Není důvod, proč by umělá inteligence měla chtít člověka poslouchat, varuje expert

„Co stojí v cestě nástupu umělé inteligence? Máme obří výpočetní kapacity, máme čím dál lepší technologie, které se snaží napodobovat lidský mozek,“ uvedl Roman V. Jampolskij, přední světový expert na kybernetickou bezpečnost a umělou inteligenci na pražské akci Future Port. Nechybí podle něj ani peníze, do těchto projektů investují jak státní instituce, jako je americká armáda, tak velcí soukromí hráči, jako je Facebook nebo Google.

Jampolskij považuje za pravděpodobné, že se naplní předpověď futurologa Raye Kurzweila – tedy že pravá umělá inteligence, která svými schopnostmi předčí člověka, se objeví mezi roky 2023 a 2045.

První vlaštovky už tu jsou, můžeme je vidět kolem sebe na každém kroku, podle Jampolského zejména ve hrách. Umělé inteligence překonávají člověka nejen v soubojích, kde záleží na „výpočetní kapacitě“ a paměti (šachy nebo go), ale už i ve hrách, které jsou založené na blafování (poker) nebo spolupráci (DOTA).

Roman V. Jampolskij je původně lotyšský počítačový expert, který učí na University of Louisville. Je expertem na biometriku, počítačovou bezpečnost a bezpečnost umělých inteligencí. Je autorem více než stovky publikací, včetně několika knih.

Co je umělá inteligence? Máme ji vlastně už kolem sebe, jako primitivní umělé inteligence fungují různé asistenční programy, samořiditelná auta, algoritmy, které ovládají internet. To ale ještě nejsou „pravé umělé inteligence“ – ty přijdou teprve s tím, když se podaří strojům napodobit lidský mozek. Ale pak se svět změní víc, než kdykoliv předtím, podle Jampolského se především promění zatím nepředpověditelným způsobem hodnota lidské práce.

Expert pokládá sugestivní otázky: Proč by nějaká společnost zaměstnávala lidi, když jejich práci zdarma zvládne program napojený na nějaký robotický systém? Co budou lidé se získaným volným časem dělat? Z čeho budou žít? A také, pro koho vlastně budou korporace zaměstnávající umělé inteligence vyrábět, když většina lidí přijde o práci, a tedy i o zdroj příjmů? A neprohloubí to ještě víc rozdíly mezi elitami a obyčejnými lidmi?

Jampolskij nevěří, že existuje nějaké laciné a jednoduché řešení, ale právě proto se musí firmy i státy na takovou budoucnost začít připravovat. Změna, které experti říkají singularita, totiž může přijít nečekaně a její důsledky se mohou projevit mnohem rychleji, než státy dokáží zareagovat.

Svět bez práce

Podle Jampolského je v USA asi šest milionů řidičů kamionů a je prakticky jisté, že do poloviny století všechna tato místa zaniknou; auta budou řídit stroje, jimž zaměstnavatelé nebudou muset platit výplaty a nebudou muset řešit jejich zdravotní ani sociální pojištění.

Jedním z řešení by podle experta mohl být univerzální příjem, který by ve stále nejistějším světě, jenž se mění stále rychleji, sloužit jako jistý sociální polštář. Nejnovější experimenty s tímto ekonomickým systémem, například ve Finsku, sice ukazují, že zavedení jen tak nepřijde, protože přináší množství komplikací, ale je to jedna z cest, které se prý budou muset zkoušet.

Ještě horší scénáře

Všechny tyto úvahy jsou ale podle Jampolského ještě optimistické – doufají totiž, že člověk bude schopný umělé inteligence kontrolovat. Odborník však varuje, že to není vůbec jisté; pokud budou stroje inteligentnější než lidé a jejich inteligence bude vycházet z toho, jak funguje lidský mozek, není důvod, proč by člověka měli chtít poslouchat.

Nedokážeme si prý představit, jak by taková nadřazená inteligence byla schopná ovlivňovat svět kolem sebe: „Může najít nové cesty útoku, útočit sofistikovanými způsoby proti celé společnosti a využívat existující hardware,“ popsal Jampolskij nedávno v rozhovoru pro NBC. „Takový software by nebyl limitovaný – mohl by útočit i na lidskou psychiku, třeba pomocí úplatků, vydírání, nebo vymýváním mozků.“

Existuje řešení?

Jampolskij už řadu let varuje, aby lidstvo takového džina nevypouštělo z láhve. Pokud chce přežít, musí se věnovat tomu, aby umělé inteligence kontrolovalo a používalo je s bezprecedentní opatrností jen v kontrolovaném prostředí – podobně, jako se třeba zkoumají smrtící viry.

Jampolskij navrhuje, aby se veškeré experimenty prováděly ve zcela virtuálním prostředí, tedy vlastně v programu, který bude uzavřený v jiném programu – neboli v jakési obdobě slavného filmového Matrixu. Umělá inteligence by si tak nemusela vůbec uvědomovat, že neexistuje v realitě, respektive by tu naši, lidskou realitu, neměla být schopná ovlivňovat.

Expert si uvědomuje, jak složité by to mohlo být: „Hlava 22 je, že dokud nebudeme mít plně funkční super-chytrou umělou inteligenci, tak nebudeme schopní testovat systémy, které super-chytrou umělou inteligenci pohlídají,“ řekl v rozhovoru pro InnovationNewsDaily.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Ekologie vzkříšení. Vědci po 7000 letech probudili pravěkou rozsivku

Němečtí ekologové dokázali oživit pravěký organismus, který se před sedmi tisíci lety uložil do stavu, ve kterém přečkal věky. Po probuzení dokázala řasa fungovat jako normální zdravý jedinec.
před 3 hhodinami

Tetování může být spojené s rakovinou, naznačuje studie na dvojčatech

Dvojčata, která byla tetovaná, měla větší pravděpodobnost vzniku rakoviny než ta, jež se takto nezdobila, ukázala vědecká studie. Podle vědců to platilo zejména u těch, která měla tetování větší než plocha dlaně. Tetovací barva totiž nezůstává jenom na místech, kam ji tatér dá, a její částečky mohou migrovat do lymfatických uzlin, kde se hromadí.
před 6 hhodinami

Populace vlků v EU za deset let stoupla o 58 procent

Populace vlků v zemích Evropské unie se za deset let zvýšila o 58 procent – z dvanácti tisíc na přibližně devatenáct tisíc jedinců. V zemích jako Itálie, Německo, Bulharsko, Řecko, Polsko, Španělsko a Rumunsko žije nyní přes tisíc vlků, uvádí studie vedená italskou vědkyní Cecilií Di Bernardiovou. Šelmy ale trápí zemědělce. Škody na hospodářských zvířatech dosahují téměř dvou desítek milionů eur, píše agentura APA
před 9 hhodinami

Žloutenky A letos v Česku výrazně přibývá

Žloutenka typu A se letos v Česku šíří velmi rychle, upozorňuje Státní zdravotní ústav (SZÚ). Zranitelným skupinám doporučují hygienici i očkování, dodržovat jen mytí rukou už totiž nemusí stačit.
před 10 hhodinami

Otázky a odpovědi: Jak se slintavka šíří a proč musejí být zvířata utracena

Slintavka a kulhavka (SLAK) je extrémně nakažlivá nemoc, která může způsobit obrovské hospodářské škody. Není snadné s ní bojovat a její zkrocení vyžaduje rozsáhlejší opatření. Ústřední veterinární správa připravila odpovědi na ty nejdůležitější otázky spojené s touto chorobou.
před 11 hhodinami

Studenti si vyzkoušeli stav beztíže. Hráli karty nebo pili vodu

Stav beztíže, jaký znají astronauti z Mezinárodní vesmírné stanice, si vyzkoušelo 26 studentů a dalších osobností při misi Zero-G. V rámci projektu Česká cesta do vesmíru letěli speciálním letadlem nad Krkonošemi a Orlickými horami. Vědci dělají při takovém letu často různé pokusy, studenti si tak mohli cestu naplno užít. Projekt zaměřený na propagaci technického vzdělávání a přírodních oborů začal loni v září. A let v Airbusu A310 vyvolávajícím stav beztíže byl jeho vyvrcholením, na začátku se do výběrového řízení v přihlásilo 861 zájemců.
včera v 19:51

Z kontinentální Evropy odstartovala orbitální raketa. Po několika sekundách spadla

Z kosmodromu Andöya Spaceport na severu Norska v neděli po několika odkladech odstartovala ke zkušebnímu letu raketa Spectrum německé startupové firmy Isar Aerospace, která odvysílala živé záběry ze startu na portálu YouTube. Let ale trval jen několik sekund, raketa se brzy zřítila zpět na zemský povrch, uvedla agentura AFP. I tak šlo o první start orbitální rakety z kontinentální Evropy mimo Rusko.
včeraAktualizovánovčera v 18:18

Slintavka bývala v českých chlévech častým hostem. Farmáři podceňovali její šíření

Už když se slintavka a kulhavka šířila v českých zemích v 19. století, znamenala pro hospodáře velkou hrozbu. Dobový tisk ukazuje, že lidé podceňovali to, jak extrémně nakažlivá nákaza je.
včera v 10:00
Načítání...