Kořeněně, dřevitě, sladce. Vědci popsali, jak voněly mumie

Vědci analyzovali starověké egyptské mumie. Zajímalo je, jakým způsobem voní – a to jak z hlediska samotného chemického složení, tak i vjemu na lidi. Pro studii využili jak citlivé přístroje, tak i speciálně vycvičené lidské „čichače“.

Mrtvá těla se ve starověkém Egyptě bohatě zdobila, vystavovala a také uchovávala pro „budoucí život“. A to znamená, že měla působit co nejlépe – nejen vizuálně, ale také vůní. Právě pachy mumií teď popsal mezinárodní výzkum vedený slovinskými egyptology. „Vůně mumifikovaných těl už celé roky přitahuje značný zájem odborníků i široké veřejnosti, ale dosud nevznikla žádná kombinovaná chemická a percepční vědecká studie,“ uvedl vedoucí autor studie Matija Strlič.

„Zatímco většina studií mumifikovaných těl se dosud odehrávala v evropských muzeích, zde jsme úzce spolupracovali s egyptskými kolegy, abychom zajistili zastoupení jejich odborných znalostí a zkušeností s vnímáním, a společně jsme vypracovali etický a respektující přístup ke studiu mumifikovaných těl,“ poznamenala spoluautorka studie Cecilie Bembibreová z UCL Bartlett School. Podařilo se podle ní získat nové informace, které zdůrazňují důležitost využívání lidských smyslů k pochopení minulosti.

Vůně jsou chemická laboratoř

Výzkumníci použili plynový chromatograf spojený s hmotnostním spektrometrem k měření a kvantifikaci chemických látek vylučovaných devíti staroegyptskými mumifikovanými těly vystavenými a uloženými v Egyptském muzeu v Káhiře. Kromě toho skupina vyškolených lidských „čichačů“ popsala pachy z hlediska kvality, intenzity a příjemnosti.

Kombinací těchto metod byli vědci schopni určit, jestli pachovou látku vydává archeologický předmět, nebo jestli pochází z konzervačních přípravků nebo pesticidů, které mohly být přidány později. Anebo dokonce z přirozeného znehodnocení předmětu v průběhu let v důsledku působení plísní, bakterií a jiných mikroorganismů.

Spoluautor studie a ředitel Egyptského muzea v Káhiře Ali Abdelhalim řekl: „Pro staré Egypťany byla mumifikace důležitou pohřební praxí, jejímž cílem bylo uchovat tělo a duši pro posmrtný život prostřednictvím podrobného rituálu balzamování zesnulého pomocí olejů, vosků a balzámů. Tato praxe se v průběhu času vyvíjela a identifikace různých technik a používaných materiálů nabízí poznatky o době, místě a socioekonomickém postavení mumifikovaného jedince.“

Příjemné vůně

Pro staré Egypťany byl při mumifikaci klíčovým faktorem zápach, protože příjemné vůně byly spojovány s těly božstev a jejich čistotou, zatímco nepříjemné pachy byly považovány za známky zkaženosti a rozkladu těla.

I dnes, zhruba o pět tisíc let později, konzervátoři často popisují vůni těchto mumifikovaných těl jako „příjemnou“, protože vychází z pryskyřic a olejů z jehličnanů (například borovice, cedru a jalovce), pryskyřic z gumy (například myrhy a kadidla) a vosků.

Cílem výzkumu nebylo jen „pouhé“ poznání minulosti. Autoři práce doufají, že by jejich výsledky mohly pomoci lepší ochraně mumií a dalších starověkých artefaktů či tomu, aby muzea a výstavy dokázaly návštěvníkům lépe přiblížit minulost. Třeba tím, že spojí vzhled s vůní.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Hitler nezemřel, tvrdili Sověti. Ze záměrné lži je usvědčily zuby

Vůdce padl – hlásaly noviny celého světa po 30. dubnu, kdy si Adolf Hitler vzal život ve svém berlínském bunkru. Sotva ale lidé stačili v květnu oslavit konec války, už se objevily spekulace, že největší zločinec světa má být stále naživu. A stopy prý vedou do Jižní Ameriky, kam se měli vytratit i jiní vrcholní nacisté. Tuto dezinformaci, která přerostla v několik desetiletí trvající konspirační teorii, přitom cíleně vypustili Sověti.
před 6 hhodinami

Nejbohatší lidé mají zásadní vliv na změny klimatu, popsal výzkum

Deset procent nejbohatších lidí na světě přispělo od roku 1990 ke dvěma třetinám globálního oteplování. Kdyby měl svět emise jako polovina chudších, tak by se změna klimatu v podstatě nekonala, konstatovala nová studie.
před 9 hhodinami

Muži, ženy i děti. V Rovensku pod Troskami vyvraždili před osmdesáti lety 356 lidí

V Rovensku pod Troskami v Českém ráji se před osmdesáti lety, 10. května 1945, odehrál jeden z nejhorších válečných zločinů na severu Čech. Sovětští vojáci s partyzány a některými místními tu u školy zastřelili celkem 365 neozbrojených německých vojáků, civilistů, žen a dětí. Pravděpodobným motivem byla msta.
před 10 hhodinami

Archeologové našli v Plzni zbytky vojenského tábora s polní nemocnicí

Vůbec poprvé v Evropě se archeologům podařilo přesně lokalizovat a prozkoumat relikty vojenského tábora spojeného s polní nemocnicí. V plzeňském Borském parku odhalil tým Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni pozůstatky zázemí 109. evakuační nemocnice Armády Spojených států, která v roce 1945 hrála klíčovou roli při osvobození města. Mezi nálezy zaujme odznak U.S. Army Nurse Corps – symbol obětavosti amerických zdravotnic.
včera v 12:46

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
včera v 11:30

Trumpova administrativa zrušila program podporující neslyšící vědce

Programy podporující diverzitu ve vědě čelí odporu vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa. Teď došlo i na ty, které pomáhaly talentovaným neslyšícím studentům.
8. 5. 2025

Odtahovaly raněné přímo z boje. Na východní frontě bojovaly i patnáctileté dívky

Obsluhovaly protiletadlová děla, zachraňovaly raněné vojáky přímo uprostřed boje, a dokonce ostřelovaly nepřítele – ženy, které za druhé světové války byly na východní frontě, se do bojů zapojily naplno. A bylo mezi nimi dokonce zhruba tisíc statečných Čechoslovaček. Do armády a přímo mezi svištící bomby a granáty některé vstupovaly dokonce už v 15 letech. A také ony musely mnohdy snášet obtěžování od sovětských vojáků. Jejich touha bojovat byla ale silnější – přesto stále zůstávají ve stínu mužů.
7. 5. 2025

Muž se nechal 200krát uštknout, aby vznikla nejúčinnější protilátka proti hadímu jedu

Hadí uštknutí ročně připraví o život až přes sto tisíc lidí. Vědci hledají už desetiletí univerzální protilátku, která by dokázala chránit proti více druhům těchto toxinů. Nyní to vypadá, že jsou na správné cestě.
7. 5. 2025
Načítání...