Nový Zéland od července zakázal plastové tašky na jedno použití

Od pondělka platí na Novém Zélandu úplný zákaz prodeje umělohmotných tašek na jedno použití. Společnostem, které zákaz nebudou respektovat, hrozí velké pokuty.

Znečištění planety plasty se stalo globálním problémem – umírá kvůli němu odhadem přes milion ptáků a sto tisíc mořských savců ročně. Buď se do umělohmotného odpadu zamotají, zraní se o něj, anebo ho pozřou a zemřou na vnitřní zranění nebo infekci.

Nový Zéland se rozhodl, že k tomuto stavu nechce dále přispívat. Podle zákonů, které vstoupily se začátkem července v platnost, se nesmí jednorázové plastové tašky ani prodávat, ani distribuovat – znovupoužitelných tašek se tento zákaz netýká, zatím totiž neexistuje rozumný způsob, jak je nahradit úplně.

Společnosti, které zákaz poruší, budou muset zaplatit pokutu ve výši až 100 tisíc novozélandských dolarů (1,5 milionů korun). „Novozélanďané jsou hrdí na to, že jejich země je vnímaná jako čistá a zelená, a chtějí pomoci tomu, aby tuto pověst nic nenarušilo,“ uvedla ministryně životního prostředí Eugenie Sageová. „Ukončení používání jednorázových plastů u nákupních tašek tomu pomůže,“ dodala. 

Zákon byl schválený loni na podzim. Podle novozélandských médií ale vlastně téměř nic nezmění, protože drtivá většina místních společností už dříve přešla na kvalitnější plasty, které se dají používat opakovaně. Podle ministryně životního prostředí je sice zákon příliš slabý, ale je na něm skvělé, že vyvolal diskusi. „Lidé se konečně baví o jednorázových plastech a o tom, jak je přestat používat,“ prohlásila v rozhovoru pro místní rozhlasovou stanici.

Jednorázové plasty jsou velkým problémem například podle britské Královské statistické společnosti. Její údaje totiž říkají, že asi 90,5 procenta plastového odpadu nebylo nikdy recyklováno. Pokud by se současný trend používání plastů nepodařilo změnit, tak se množství umělých hmot v oceánech zvýší asi na dvojnásobek už do roku 2050.

Ministryně Sageová současně oznámila, že Nový Zéland investoval v přepočtu 880 milionů korun do způsobu, jak plasty znovu používat, místo aby je země vyvážela na skládky v zámoří. „Až příliš dlouho jsme posílali náš odpad do ciziny,“ kritizovala minulé vlády politička. „Čína a další země, které začaly odmítat dovážet náš odpad, byly tím budíčkem, který jsme potřebovali,“ řekla.

Svět proti plastům

Zákazy podobné tomu novozélandskému už platí ve více než osmdesáti zemích světa. Experti na životní prostředí ale tvrdí, že je to stále málo, a tak se zákazy používání různých druhů plastů stále rozšiřují. Například Kanada od roku 2021 zakáže snadno nahraditelné jednorázové plasty, jako jsou brčka, víčka a podobně. Ještě extrémnější rozhodnutí zavedl ostrovní stát Vanuatu, kde na podzim letošního roku začne platit zákaz jednorázových plen.

V květnu se pro zákaz brček, tyčinek do uší a plastového nádobí, které lze nahradit jiným materiálem, rozhodla i Evropská unie. Členské státy budou mít na zavedení nových pravidel do svých právních předpisů dva roky.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Raketa SpaceX vynesla na polární oběžnou dráhu čtyři astronauty

Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX vynesla na polární oběžnou dráhu čtyři astronauty v rámci několikadenní soukromé mise Fram2. Velitelem posádky je maltský podnikatel v kryptoměnách Chun Wang, informovaly světové agentury.
před 6 mminutami

Ekologie vzkříšení. Vědci po 7000 letech probudili pravěkou rozsivku

Němečtí ekologové dokázali oživit pravěký organismus, který se před sedmi tisíci lety uložil do stavu, ve kterém přečkal věky. Po probuzení dokázala řasa fungovat jako normální zdravý jedinec.
před 15 hhodinami

Tetování může být spojené s rakovinou, naznačuje studie na dvojčatech

Dvojčata, která byla tetovaná, měla větší pravděpodobnost vzniku rakoviny než ta, jež se takto nezdobila, ukázala vědecká studie. Podle vědců to platilo zejména u těch, která měla tetování větší než plocha dlaně. Tetovací barva totiž nezůstává jenom na místech, kam ji tatér dá, a její částečky mohou migrovat do lymfatických uzlin, kde se hromadí.
před 18 hhodinami

Populace vlků v EU za deset let stoupla o 58 procent

Populace vlků v zemích Evropské unie se za deset let zvýšila o 58 procent – z dvanácti tisíc na přibližně devatenáct tisíc jedinců. V zemích jako Itálie, Německo, Bulharsko, Řecko, Polsko, Španělsko a Rumunsko žije nyní přes tisíc vlků, uvádí studie vedená italskou vědkyní Cecilií Di Bernardiovou. Šelmy ale trápí zemědělce. Škody na hospodářských zvířatech dosahují téměř dvou desítek milionů eur, píše agentura APA
před 21 hhodinami

Žloutenky A letos v Česku výrazně přibývá

Žloutenka typu A se letos v Česku šíří velmi rychle, upozorňuje Státní zdravotní ústav (SZÚ). Zranitelným skupinám doporučují hygienici i očkování, dodržovat jen mytí rukou už totiž nemusí stačit.
před 21 hhodinami

Otázky a odpovědi: Jak se slintavka šíří a proč musejí být zvířata utracena

Slintavka a kulhavka (SLAK) je extrémně nakažlivá nemoc, která může způsobit obrovské hospodářské škody. Není snadné s ní bojovat a její zkrocení vyžaduje rozsáhlejší opatření. Ústřední veterinární správa připravila odpovědi na ty nejdůležitější otázky spojené s touto chorobou.
před 23 hhodinami

Studenti si vyzkoušeli stav beztíže. Hráli karty nebo pili vodu

Stav beztíže, jaký znají astronauti z Mezinárodní vesmírné stanice, si vyzkoušelo 26 studentů a dalších osobností při misi Zero-G. V rámci projektu Česká cesta do vesmíru letěli speciálním letadlem nad Krkonošemi a Orlickými horami. Vědci dělají při takovém letu často různé pokusy, studenti si tak mohli cestu naplno užít. Projekt zaměřený na propagaci technického vzdělávání a přírodních oborů začal loni v září. A let v Airbusu A310 vyvolávajícím stav beztíže byl jeho vyvrcholením, na začátku se do výběrového řízení v přihlásilo 861 zájemců.
30. 3. 2025

Z kontinentální Evropy odstartovala orbitální raketa. Po několika sekundách spadla

Z kosmodromu Andöya Spaceport na severu Norska v neděli po několika odkladech odstartovala ke zkušebnímu letu raketa Spectrum německé startupové firmy Isar Aerospace, která odvysílala živé záběry ze startu na portálu YouTube. Let ale trval jen několik sekund, raketa se brzy zřítila zpět na zemský povrch, uvedla agentura AFP. I tak šlo o první start orbitální rakety z kontinentální Evropy mimo Rusko.
30. 3. 2025Aktualizováno30. 3. 2025
Načítání...