„Křičící“ mumie opravdu zemřela v agonii, popsali egyptologové

Vědci mají nové vysvětlení pro staroegyptskou mumii ženy, která má ve zdánlivě útrpném výkřiku ústa dokořán a jež byla v roce 1935 nalezena v rámci archeologické expedice v Dár al-Bahrí u Luxoru. Když badatelé provedli pomocí výpočetní tomografie virtuální pitvu, zjistili, že tato žena mohla zemřít v agonii a že prodělala vzácnou formu křečovitého ztuhnutí svalů, které nastává v okamžiku smrti.

Výzkum ukázal, že ženě bylo v době smrti asi 48 let, měla mírnou artritidu páteře a přišla o několik zubů, uvedla profesorka radiologie na Káhirské univerzitě Sahar Salímová. Ta vedla studii zveřejněnou v odborném časopise Frontiers in Medicine.

Tělo nalezené ženy bylo dobře zachovalé, jelikož bylo mumifikováno přibližně před 3500 lety v období prosperující staroegyptské Nové říše za použití drahých dovezených ingrediencí, jako byly jalovcový olej nebo kadidlová pryskyřice, řekla Salímová. Staří Egypťané považovali zachování těla po smrti za klíčové pro zajištění důstojné existence v posmrtném životě. Při mumifikaci bylo zvykem vyjmout vnitřní orgány kromě srdce, ale u této ženy se tak nestalo.

„Ve starověkém Egyptě balzamovači pečovali o mrtvé tělo tak, aby vypadalo krásně v posmrtném životě. Proto zavírali ústa mrtvého přivázáním čelisti k hlavě, aby zabránili běžnému posmrtnému poklesu čelisti,“ řekla Salímová.

Kvalita ingrediencí použitých k balzamování ale podle Salímové vylučuje, že byl proces mumifikace nedbalý a že balzamovači jednoduše zapomněli ženě zavřít ústa. Naopak byla mumifikovaná dobře a byla oblečená do drahého pohřebního oděvu. Měla na sobě dva drahé zlaté prsteny a dlouhou paruku vyrobenou z datlové palmy.

To dalo podnět k jiným vysvětlením široce otevřených úst. Například že žena zemřela při výkřiku v agonii a že se svaly obličeje stáhly a zachovaly tento výraz v důsledku mrtvolné křeče. Skutečná historie a okolnosti smrti této ženy nejsou známy, a proto nelze s jistotou určit příčinu výrazu jejího obličeje, řekla Salímová.

Co se doopravdy stalo?

Mrtvolná křeč se objevuje po těžkém fyzickém nebo emocionálním utrpení, kdy stažené svaly ztuhnou bezprostředně po smrti, uvedla Salímová. „Na rozdíl od posmrtné ztuhlosti postihuje mrtvolná křeč pouze jednu skupinu svalů, nikoli celé tělo,“ vysvětlila. Na otázku, zda mohla být žena balzamována zaživa, Salímová odpověděla, že nevěří, že je to možné.

Salímová nedokázala určit, jak žena zemřela. „Často nejsme u mumie schopni zjistit příčinu smrti, pokud výpočetní tomografie neukáže důkaz smrtelného traumatu,“ řekla. Salímová zmínila důkazy o smrtelném poranění hlavy, podříznutém krku a srdečním onemocnění u tří královských mumií.

Zkoumaná „křičící žena“ byla nalezena na území starověkého města Théby při vykopávkách hrobky vysoce postaveného úředníka a architekta Senmuta, jenž dohlížel na královské práce a byl údajně milencem královny Hatšepsut, která vládla v letech 1479-1458 před naším letopočtem.

Mumie ženy byla uložena v dřevěné rakvi v pohřební komoře pod Senmutovou rodinnou hrobkou. Její totožnost nebyla odhalena, ale její zlaté a stříbrné prsteny s vyobrazením brouka vrubouna posvátného symbolizujícího vzkříšení poukazují na její socioekonomické postavení. Podle Salímové šlo zřejmě o členku Senmutovy rodiny.

Studie ukázala podrobnosti o ženině paruce. Její copánky byly ošetřeny křemenem, magnetitem a albitem, které je zpevnily a zbarvily dočerna na znamení mládí. Její přírodní vlasy byly obarveny hennou a jalovcovým olejem.

V Egyptě a v Americe byla nalezena řada starověkých mumií s výrazem tváře připomínajícím výkřik, který se podobá obrazu Výkřik norského malíře Edvarda Muncha. „Tento obraz ukazuji na svých veřejných přednáškách o křičících mumiích,“ dodala Salímová.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Globální oteplování urychluje stárnutí, ukazují výzkumy

Horko prokazatelně škodí lidskému zdraví, hlavně při vlnách veder. Dlouhodobé dopady nadměrného tepla pak urychlují komplex procesů, jimž se zjednodušeně říká stárnutí.
před 12 hhodinami

Hitler nezemřel, tvrdili Sověti. Ze záměrné lži je usvědčily zuby

Vůdce padl – hlásaly noviny celého světa po 30. dubnu, kdy si Adolf Hitler vzal život ve svém berlínském bunkru. Sotva ale lidé stačili v květnu oslavit konec války, už se objevily spekulace, že největší zločinec světa má být stále naživu. A stopy prý vedou do Jižní Ameriky, kam se měli vytratit i jiní vrcholní nacisté. Tuto dezinformaci, která přerostla v několik desetiletí trvající konspirační teorii, přitom cíleně vypustili Sověti.
včera v 11:00

Nejbohatší lidé mají zásadní vliv na změny klimatu, popsal výzkum

Deset procent nejbohatších lidí na světě přispělo od roku 1990 ke dvěma třetinám globálního oteplování. Kdyby měl svět emise jako polovina chudších, tak by se změna klimatu v podstatě nekonala, konstatovala nová studie.
včera v 08:00

Muži, ženy i děti. V Rovensku pod Troskami vyvraždili před osmdesáti lety 356 lidí

V Rovensku pod Troskami v Českém ráji se před osmdesáti lety, 10. května 1945, odehrál jeden z nejhorších válečných zločinů na severu Čech. Sovětští vojáci s partyzány a některými místními tu u školy zastřelili celkem 365 neozbrojených německých vojáků, civilistů, žen a dětí. Pravděpodobným motivem byla msta.
včera v 07:00

Archeologové našli v Plzni zbytky vojenského tábora s polní nemocnicí

Vůbec poprvé v Evropě se archeologům podařilo přesně lokalizovat a prozkoumat relikty vojenského tábora spojeného s polní nemocnicí. V plzeňském Borském parku odhalil tým Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni pozůstatky zázemí 109. evakuační nemocnice Armády Spojených států, která v roce 1945 hrála klíčovou roli při osvobození města. Mezi nálezy zaujme odznak U.S. Army Nurse Corps – symbol obětavosti amerických zdravotnic.
9. 5. 2025

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
9. 5. 2025

Trumpova administrativa zrušila program podporující neslyšící vědce

Programy podporující diverzitu ve vědě čelí odporu vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa. Teď došlo i na ty, které pomáhaly talentovaným neslyšícím studentům.
8. 5. 2025

Odtahovaly raněné přímo z boje. Na východní frontě bojovaly i patnáctileté dívky

Obsluhovaly protiletadlová děla, zachraňovaly raněné vojáky přímo uprostřed boje, a dokonce ostřelovaly nepřítele – ženy, které za druhé světové války byly na východní frontě, se do bojů zapojily naplno. A bylo mezi nimi dokonce zhruba tisíc statečných Čechoslovaček. Do armády a přímo mezi svištící bomby a granáty některé vstupovaly dokonce už v 15 letech. A také ony musely mnohdy snášet obtěžování od sovětských vojáků. Jejich touha bojovat byla ale silnější – přesto stále zůstávají ve stínu mužů.
7. 5. 2025
Načítání...