Lék proti koronaviru remdesivir v prvním testu propadl, tvrdí zpráva. Výrobce to popírá

Experimentální antivirotikum remdesivir od společnosti Gilead Sciences selhalo při své první klinické studii léčby nemoci COVID-19 mezi náhodně vybranými pacienty. Napsal to list Financial Times s odvoláním na pracovní dokumenty náhodně zveřejněné Světovou zdravotnickou organizací (WHO). Firma Gilead reagovala, že závěry studie prováděné v Číně jsou neprůkazné, protože byla ukončena předčasně. Lék, který vyvinul tým pod vedením Čecha Tomáše Cihláře, se testuje i v Česku.

Čínská studie ukázala, že antivirotikum nezlepšilo stav pacientů a nesnížilo přítomnost patogenu v krevním řečišti. Vědci studovali 237 pacientů, z toho lék poskytli 158 z nich a porovnávali jejich pokrok se zbývajícími 79. Lék také vykazoval u některých významné vedlejší účinky a 18 pacientům byl proto odebrán.

WHO uvedla, že pracovní dokument byl zveřejněn předčasně omylem a ještě prochází dalším zhodnocením. Zpráva byla z internetových stránek odstraněna.

Co je Remdesivir a jak se používá? (zdroj: ČT24)

Gilead uvedl, že studie je nepřesná. Byla podle firmy ukončena předčasně kvůli nízkému počtu záznamů a neposkytla dostatečné množství údajů, aby z toho bylo možné dělat statisticky smysluplné závěry. Výsledky tak jsou neprůkazné, tvrdí farmaceutická společnost.

Výsledky zatím nejsou jasné

Až dosud studie o použití remdesiviru na nemoc COVID-19 nesplňovaly vědecké standardy náhodnosti a potřeby kontrolní skupiny. Nyní se realizuje množství studií ve fázi 3, které jsou navržené tak, aby poskytly další údaje potřebné k určení potenciálu remdesiviru jako léku na COVID-19. Mají přinést informace o tom, koho, kdy a jak dlouho léčit remdesivirem.

Nedávno se v médiích objevila zpráva, že dílčí výsledky studie Chicagské univerzity ukázaly, že stav pacientů s nemocí COVID-19 se po podání remdesiviru rychle zlepšil. Firma Gilead ale upozornila, že ještě bude nezbytné vyhodnotit konečná data.

Na nemoc COVID-19, která byla doposud potvrzena u více než 2,6 milionu lidí, neexistuje žádná schválená léčba. Remdesivir je jedním z nadějných preparátů. V březnu o něm pochvalně hovořil i americký prezident Donald Trump, který řekl, že se zdá, že toto antivirotikum má velmi dobré výsledky.

V Česku byl před časem podáván remdesivir třiapadesátiletému muži ve velmi vážném stavu. Jeho stav se výrazně zlepšil, zda na tom měl lék zásadní podíl, však podle ošetřujících lékařů není jasné. Nyní se remdesivirem léčí druhý pacient ve Fakultní nemocnici v Motole.