Horko, požáry a sucho zabránily lesům loni vázat tolik uhlíku co dřív

Lidstvo se na stromy, půdu a mikroorganismy v oceánech spoléhá jako na pohlcovače oxidu uhličitého. Jenže nové údaje ukazují, že se na tyto procesy nedá úplně vsadit.

Skleníkové plyny, které se lidskou činností dostávají do atmosféry, jsou z velké části pohlcovány oceány, půdou, stromy a dalšími přirozenými procesy. To se učí už na základní škole. Mělo by tedy platit, že čím vyšší emise oxidu uhličitého, tím bujněji budou rostliny růst – protože budou ze vzduchu získávat více „potravy“. A určitou dobu to opravdu fungovalo: rostoucí koncentrace CO2 vedla globálně k masivnějšímu růstu rostlin, což částečně kompenzovalo rostoucí emise tohoto skleníkového plynu. Jenže pokračující oteplování planety ukazuje, že ne všechny tyto děje fungují stejně jako v minulosti a dřívější rovnováha se začíná výrazněji narušovat.

Pohlcování oxidu uhličitého pevninou – tedy rostlinami včetně stromů a půdou – totiž prakticky ustalo: rostliny sice uhlík i nadále absorbují, ale současně jich příliš mnoho umírá, takže se uhlík, jenž pohltí, zase vrací do atmosféry. Ukazují to předběžné výsledky pro loňský, dosud nejteplejší rok minimálně v dějinách měření. Ani to ale není všechno. I situace s ukládáním CO2 v oceánech se totiž mění. Zooplankton tvořený miliardami korýšů a dalších drobných mořských živočichů, který pohlcuje CO2 z atmosféry a ukládá ho na dno oceánu, mění vlivem tajícího mořského ledu své chování. A to v důsledku zmenšuje intenzitu tohoto procesu.

Pro ilustraci – zatímco emise CO2 se v loňském roce zvýšily zhruba o půl procenta, míra meziročního nárůstu koncentrací změřená na observatořích v roce 2023 oproti roku 2022 stoupla o 86 procent. To potvrzuje dramatický pokles množství tohoto skleníkového plynu pohlceného půdou i oceány.

Velké proč

Co za tímto jevem stojí? Podle klimatologů hlavně výjimečný nárůst teploty vzduchu, která za loňský rok dosáhla v globálním průměru hodnoty o 1,48 stupně Celsia vyšší ve srovnání s druhou polovinou devatenáctého století, tedy s dobou, kdy spalování fosilních paliv bylo ještě zanedbatelné.

Takto vysoké teploty vedly k četnému výskytu sucha v mírných a vyšších zeměpisných šířkách na severní polokouli, což napomohlo i k masivním přírodním požárům. Například v Kanadě vloni lehlo popelem těžko představitelných téměř 185 tisíc kilometrů čtverečních – to je šestkrát více, než činí dlouhodobý průměr, a 2,5krát víc než dosavadní rekord. Během roku 2023 navíc fázi La Niña v Pacifiku, kdy je obvykle větší intenzita pohlcování oxidu uhličitého, vystřídala fáze El Niño. Celý rok byl dále ve znamení sníženého množství vláhy na pevnině, jak vyplývá z družicového pozorování, což mohlo lokálně zvýšit stres rostlin a jejich vadnutí, a tedy i omezení schopnosti pohlcovat CO2.

Pouze jediná z hlavních oblastí tropického pralesa – konkrétně Konžská pánev – působila jako takzvaná oblast propadu uhlíku, tedy pohltila z atmosféry víc uhlíku, než do ní uvolnila. Amazonie, označovaná dříve jako „zelené plíce Země“, naopak zažila extrémní sucho, kdy průtoky řek klesly často na rekordní minima. A přidáme-li k tomu vliv odlesňování, v důsledku pak tato část planety uvolní více uhlíku, než pohltí.

To se netýká jen Amazonie, ale také tropických lesů v jihovýchodní Asii, které stále více pohlcuje rozšiřování polí. A stejný problém je na i severu planety: takzvané boreální lesy táhnoucí se z Kanady přes Aljašku a Rusko do Skandinávie během posledních pěti let ztratily zhruba třetinu schopnosti zachycovat uhlík, což souvisí s už zmíněnými požáry, ale také s intenzivnějším rojením kůrovce (také jemu pomáhá teplejší svět) nebo těžbou dřeva.

Načítání...

Dočasný výkyv, nebo příznak „nového světa“?

Zatím není jisté, jestli se situace jako v loňském roce bude opakovat i letos a v dalších letech, anebo půjde jenom o přechodný jev. Zjistit to nebude úplně snadné, protože právě detaily pochodů spojených s transportem uhlíku v přírodě patří k těm nejméně pochopeným v rámci klimatického popisu naší planety.

Kvantitativní odhady jsou často zatížené velkou nejistotou, což samozřejmě komplikuje i predikci budoucího vývoje. Většina klimatických modelů do budoucna počítá s pozvolným poklesem míry přirozeného pohlcování CO2 oceány a pevninou. Jak se ale ukazuje, realita může být mnohem rychlejší. Problémem je zejména zahrnutí emisí z masivních lesních požárů podobných těm loňským v Kanadě nebo intenzivní usychání stromů vlivem sucha, které v klimatických modelech není v takové míře obsaženo. To je pak činí poněkud optimističtějšími v modelování dopadů nárůstu skleníkových plynů, než může být skutečnost.

Dopady snížené schopnosti přírodních procesů odstraňovat uhlík z atmosféry, zejména pak na pevnině, může mít dalekosáhlé důsledky. Často se s nimi totiž počítá v národních plánech snižovaní emisí k dosažení klimatických cílů. Například ve Finsku nedošlo ani přes výrazné snížení emisí v průmyslu k celkovému poklesu emisí za celou zemi, neboť propad emisí vykompenzoval pokles schopnosti tamních lesů a půdy pohlcovat uhlík. Ostatně i ve střední Evropě kvůli suchu, kůrovci a zvýšenému odumírání stromů schopnost půdy zachycovat a ukládat uhlík poklesla.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Mechanismus z Antikythéry mohl být nefunkční, naznačuje studie

Nejslavnější mechanický stroj z antiky – mechanismus z Antikythéry – dalece převyšuje jakékoliv jiné technologie z této doby. Nový výzkum ale otestoval hypotézu, že ve skutečnosti to zase takový zázrak nebyl.
včera v 09:00

Unikátní novodobý zlatý poklad našli turisté u Dvora Králové nad Labem

Dva turisté objevili v únoru u Dvora Králové nad Labem novověký poklad v odhadované hodnotě přes sedm a půl milionu korun. Dvě schránky, které obsahovaly zlaté mince, šperky a další předměty o celkové hmotnosti sedm kilogramů, nálezci odevzdali do Muzea východních Čech v Hradci Králové. Zaručeně zlaté jsou mince o váze téměř čtyři kilogramy. Další kovové předměty vědci analyzují.
25. 4. 2025Aktualizováno25. 4. 2025

Rakovina krade motivaci. Vědci popsali, jak ovládne mozek

Lidé trpící rakovinou přicházejí o vůli bojovat, často marně hledají sílu dál žít. Až doposud věda předpokládala, že je to vedlejší dopad únavy z nemoci, ale teď našli přímo způsob, jak rakovina připravuje mozek o motivaci.
25. 4. 2025
Doporučujeme

Zabili Heydricha i posílali depeše. Válku přežila jen polovina parašutistů

Byla jich stovka, přišli z nebes a fatálně ovlivnili průběh druhé světové války – českoslovenští parašutisté vyslaní z Velké Británie měli na území tehdejšího protektorátu plnit rozmanité úkoly. Od sabotáží a předávání informací exilové vládě až po útoky na přední představitele nacistické správy. V podstatě počítali s tím, že se do vlasti vrací pro smrt. Konce války se jich dožila pouhá polovina. A ti, kdo přežili, se následně po roce 1948 uznání nedočkali. Většinu z nich naopak čekalo ponížení, perzekuce a některé dokonce vykonstruovaná obvinění a smrt.
25. 4. 2025

Hubbleův kosmický dalekohled funguje i jako stařeček

Už 35 let je na oběžné dráze Hubbleův kosmický dalekohled. Díky němu astronomové například zjistili, že v centrech galaxií jsou supermasivní černé díry, poprvé změřili rychlost rozpínání vesmíru nebo uviděli ty nejvzdálenější galaxie. Zařízení pořídilo také řadu ikonických snímků. Je pojmenované po americkém astronomovi Edwinu Hubbleovi, který jako první zjistil, že ve vesmíru existuje víc galaxií a že se vesmír rozpíná. Dalekohled na oběžnou dráhu dopravil raketoplán Discovery.
24. 4. 2025

Nová studie objasnila vliv masivního výbuchu sopky na výkyvy v počasí

Erupce sopky Hunga Tonga–Hunga Ha’apai (HT), která se odehrála 15. ledna 2022, byla naprosto jedinečnou a bezprecedentní událostí ve známých dějinách. Podle studie zveřejněné před pár dny v prestižním mezinárodním časopise, na které se podílel i český klimatolog Aleš Kuchař, způsobil tento jev mimo jiné i prodloužená období nízkých teplot v Evropě během následující zimy a jara.
24. 4. 2025

Zahřívaný tabák může ohrozit děti nečekaným způsobem. Polykají uvolněné plíšky

V Česku přibývá případů, kdy malé dítě omylem spolkne plíšek, který se používá v zařízeních ohřívání tabáku. Končí pak hospitalizované v nemocnici.
24. 4. 2025

Polští chovatelé kvůli ptačí chřipce utratili přes sedm milionů kusů drůbeže

V Polsku řádí ptačí chřipka. Chovatelé kvůli tomu museli utratit přes sedm milionů kusů drůbeže. Úřady už na zvládání viru vynaložily v přepočtu téměř půl miliardy korun. Do země dorazili evropští experti, kteří mají posoudit nastavená opatření. Podle ředitele polské rady chovatelů drůbeže Dariusze Goszczyńského počet zlikvidovaných kusů není problém. „V Polsku máme asi 1,5 miliardy kusů drůbeže,“ vysvětlil. Vývoz masa a vajec zatím ohrožený není. U vajec ale experti očekávají mírné zdražení.
24. 4. 2025
Načítání...