Mladá žena se vyléčila z rakoviny, nyní se připravuje na cestu do vesmíru

Devětadvacetiletá Hayley Arceneauxová se dokázala vypořádat s rakovinou kostí a výlet na oběžnou dráhu při soukromém letu s raketou SpaceX pro ni ve srovnání s tím bude hračka. Myslí si to zástupci nemocnice St. Jude v americkém Memphisu, kde se Hayley kdysi léčila a kde už rok pracuje jako zdravotnická asistentka. Právě oni ji totiž vybrali, aby se letos do vesmíru vypravila společně s milionářem Jaredem Isaacmanem, který chce let využít pro dobročinné účely, napsala agentura AP.

Arceneauxová se tak má stát nejmladším Američanem ve vesmíru, protože až na podzim odstartuje, bude o dva roky mladší než Sally Rideová, která svůj let uskutečnila v roce 1983 ve 32 letech. Bude taky prvním astronautem s protézou, protože coby desetileté dívce jí voperovali náhradu kolene a titanovou tyč do stehenní kosti. Ještě teď lehce kulhá a občas trpí bolestmi, ale let jí lékaři schválili a během něj má v posádce zastávat funkci palubního zdravotníka.

„Můj boj s rakovinou mě na cestu do vesmíru připravil. Zocelilo mě to a taky si myslím, že mě to naučilo očekávat i neočekávané a vézt se s proudem,“ řekla Arceneauxová v rozhovoru s reportérem agentury AP.

Její vesmírný výlet prý také může ukázat ostatním pacientům s rakovinou a vyléčeným, že všechno je možné. „Až uvidí přeživšího ve vesmíru, bude to pro ně znamenat opravdu hodně,“ dodala.

Isaacman svůj záměr vyletět na oběžnou dráhu s raketou soukromé společnosti SpaceX oznámil začátkem února. Mimo jiné tím chce získat donátory pro nemocnici St. Jude a vybrat pro ni minimálně 200 milionů dolarů (4,3 miliardy korun), polovinu z této částky poskytne sám. Právě proto podnikatel nemocnici také nabídl, že jedno ze čtyř míst může obsadit člověk, kterého sama nominuje.

Další dvě místa připadnou rovněž lidem, kteří nebudou profesionálními astronauty. Jedno se bude losovat z dárců, kteří nemocnici přispějí, a další připadne podnikateli, který využívá internetovou platební platformu Shift4 Payments, kterou Isaacman provozuje. Jejich jména chce Isaacman oznámit v březnu.

„Ano! Ano! Prosím!“

Nemocnice St. Jude vybírala mezi svými zaměstnanci diskrétně a Arceneauxová tak lednový telefonát s dotazem, zda by si nechtěla udělat výlet do vesmíru, vůbec nečekala. „Ano! Ano! Prosím!,“ byla prý její okamžitá odpověď. Své rozhodnutí ale konzultovala s matkou i bratrem a jeho ženou, kteří pracují jako inženýři pro vesmírné lety. Ti ji prý ujistili, že let je v současné době naprosto bezpečný.

Mladá žena je velkou fanynkou vesmíru a dobrodružný typ, takže její přátele prý excentrický výlet nepřekvapí. Isaacman, jehož koníčkem je pilotování nadzvukových letadel, ji považuje za skvělou volbu.

„Nejde o to, lidi přesvědčovat o tom, jak vzrušující by bylo stát se astronautem, což samozřejmě je skvělé, ale o to, vyslat inspirativní zprávu o tom, čeho všeho jsme schopni na zemi dosáhnout,“ řekl podnikatel, který bude vesmírné misi velet.

Start se plánuje na říjen. Z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě vesmírnou loď Crew Dragon vynese raketa Falcon. Kapsle pak bude Zemi obíhat čtyři dny, než se vrátí zpět. Isaacman nezveřejnil, kolik jej let bude stát.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Do sokolského odboje se zapojovaly celé rodiny. Nacisté pak vraždili i děti

„Stráž nás volá, bratři, vztáhněte své paže, pevně obejmeme krásnou svoji zem. Zde jsme vládci. Zhynete jak zemězrádci!“ Jasný vzkaz nacistům na svém X. sletu v Praze manifestovalo více než 30 tisíc sokolů. V červenci 1938, v předvečer mobilizace a mnichovské krize, předvedli skladbu Přísaha republice, kterou ukazovali své odhodlání bránit vlast před nacisty. Pro mnohé to nebyla jen planá přísaha. Ze všech fungujících dobrovolných organizací se právě oni v největším množství zapojili do odboje – a zároveň při něm položili život.
před 3 hhodinami

Mechanismus z Antikythéry mohl být nefunkční, naznačuje studie

Nejslavnější mechanický stroj z antiky – mechanismus z Antikythéry – dalece převyšuje jakékoliv jiné technologie z této doby. Nový výzkum ale otestoval hypotézu, že ve skutečnosti to zase takový zázrak nebyl.
26. 4. 2025

Unikátní novodobý zlatý poklad našli turisté u Dvora Králové nad Labem

Dva turisté objevili v únoru u Dvora Králové nad Labem novověký poklad v odhadované hodnotě přes sedm a půl milionu korun. Dvě schránky, které obsahovaly zlaté mince, šperky a další předměty o celkové hmotnosti sedm kilogramů, nálezci odevzdali do Muzea východních Čech v Hradci Králové. Zaručeně zlaté jsou mince o váze téměř čtyři kilogramy. Další kovové předměty vědci analyzují.
25. 4. 2025Aktualizováno25. 4. 2025

Rakovina krade motivaci. Vědci popsali, jak ovládne mozek

Lidé trpící rakovinou přicházejí o vůli bojovat, často marně hledají sílu dál žít. Až doposud věda předpokládala, že je to vedlejší dopad únavy z nemoci, ale teď našli přímo způsob, jak rakovina připravuje mozek o motivaci.
25. 4. 2025
Doporučujeme

Zabili Heydricha i posílali depeše. Válku přežila jen polovina parašutistů

Byla jich stovka, přišli z nebes a fatálně ovlivnili průběh druhé světové války – českoslovenští parašutisté vyslaní z Velké Británie měli na území tehdejšího protektorátu plnit rozmanité úkoly. Od sabotáží a předávání informací exilové vládě až po útoky na přední představitele nacistické správy. V podstatě počítali s tím, že se do vlasti vrací pro smrt. Konce války se jich dožila pouhá polovina. A ti, kdo přežili, se následně po roce 1948 uznání nedočkali. Většinu z nich naopak čekalo ponížení, perzekuce a některé dokonce vykonstruovaná obvinění a smrt.
25. 4. 2025

Hubbleův kosmický dalekohled funguje i jako stařeček

Už 35 let je na oběžné dráze Hubbleův kosmický dalekohled. Díky němu astronomové například zjistili, že v centrech galaxií jsou supermasivní černé díry, poprvé změřili rychlost rozpínání vesmíru nebo uviděli ty nejvzdálenější galaxie. Zařízení pořídilo také řadu ikonických snímků. Je pojmenované po americkém astronomovi Edwinu Hubbleovi, který jako první zjistil, že ve vesmíru existuje víc galaxií a že se vesmír rozpíná. Dalekohled na oběžnou dráhu dopravil raketoplán Discovery.
24. 4. 2025

Nová studie objasnila vliv masivního výbuchu sopky na výkyvy v počasí

Erupce sopky Hunga Tonga–Hunga Ha’apai (HT), která se odehrála 15. ledna 2022, byla naprosto jedinečnou a bezprecedentní událostí ve známých dějinách. Podle studie zveřejněné před pár dny v prestižním mezinárodním časopise, na které se podílel i český klimatolog Aleš Kuchař, způsobil tento jev mimo jiné i prodloužená období nízkých teplot v Evropě během následující zimy a jara.
24. 4. 2025

Zahřívaný tabák může ohrozit děti nečekaným způsobem. Polykají uvolněné plíšky

V Česku přibývá případů, kdy malé dítě omylem spolkne plíšek, který se používá v zařízeních ohřívání tabáku. Končí pak hospitalizované v nemocnici.
24. 4. 2025
Načítání...