsou zejména meruňky rozkvetlé a déletrvající mrazy by jim mohly výrazně ublížit. Druhá polovina pracovního týdne navíc bude velmi teplá, ve čtvrtek a v pátek budou v nižších polohách teploty stoupat i výrazně nad 15 stupňů Celsia a bude většinou slunečno,“ uvedl ČHMÚ na svém facebookovém profilu.

Zatím ale vědci neznají přesné teploty, nejsou tedy schopní říct, jak hluboko teploty klesnou. To ukážou až upřesněné předpovědi, které meteorologové nabídnou ke konci pracovního týdne. Zatím evropské modely naznačují, že by teploty mohly klesat až k pěti stupňům pod nulou.

Předpověď ECMF na sobotní noc
Zdroj: ECMF

Výrazný pokles

Už během pátku začne od severovýchodu přibývat v Česku oblačnost, v sobotu se nebe zatáhne a místy se vrátí také přeháňky, které mohou být od středních poloh sněhové. Nejvyšší denní teploty meteorologové předpovídají na sobotu do 13 stupňů Celsia, v dalších dnech jen do osmi stupňů, v noci a k ránu budou od neděle klesat pod bod mrazu.

Meruňky například na jižní Moravě vykvetly zhruba v polovině minulého týdne, což je o tři týdny později než v loňském extrémním roce a o pár dnů později, než je průměr posledních let. Stále je to podle pěstitelů dost brzo na to, aby se na nich mrazíky podepsaly. „Vykvetly už i pozdní odrůdy. Možná ještě začnou kvést někde v týdnu broskve, ale další ovoce zatím nikoliv," řekl v pondělí pro ČTK předseda Ovocnářské unie Moravy a Slezska Ivo Pokorný.

Ovocnáře trápí jarní mrazy v posledních letech opakovaně. Loni zmrzlo téměř všechno ovoce v Čechách, na Moravě byla situace lepší, ne však dobrá. Větší pravděpodobnost poškození kvetoucích stromů jarními mrazy se podle meteorologů zvyšuje s postupujícími klimatickými změnami.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Na vzdálené planetě by mohl existovat život, naznačují zjištění vědců

Vědci objevili pomocí vesmírného teleskopu náznaky života na vzdálené planetě. Tým expertů z Cambridgeské univerzity zkoumal atmosféru na planetě s názvem K2-18b a našel známky molekul, které na Zemi produkují pouze jednoduché organismy, napsal britský server BBC. Jistotu ale badatelé ještě nemají.
před 32 mminutami

Zemřel historik a iberoamerikanista Josef Opatrný

V úterý zemřel historik a iberoamerikanista Josef Opatrný, bylo mu 79 let. Informaci Institutu Cervantes potvrdila agentuře ČTK Monika Brenišínová ze Střediska ibero-amerických studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, kde Opatrný působil. Byl předním znalcem vývoje česko-latinskoamerických vztahů a uznávaným expertem na dějiny Kuby a obecné problémy světových dějin.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Dva druhy českých lišejníků by mohly růst i na Marsu, naznačil výzkum

Vědci poprvé prokázali, že některé druhy lišejníků mohou přežít podmínky podobné těm na Marsu. A to včetně smrtícího ionizujícího záření, které těmto odolným organismům nedokázalo zabránit, aby téměř normálně rostly.
před 21 hhodinami

Vědci poprvé natočili „kolosálního kalmara“ u něj doma

Vědci na palubě výzkumného plavidla zachytili vůbec první potvrzené záběry exempláře kalmara Hamiltonova (Mesonychoteuthis hamiltoni) v jeho přirozeném prostředí. Dospělí jedinci s přezdívkou kolosální oliheň, kteří byli zatím zkoumáni jen díky nálezům v žaludcích velryb, náhodným výlovům nebo ze záběrů rybářů, mohou, podle Schmidtova oceánského institutu, dorůstat délky kolem sedmi metrů. Mládě na snímku měří 30 centimetrů.
před 21 hhodinami
Načítání...