Matka může vzácně při porodu předat rakovinu dítěti, popsali lékaři

Matky mohou při porodu předat rakovinu svým potomkům, zjistil tým vedený lékaři z Národního onkologického centra (NCC) v Tokiu. Může se tak stát ve vzácných případech, kdy si děti při prvních několika nádeších loknou plodové vody rodičky s onkologickým onemocněním děložního čípku, píše list The Times.

Ve dvou případech, které lékaři popsali v odborném časopise The New England Journal of Medicine, děti žen s rakovinou děložního čípku při porodu spolkly plodovou vodu a později se u nich projevila rakovina plic.

Doktoři již dříve zaznamenali, že se rakovina přenesla z matky na dítě skrze placentu, ačkoliv i takové případy jsou neobvyklé. Tento fenomén je extrémně vzácný: s onkologickým onemocněním se potýká jedna z tisíce rodiček, přenos rakoviny z matky na dítě nastává však jen v jednom případu z 500 tisíc.

Co výzkum popsal

Tým pod vedením NCC zaznamenal případ matky, které lékaři zjistili rakovinu děložního čípku tři měsíce po porodu. Krátce před druhými narozeninami začal její chlapec kašlat a při následném vyšetření se ukázalo, že má rakovinou napadené obě plíce. Ve druhém případě bylo chlapci šest let a lékaři mu našli nádor na levé plíci. Analýza DNA prokázala, že rakovinné buňky u žen i jejich potomků sdílejí stejné genetické mutace.

I když se jedná o výjimečnou situaci, podobná zjištění jen zdůrazňují význam vakcinace proti viru HPV, který rakovinu děložního čípku způsobuje, upozorňují lékaři. Proočkovanost ženské populace proti viru HPV je v Japonsku podle The Times výrazně nižší než v západních zemích.

V České republice se proti němu očkuje velmi intenzivně, ukazují nejnovější čísla. Proti viru způsobujícímu rakovinu děložního hrdla byla loni očkovaná téměř třetina třináctiletých chlapců, kterým byla nově vakcína hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Nemoc, která postihuje převážně ženy, tak nebudou přenášet dál. Očkovaných dívek ale mírně ubylo zhruba na 60 procent.

Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška se podíl očkovaných v populaci výrazně liší podle regionů. Zatímco na Ústecku nebo Královéhradecku bylo očkovaných přes 70 procent třináctiletých dívek, na Zlínsku, v Moravskoslezském a Jihomoravském kraji nebo v Praze se proočkovanost pohybuje jen lehce nad 50 procenty.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Mechanismus z Antikythéry mohl být nefunkční, naznačuje studie

Nejslavnější mechanický stroj z antiky – mechanismus z Antikythéry – dalece převyšuje jakékoliv jiné technologie z této doby. Nový výzkum ale otestoval hypotézu, že ve skutečnosti to zase takový zázrak nebyl.
před 14 hhodinami

Unikátní novodobý zlatý poklad našli turisté u Dvora Králové nad Labem

Dva turisté objevili v únoru u Dvora Králové nad Labem novověký poklad v odhadované hodnotě přes sedm a půl milionu korun. Dvě schránky, které obsahovaly zlaté mince, šperky a další předměty o celkové hmotnosti sedm kilogramů, nálezci odevzdali do Muzea východních Čech v Hradci Králové. Zaručeně zlaté jsou mince o váze téměř čtyři kilogramy. Další kovové předměty vědci analyzují.
včeraAktualizovánovčera v 15:49

Rakovina krade motivaci. Vědci popsali, jak ovládne mozek

Lidé trpící rakovinou přicházejí o vůli bojovat, často marně hledají sílu dál žít. Až doposud věda předpokládala, že je to vedlejší dopad únavy z nemoci, ale teď našli přímo způsob, jak rakovina připravuje mozek o motivaci.
včera v 11:10
Doporučujeme

Zabili Heydricha i posílali depeše. Válku přežila jen polovina parašutistů

Byla jich stovka, přišli z nebes a fatálně ovlivnili průběh druhé světové války – českoslovenští parašutisté vyslaní z Velké Británie měli na území tehdejšího protektorátu plnit rozmanité úkoly. Od sabotáží a předávání informací exilové vládě až po útoky na přední představitele nacistické správy. V podstatě počítali s tím, že se do vlasti vrací pro smrt. Konce války se jich dožila pouhá polovina. A ti, kdo přežili, se následně po roce 1948 uznání nedočkali. Většinu z nich naopak čekalo ponížení, perzekuce a některé dokonce vykonstruovaná obvinění a smrt.
včera v 06:00

Hubbleův kosmický dalekohled funguje i jako stařeček

Už 35 let je na oběžné dráze Hubbleův kosmický dalekohled. Díky němu astronomové například zjistili, že v centrech galaxií jsou supermasivní černé díry, poprvé změřili rychlost rozpínání vesmíru nebo uviděli ty nejvzdálenější galaxie. Zařízení pořídilo také řadu ikonických snímků. Je pojmenované po americkém astronomovi Edwinu Hubbleovi, který jako první zjistil, že ve vesmíru existuje víc galaxií a že se vesmír rozpíná. Dalekohled na oběžnou dráhu dopravil raketoplán Discovery.
24. 4. 2025

Nová studie objasnila vliv masivního výbuchu sopky na výkyvy v počasí

Erupce sopky Hunga Tonga–Hunga Ha’apai (HT), která se odehrála 15. ledna 2022, byla naprosto jedinečnou a bezprecedentní událostí ve známých dějinách. Podle studie zveřejněné před pár dny v prestižním mezinárodním časopise, na které se podílel i český klimatolog Aleš Kuchař, způsobil tento jev mimo jiné i prodloužená období nízkých teplot v Evropě během následující zimy a jara.
24. 4. 2025

Zahřívaný tabák může ohrozit děti nečekaným způsobem. Polykají uvolněné plíšky

V Česku přibývá případů, kdy malé dítě omylem spolkne plíšek, který se používá v zařízeních ohřívání tabáku. Končí pak hospitalizované v nemocnici.
24. 4. 2025

Polští chovatelé kvůli ptačí chřipce utratili přes sedm milionů kusů drůbeže

V Polsku řádí ptačí chřipka. Chovatelé kvůli tomu museli utratit přes sedm milionů kusů drůbeže. Úřady už na zvládání viru vynaložily v přepočtu téměř půl miliardy korun. Do země dorazili evropští experti, kteří mají posoudit nastavená opatření. Podle ředitele polské rady chovatelů drůbeže Dariusze Goszczyńského počet zlikvidovaných kusů není problém. „V Polsku máme asi 1,5 miliardy kusů drůbeže,“ vysvětlil. Vývoz masa a vajec zatím ohrožený není. U vajec ale experti očekávají mírné zdražení.
24. 4. 2025
Načítání...