Malárie zmutovala a začala unikat testům. WHO doporučuje bedlivější dohled

Hlavním nástrojem boje proti malárii v Africe je používání rychlých diagnostických testů, které jsou součástí strategie „testovat-léčit-sledovat“. Vědci, kteří ve východoafrické Etiopii prozkoumali vzorky krve od více než dvanácti tisíc osob, teď ale zjistili, že testy přehlédly téměř deset procent případů malárie způsobených parazitem Plasmodium falciparum.

Vědci zkoumali 12 572 účastníků studie, kteří žijí podél etiopské hranice s Eritreou, Súdánem a Jižním Súdánem. Pomocí nejmodernějších diagnostických metod kombinujících více přístupů včetně PCR testů zjistili, že pokud parazitovi Plasmodium falciparum chybí dva geny, uniká odhalení pomocí klasických a rozšířených RDT testů. Díky tomu se takto zmutovaný parazit může velmi snadno šířit – a zřejmě se i v Africe už šíří.

Procentuální zastoupení malárie s mutací, která uniká odhalení
Zdroj: University of North Carolina Health Care

„Naše metoda nám umožnila v extrémním rozlišení studovat bohatou genomickou informaci obklopující tyto geny, což nám usnadnilo identifikaci evolučního původu těchto delecí,“ popsali výzkumníci. Jako delece se označuje mutace, při níž se gen nemění, ale mizí. Často právě tento trik umožňuje, aby se mikroorganismy vyhnuly imunitě.

„Naše práce naznačuje, že delece vznikly v průběhu let několikrát nezávisle na sobě,“ popsal Parr. „Zjistili jsme také známky toho, že testování a léčba založená na RDT jsou příčinou nedávného nárůstu této nemoci, což umožňuje parazitům uniknout detekci.“  

Lidstvo musí na mutaci reagovat

„Našli jsme jasné důkazy, že se paraziti v poslední době vyvinuli tak, aby unikli detekci rychlými diagnostickými testy malárie podél hranic Etiopie se Súdánem a Eritreou,“ konstatuje Parr. „Falešně negativní výsledky byly běžné na více místech a bez dalšího zásahu povedou k chybné diagnóze a úmrtím na malárii.“

Současně upozorňuje, že je zapotřebí co nejdříve najít náhradní způsoby diagnostiky malárie v postižených oblastech. A jeho studie spolu s několika dalšími zatím nepublikovanými zprávami již přiměla Světovou zdravotnickou organizaci k vydání varovného prohlášení.

WHO nově doporučuje, aby všechny země s endemickým výskytem malárie zahájily a udržovaly dohled nad oběma delecemi a v případě jejich potvrzení vhodně reagovaly, aby se zabránilo zbytečné nemocnosti a úmrtnosti v subsaharské Africe.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Ekologie vzkříšení. Vědci po 7000 letech probudili pravěkou rozsivku

Němečtí ekologové dokázali oživit pravěký organismus, který se před sedmi tisíci lety uložil do stavu, ve kterém přečkal věky. Po probuzení dokázala řasa fungovat jako normální zdravý jedinec.
před 1 hhodinou

Tetování může být spojené s rakovinou, naznačuje studie na dvojčatech

Dvojčata, která byla tetovaná, měla větší pravděpodobnost vzniku rakoviny než ta, jež se takto nezdobila, ukázala vědecká studie. Podle vědců to platilo zejména u těch, která měla tetování větší než plocha dlaně. Tetovací barva totiž nezůstává jenom na místech, kam ji tatér dá, a její částečky mohou migrovat do lymfatických uzlin, kde se hromadí.
před 4 hhodinami

Populace vlků v EU za deset let stoupla o 58 procent

Populace vlků v zemích Evropské unie se za deset let zvýšila o 58 procent – z dvanácti tisíc na přibližně devatenáct tisíc jedinců. V zemích jako Itálie, Německo, Bulharsko, Řecko, Polsko, Španělsko a Rumunsko žije nyní přes tisíc vlků, uvádí studie vedená italskou vědkyní Cecilií Di Bernardiovou. Šelmy ale trápí zemědělce. Škody na hospodářských zvířatech dosahují téměř dvou desítek milionů eur, píše agentura APA
před 7 hhodinami

Žloutenky A letos v Česku výrazně přibývá

Žloutenka typu A se letos v Česku šíří velmi rychle, upozorňuje Státní zdravotní ústav (SZÚ). Zranitelným skupinám doporučují hygienici i očkování, dodržovat jen mytí rukou už totiž nemusí stačit.
před 8 hhodinami

Otázky a odpovědi: Jak se slintavka šíří a proč musejí být zvířata utracena

Slintavka a kulhavka (SLAK) je extrémně nakažlivá nemoc, která může způsobit obrovské hospodářské škody. Není snadné s ní bojovat a její zkrocení vyžaduje rozsáhlejší opatření. Ústřední veterinární správa připravila odpovědi na ty nejdůležitější otázky spojené s touto chorobou.
před 9 hhodinami

Studenti si vyzkoušeli stav beztíže. Hráli karty nebo pili vodu

Stav beztíže, jaký znají astronauti z Mezinárodní vesmírné stanice, si vyzkoušelo 26 studentů a dalších osobností při misi Zero-G. V rámci projektu Česká cesta do vesmíru letěli speciálním letadlem nad Krkonošemi a Orlickými horami. Vědci dělají při takovém letu často různé pokusy, studenti si tak mohli cestu naplno užít. Projekt zaměřený na propagaci technického vzdělávání a přírodních oborů začal loni v září. A let v Airbusu A310 vyvolávajícím stav beztíže byl jeho vyvrcholením, na začátku se do výběrového řízení v přihlásilo 861 zájemců.
před 23 hhodinami

Z kontinentální Evropy odstartovala orbitální raketa. Po několika sekundách spadla

Z kosmodromu Andöya Spaceport na severu Norska v neděli po několika odkladech odstartovala ke zkušebnímu letu raketa Spectrum německé startupové firmy Isar Aerospace, která odvysílala živé záběry ze startu na portálu YouTube. Let ale trval jen několik sekund, raketa se brzy zřítila zpět na zemský povrch, uvedla agentura AFP. I tak šlo o první start orbitální rakety z kontinentální Evropy mimo Rusko.
včeraAktualizovánovčera v 18:18

Slintavka bývala v českých chlévech častým hostem. Farmáři podceňovali její šíření

Už když se slintavka a kulhavka šířila v českých zemích v 19. století, znamenala pro hospodáře velkou hrozbu. Dobový tisk ukazuje, že lidé podceňovali to, jak extrémně nakažlivá nákaza je.
včera v 10:00
Načítání...