Kosmický kamion Kunotori se chystá na svůj poslední let

V květnu odletí z japonského vesmírného střediska Tanegašima k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) nákladní loď Kunotori 9. Bude se jednat o poslední let nynější verze tohoto kosmického kamionu. Informovala o tom na svém webu japonská vesmírná agentura JAXA.

Start nosné rakety H-IIB s již devátou lodí Kunotori (Bílý čáp) z Tanegašimy je předběžně plánován na večer 20. května SELČ. S přistáním na orbitálním komplexu se pak počítá o pět dní později.

Lodě Kunotori jsou kapacitně největší vesmírné „náklaďáky“ na světě. Na Mezinárodní vesmírnou stanici dokážou dopravit až šest tun nákladu, včetně i několika velkých zařízení či nástrojů pro vědecké experimenty během jednoho letu, uvádí JAXA.

Všech osm dosavadních letů od roku 2009 s využitím nosné rakety H-IIB bylo úspěšných, naposledy loni v září. Nová verze tohoto japonského vesmírného nákladního dopravního prostředku by podle agentury Kjódó měla mít větší hmotnost a o 50 procent větší přepravní kapacitu.

K ISS by s touto novou nákladní lodí měla do kosmu létat nová, mocnější raketa H-III. Podle jejího výrobce, společnosti Mitsubishi Heavy Industries (MHI), by měla být schopná vynášet těžký náklad i do vzdálenějších destinací ve vesmíru. Japonsko se totiž hodlá zapojit do připravovaného programu amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), který míří zpátky k Měsíci a pak dál na Mars.

Koronavirus a ISS

I vesmírné programy nicméně částečně ovlivňuje stávající pandemie nového typu koronaviru; riziko, že se na Mezinárodní vesmírnou stanici nebo do jiné vesmírné mise dostane jakýkoliv virus, je totiž pro kosmické agentury velkou hrozbou.

Americká agentura NASA nicméně disponuje opatřeními, která mají takové situaci zabránit; fungují už od roku 1971 a spočívají ve čtrnáctidenní karanténě astronautů před letem. Během té doby je detailně sledován jejich zdravotní stav a jakýkoliv problém by znamenal odložení startu. NASA zpřísnila opatření také pro ostatní zaměstnance agentury; vydala pro ně pravidla, podle nichž by se měli řídit. 

Podobná pravidla má i ruský Roskosmos. Ten už 23. března z preventivních důvodů zrušil plánovanou tiskovou konferenci se třemi novými členy posádky Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Kvůli koronavirové pandemii o tom rozhodlo Středisko přípravy kosmonautů. Na orbitální komplex se mají 9. dubna z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu společně vydat ruští kosmonauti Anatolij Ivanišin a Ivan Vagner a americký astronaut Christopher Cassidy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Satelitní projekt ESA povede Univerzita Karlova

Nový projekt pražských geoinformatiků by měl pomoci ke vzniku generace expertů schopných pracovat s komplikovanými družicovými daty a využívat je pro vědu i praktický život.
před 18 hhodinami

Další roky budou rekordně horké, předpovídají meteorologové

Nová zpráva Světové meteorologické organizace (WMO) upozorňuje, že klimatická změna oteplující planetu pokračuje. V novém výhledu na příštích pět let agentura varuje před celou řadu nebezpečných jevů.
před 20 hhodinami

Francie investovala do diskreditace výzkumu svých jaderných testů

Francouzská Komise pro atomovou energii (CEA) utratila desetitisíce eur ve snaze znevěrohodnit výzkum, který odhalil, že Paříž podceňuje zničující vliv svých jaderných testů ve Francouzské Polynésii v 60. a 70. letech minulého století. Podle deníků Le Monde a The Guardian to naznačují dokumenty získané investigativní platformou Disclose. Stalo se tak jen několik dní předtím, než má svoji zprávu o testech předložit parlamentní vyšetřovací komise.
před 23 hhodinami

Kosmická loď Starship předčasně explodovala, Musk let označuje za úspěch

Společnost SpaceX miliardáře Elona Muska v úterý vyslala na devátý zkušební let svou kosmickou loď Starship, informují světové agentury. Největší a nejsilnější raketa na světě, měřící 123 metrů, odstartovala z kosmodromu v jižním Texasu v úterý v 18:35 místního času (01:35 SELČ). Zhruba po půl hodině nad ní ale SpaceX ztratila kontrolu.
před 23 hhodinami

Obraz, zvuk i hudba naráz. Rozlišit realitu od výtvorů AI je stále těžší

Modely umělé inteligence na generování videí jsou zase o krok dál, a lidé tak mají o něco menší šanci rozlišit realitu od výtvorů AI. Modely tvořící videa jsou již schopné pracovat zároveň s obrazem, zvukem i hudbou. Odborníci proto varují před větším šířením takzvaných deepfaků a dalšího závadného obsahu nebo kyberšikanou. Problém rozeznat některé umělé výtvory od skutečných záběrů už mají i experti.
včera v 07:00

Úsvit atomového věku začal Einsteinovým dopisem o Československu

Když se židovští vědci, kteří museli uprchnout před nacismem z Maďarska, dozvěděli, že Německo může získat nejsilnější zbraň na světě, rozhodli se konat.
včera v 06:35

Mladí Tchajwanci a Číňané se s duševními problémy obracejí na AI

Na Tchaj-wanu a v Číně se mladí lidé obracejí s duševními problémy spíše na umělou inteligenci (AI) než na psychoterapeuta, napsal server The Guardian. Je pro ně jednodušší mluvit o věcech, které je trápí, s chatbotem než s reálnými lidmi. Odborníci ale upozorňují, že AI stále nemůže nabídnout ucelenou odbornou pomoc.
27. 5. 2025

Trump vytáhl proti univerzitám, ohrožuje jejich schopnosti a prestiž

Situace na univerzitách ve Spojených státech je v současnosti napjatá. Soud dočasně zablokoval rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa zakázat Harvardově univerzitě zapisovat zahraniční studenty, ale kroky šéfa Bílého domu přesto poškozují výzkumné instituce a mohou ohrozit jejich prestižní postavení.
27. 5. 2025
Načítání...