Na Bulovce pomáhá s testy na koronavirus Pipeťák. Robot jich zvládne i sedm set denně

2 minuty
Pipeťák z Bulovky
Zdroj: ČT24

Nemocnice na Bulovce v Praze otestovala od 6. března přes devět tisíc vzorků na přítomnost nemoci na COVID-19. V laboratořích pracují dva šestičlenné týmy, které se nepotkají. Pomáhá jim i stroj z Českého vysokého učení technického (ČVUT). Novinářům to řekla Elka Nyčová z oddělení klinické mikrobiologie. Pozitivní výsledek měla z testovaných vzorků asi desetina. Mezi všemi více než 146 tisíci vzorky otestovanými v celé zemi je podíl pozitivních záchytů podle ministerstva zdravotnictví 4,6 procenta – a od vypuknutí pandemie postupně klesá.

Bulovka byla mezi prvními laboratořemi v Česku, které začaly po laboratoři Státního zdravotního ústavu vzorky na přítomnost koronaviru testovat. Za nejvytíženější den tamní zdravotníci otestovali 670 vzorků, běžně jich dělají kolem tří až čtyř stovek. Pracují každý den od šesté ranní do osmi večer.

Otestovat vzorek z výtěru z krku trvá zhruba šest hodin. Každý potřebuje ruku odborníka třináctkrát, mezitím pracují různé chemikálie nebo stroje. „Robot výrazně usnadnil jeden krok. Ve chvíli, kdy jsou vzorky zapsané a vyizolované, je k nim třeba přidat chemikálie potřebné k detekci virové RNA. Výrazně snížil riziko chyby při ručním pipetování,“ vysvětlila Lenka Richterová ze stejného oddělení. Robotická ruka podle ní není rychlejší než člověk, ale neunaví se. Laboranti se tak díky ní mohou soustředit na jiné části procesu.

Připravit stroj přezdívaný Pipeťák pro používání v nemocnici trvalo asi dva týdny. „Postavili jsme stroj, který se vlastně na tu věc úplně nehodí. Není to zdaleka to nejlepší, ale mohlo to být rychle,“ doplnil Václav Hlaváč z Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) při ČVUT. Robot dokáže za den zpracovat až sedm stovek testů.

Pipeťák se nezastaví

Stroj pomáhá asi dva týdny, nemocnice testuje od 6. března. „Bohužel na začátku vyšetřování byly problémy s nedostatkem odběrových výběrovek, to se řešilo několik dní,“ uvedla Nyčová. Nemocnice se tak podle ní nespoléhá na jeden test a související testovací sady a chemikálie, ale má jich v zásobě několik různých. Přesto nejde se předzásobit na více než tři nebo čtyři dny. Přes Velikonoce podle ní počet zájemců o testování klesl, teď zase pomalu stoupá.

V rámci zhruba devíti tisíců vzorků, které nemocnice do úterý otestovala, bylo reálně otestováno asi 7800 osob. Zhruba 3200 vzorků odebrali zdravotníci ze sanitek, které za pacienty jezdily domů. Celkem spolu s odběrovým kontejnerem, kam lidé s podezřením docházejí sami, jich bylo necelých 6800. Nemocnice testovala také zhruba 1900 lidí, kteří leželi na jejich odděleních nebo v dalších zdravotnických zařízeních.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Ekologie vzkříšení. Vědci po 7000 letech probudili pravěkou rozsivku

Němečtí ekologové dokázali oživit pravěký organismus, který se před sedmi tisíci lety uložil do stavu, ve kterém přečkal věky. Po probuzení dokázala řasa fungovat jako normální zdravý jedinec.
před 4 hhodinami

Tetování může být spojené s rakovinou, naznačuje studie na dvojčatech

Dvojčata, která byla tetovaná, měla větší pravděpodobnost vzniku rakoviny než ta, jež se takto nezdobila, ukázala vědecká studie. Podle vědců to platilo zejména u těch, která měla tetování větší než plocha dlaně. Tetovací barva totiž nezůstává jenom na místech, kam ji tatér dá, a její částečky mohou migrovat do lymfatických uzlin, kde se hromadí.
před 7 hhodinami

Populace vlků v EU za deset let stoupla o 58 procent

Populace vlků v zemích Evropské unie se za deset let zvýšila o 58 procent – z dvanácti tisíc na přibližně devatenáct tisíc jedinců. V zemích jako Itálie, Německo, Bulharsko, Řecko, Polsko, Španělsko a Rumunsko žije nyní přes tisíc vlků, uvádí studie vedená italskou vědkyní Cecilií Di Bernardiovou. Šelmy ale trápí zemědělce. Škody na hospodářských zvířatech dosahují téměř dvou desítek milionů eur, píše agentura APA
před 10 hhodinami

Žloutenky A letos v Česku výrazně přibývá

Žloutenka typu A se letos v Česku šíří velmi rychle, upozorňuje Státní zdravotní ústav (SZÚ). Zranitelným skupinám doporučují hygienici i očkování, dodržovat jen mytí rukou už totiž nemusí stačit.
před 11 hhodinami

Otázky a odpovědi: Jak se slintavka šíří a proč musejí být zvířata utracena

Slintavka a kulhavka (SLAK) je extrémně nakažlivá nemoc, která může způsobit obrovské hospodářské škody. Není snadné s ní bojovat a její zkrocení vyžaduje rozsáhlejší opatření. Ústřední veterinární správa připravila odpovědi na ty nejdůležitější otázky spojené s touto chorobou.
před 12 hhodinami

Studenti si vyzkoušeli stav beztíže. Hráli karty nebo pili vodu

Stav beztíže, jaký znají astronauti z Mezinárodní vesmírné stanice, si vyzkoušelo 26 studentů a dalších osobností při misi Zero-G. V rámci projektu Česká cesta do vesmíru letěli speciálním letadlem nad Krkonošemi a Orlickými horami. Vědci dělají při takovém letu často různé pokusy, studenti si tak mohli cestu naplno užít. Projekt zaměřený na propagaci technického vzdělávání a přírodních oborů začal loni v září. A let v Airbusu A310 vyvolávajícím stav beztíže byl jeho vyvrcholením, na začátku se do výběrového řízení v přihlásilo 861 zájemců.
včera v 19:51

Z kontinentální Evropy odstartovala orbitální raketa. Po několika sekundách spadla

Z kosmodromu Andöya Spaceport na severu Norska v neděli po několika odkladech odstartovala ke zkušebnímu letu raketa Spectrum německé startupové firmy Isar Aerospace, která odvysílala živé záběry ze startu na portálu YouTube. Let ale trval jen několik sekund, raketa se brzy zřítila zpět na zemský povrch, uvedla agentura AFP. I tak šlo o první start orbitální rakety z kontinentální Evropy mimo Rusko.
včeraAktualizovánovčera v 18:18

Slintavka bývala v českých chlévech častým hostem. Farmáři podceňovali její šíření

Už když se slintavka a kulhavka šířila v českých zemích v 19. století, znamenala pro hospodáře velkou hrozbu. Dobový tisk ukazuje, že lidé podceňovali to, jak extrémně nakažlivá nákaza je.
včera v 10:00
Načítání...