Ledovec na Mount Everestu se zmenšuje. Na vodě z Himálaje je přitom závislá pětina lidstva

Rozloha ledovců na Mount Everestu a v jeho okolí se od 60. let zmenšila. Takové je zjištění dvouměsíční vědecké expedice, o němž informoval specializovaný magazín One Earth. Vědci také poprvé potvrdili přítomnost mikroplastů ve sněhu ležícím na nejvyšší hoře světa.

„Dnes ledovce pokrývají celkovou plochu 419 kilometrů čtverečních, to je o 21 kilometrů čtverečních méně než v roce 1962,“ uvedl badatel Owen King. Podle něj se rozměry ledovce zmenšují i ve výškách nad 6000 metrů nad mořem. V průměru se ledovce od roku 1960 ztenčily o 100 metrů ročně.

Podle vědců je Himálaj z klimatického a ekologického hlediska relativně málo prozkoumanou oblastí. „Himálaj je nutné lépe poznat, protože zhruba dvacet procent obyvatel planety odtud čerpá vodu,“ uvedl vedoucí vědecké expedice Paul Mayewski. Podle dostupných údajů se průměrná teplota na vrcholu Mount Everestu zvýšila za posledních 30 let o jeden stupeň.

Na Everest bez kyslíku?

Oteplování může lidem výstup na nejvyšší horu světa v budoucnosti usnadnit. Pokud by se oteplení udrželo v limitu dvou stupňů Celsia od předprůmyslové doby, tak by se atmosférický tlak na vrcholu Mount Everestu zvýšil o čtyři až pět hektopascalů. „Tím by bylo lehčí vystoupat na vrchol bez kyslíku,“ uvedl francouzský deník Le Monde.

Vědci se pokusili nainstalovat na hoře meteorologickou stanici. Poprvé se jim to nepodařilo kvůli vysokému počtu návštěvníků. Nakonec stanici umístili ve výšce 8430 metrů nad mořem.

Mise, která měla 34 účastníků a v oblasti pobývala na jaře loňského roku, měla za úkol detailně prozkoumat Mount Everest a zaznamenat změny, kterými prochází.

„Odebrané vzorky prokázaly přítomnost výrazného množství polyesteru, akrylu, nylonu a propylenu,“ uvedla badatelka Imogen Napperová z univerzity v britském Plymouthu. Podle ní se přítomnost mikroplastů „potvrdila v každém zkoumaném vzorku sněhu“. O něco menší přítomnost mikroplastů byla prokázána i ve vodách řek a potoků, jež z Mount Everestu stékají.

Podle vědců může výskyt mikroplastů souviset s vysokým počtem turistů a horolezců, kteří každoročně stoupají na Mount Everest. Jejich výbava je totiž vyrobena z nalezených materiálů. Mikroplasty by však mohly být na horu přinášeny také silnými himálajskými větry.

Načítání...