Írán se pokusil dopravit na oběžnou dráhu satelit. Neuspěl

Írán se v úterý bez úspěchu pokusil vyslat do vesmíru družici. Kvůli potížím nosné rakety se ji nepodařilo dopravit na oběžnou dráhu, oznámila agentura Reuters.

Prezident Hasan Rouhání minulý týden ohlásil, že Írán má v plánu v nejbližší době vypustit dva satelity s pomocí raket domácí výroby. USA a další kritici Íránu to označili za porušení rezoluce Rady bezpečnosti OSN, protože Írán využije balistickou technologii.

„Dnes ráno se podařil start rakety Basír se satelitem Pajám. Bohužel ale satelit nebyl dopraven na oběžnou dráhu,“ řekl íránský ministr pro telekomunikaci Mohammed Džavád Azarí Džahromí. Raketa podle něj v posledním stadiu letu nedosáhla potřebné rychlosti.

Ministr neobjasnil příčinu potíží rakety, ale řekl, že íránští vědci budou na vývoji dále pracovat. Podle státní televize měla družice obíhat Zemi na dráze vzdálené asi 600 kilometrů.

Druhý pokus se chystá

Druhý satelit, který Íránci chtěli vypustit, se jmenuje Dústí. Agentura AP píše, že není jasné, do jaké míry úterní neúspěch ovlivní vyslání druhého satelitu. Džahromí řekl, že se Írán pokusí dostat i tuto družici na oběžnou dráhu, termín ale neupřesnil.

Íránci většinou plánují podobné akce prezentující jejich technologickou vyspělost na únor, na nějž připadá výročí islámské revoluce. Letos uplyne od tohoto historického milníku 40 let.

Za úmysl vypustit satelity kritizovala Írán kromě USA také Francie. Podle obou zemí tím Teherán porušuje podmínky rezoluce z roku 2015, která vyzývá Írán, aby osm let nevyvíjel balistické rakety schopné nést jaderné hlavice. Íránci poslali do vesmíru svůj první vědecký a telekomunikační satelit domácí výroby v roce 2009, kdy si Írán připomenul 30. výročí islámské revoluce.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Satelitní projekt ESA povede Univerzita Karlova

Nový projekt pražských geoinformatiků by měl pomoci ke vzniku generace expertů schopných pracovat s komplikovanými družicovými daty a využívat je pro vědu i praktický život.
před 17 hhodinami

Další roky budou rekordně horké, předpovídají meteorologové

Nová zpráva Světové meteorologické organizace (WMO) upozorňuje, že klimatická změna oteplující planetu pokračuje. V novém výhledu na příštích pět let agentura varuje před celou řadu nebezpečných jevů.
před 18 hhodinami

Francie investovala do diskreditace výzkumu svých jaderných testů

Francouzská Komise pro atomovou energii (CEA) utratila desetitisíce eur ve snaze znevěrohodnit výzkum, který odhalil, že Paříž podceňuje zničující vliv svých jaderných testů ve Francouzské Polynésii v 60. a 70. letech minulého století. Podle deníků Le Monde a The Guardian to naznačují dokumenty získané investigativní platformou Disclose. Stalo se tak jen několik dní předtím, než má svoji zprávu o testech předložit parlamentní vyšetřovací komise.
před 21 hhodinami

Kosmická loď Starship předčasně explodovala, Musk let označuje za úspěch

Společnost SpaceX miliardáře Elona Muska v úterý vyslala na devátý zkušební let svou kosmickou loď Starship, informují světové agentury. Největší a nejsilnější raketa na světě, měřící 123 metrů, odstartovala z kosmodromu v jižním Texasu v úterý v 18:35 místního času (01:35 SELČ). Zhruba po půl hodině nad ní ale SpaceX ztratila kontrolu.
před 22 hhodinami

Obraz, zvuk i hudba naráz. Rozlišit realitu od výtvorů AI je stále těžší

Modely umělé inteligence na generování videí jsou zase o krok dál, a lidé tak mají o něco menší šanci rozlišit realitu od výtvorů AI. Modely tvořící videa jsou již schopné pracovat zároveň s obrazem, zvukem i hudbou. Odborníci proto varují před větším šířením takzvaných deepfaků a dalšího závadného obsahu nebo kyberšikanou. Problém rozeznat některé umělé výtvory od skutečných záběrů už mají i experti.
včera v 07:00

Úsvit atomového věku začal Einsteinovým dopisem o Československu

Když se židovští vědci, kteří museli uprchnout před nacismem z Maďarska, dozvěděli, že Německo může získat nejsilnější zbraň na světě, rozhodli se konat.
včera v 06:35

Mladí Tchajwanci a Číňané se s duševními problémy obracejí na AI

Na Tchaj-wanu a v Číně se mladí lidé obracejí s duševními problémy spíše na umělou inteligenci (AI) než na psychoterapeuta, napsal server The Guardian. Je pro ně jednodušší mluvit o věcech, které je trápí, s chatbotem než s reálnými lidmi. Odborníci ale upozorňují, že AI stále nemůže nabídnout ucelenou odbornou pomoc.
27. 5. 2025

Trump vytáhl proti univerzitám, ohrožuje jejich schopnosti a prestiž

Situace na univerzitách ve Spojených státech je v současnosti napjatá. Soud dočasně zablokoval rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa zakázat Harvardově univerzitě zapisovat zahraniční studenty, ale kroky šéfa Bílého domu přesto poškozují výzkumné instituce a mohou ohrozit jejich prestižní postavení.
27. 5. 2025
Načítání...