Indie hodlá v nadcházejících letech vybudovat vesmírnou agenturu, která se bude věnovat především vývoji sofistikovaných zbraní a technologií. Agentura bude podléhat ministerstvu obrany, jejím jádrem se stane tým špičkových vědců spolupracujících s armádními důstojníky. Hlavním cílem je zvýšení bojeschopnosti země ve vesmírných konfliktech.
Indie chce být ve vesmíru bojeschopná, zaměří se na vývoj sofistikovaných zbraní
Agentura ponese název Defense Space Research Agency (DSRO). Podle deníku Business-standard koloval plán na její zřízení v nejvyšších kruzích indické administrativy už delší dobu.
Hlavním úkolem DSRO bude poskytovat podporu pro Defense Space Agency (DSA), což je již existující agentura s podobnými úkoly. Jejich spolupráce má ve výsledku zvýšit bojeschopnost Indie v kosmických konfliktech.
DSRO by měla stejně jako DSA sídlit v Benaglúru, hlavním městě indického státu Karnátaka. Očekává se od ní, že bude přicházet s nápady i realizacemi nových technologií, jež by se daly využít při bojích ve vesmíru. Indie v poslední době o takové zbraně usiluje čím dál silněji.
Na konci března například vlastní raketou sestřelila testovací satelit z oběžné dráhy. Po Spojených státech, Rusku a Číně se tak stala teprve čtvrtou zemí, jíž se to podařilo. „Indie dosáhla bezprecedentního úspěchu. Zapsala své jméno jako vesmírná mocnost,“ prohlásil tehdy premiér Naréndra Módí.
Indie, v níž žije 1,3 miliardy obyvatel, buduje vesmírný program již léta. Některé jeho služby díky nižším cenám dokonce konkurují těm západním. Indické satelity například pořizují snímky Země.
V roce 2022, kdy si bude připomínat 75. výročí samostatnosti, chce Indie vypustit do vesmíru jako čtvrtý stát světa vlastní loď s posádkou.