Obávají se a burcují k aktivitě, ukázal průzkum mezi vědci o klimatu

Experti z různých vědních oborů jsou silně znepokojeni změnou klimatu. Řada z nich už změnila svůj životní styl nebo se zapojili do propagace a protestů a ještě více z nich je ochotno tak učinit v budoucnu. Ukázal to unikátní výzkum.

Studií a výzkumů o změně klimatu vycházejí desítky denně. Toto globální téma ovlivňuje většinu oblastí lidského života, takže to není nelogické. Ale jak na to reagují samotní vědci? Když píší o tom, jak negativně působí emise automobilů, snaží se sami jezdit méně? A jaké emocionální reakce v nich nové informace o oteplování planety vyvolávají?

V samotných studiích se to poznat nedá, tam autoři zachovávají emocionální neutralitu a nepromítají do nich své osobní postoje. Teď to ale popsal jiný výzkum, jehož autory z Amsterdamské univerzity zajímalo právě tohle. Tedy, jak vědci z celého světa vnímají právě probíhající změnu klimatu a jak na ni osobně reagují.

Výsledky studie vyšly v odborném časopise Nature Climate Change. „Změna klimatu představuje pro lidstvo existenční hrozbu,“ konstatuje Fabian Dablander z Institutu pro biodiverzitu a dynamiku ekosystémů, který výzkum vedl. „Abychom zajistili budoucnost, v níž se dá žít, musí si každý z nás položit otázku: Jak mohu v tomto klíčovém okamžiku lidských dějin nejlépe pomoci? Vědci mají dobré předpoklady k tomu, aby se podíleli na řešení klimatických změn nejen prováděním akademického výzkumu. O jejich širší angažovanosti v této problematice se ale ví jen málo. Proto vznikla naše studie, v níž jsme provedli kvantitativní a kvalitativní analýzu průzkumu mezi více než devíti tisíci vědci ze všech oborů, nejen z klimatologie.“

Vědci se změn obávají

Většina respondentů (83 procent) v průzkumu uvedla, že se změny klimatu obává „docela dost“ nebo „hodně“. Naprostá většina z nich (91 procent) je přesvědčena, že ke skutečnému řešení je zapotřebí zásadních změn v sociálních, politických a ekonomických systémech.

Většina respondentů (84 procent) si také myslí, že je třeba výrazně změnit osobní chování a životní styl. Mnoho z nich tvrdí, že sami už provedli významné změny ve svém životním stylu: méně jezdí autem (69 procent), méně létají (51 procent) a přešli na rostlinnou stravu (39 procent). Autoři tato vyjádření nemohli nijak ověřit, jde tedy jen o tvrzení vědců.

Většina oslovených vědců v průzkumu věří, že skupiny klimatických aktivistů mohou přinést pozitivní změny a že by se vědci měli více zapojit do obhajoby klimatu, a dokonce i do protestů. Část respondentů uvedla, že se už zapojila do obhajoby klimatu (29 procent), účastnila se legálních protestů (23 procent) a/nebo se dokonce zapojila do občanské neposlušnosti (10 procent). Přibližně polovina z nich prohlásila, že by byla ochotna se do některé z těchto aktivit zapojit i v budoucnu.

„Vlády a korporace stále dávají prázdné sliby, které ale bagatelizují úroveň změn, které jsou nutné, abychom zabránili klimatickému kolapsu,“ říká profesor psychologie na Kalifornské univerzitě v San Diegu a spoluautor studie Adam Aron. „Tato studie jasně ukazuje, že vědci ze všech oborů jsou velmi znepokojeni a volají po takové zásadní transformaci. Doufám, že to pomůže lidi probudit a zapojit se – vědců, kteří to dělají, je stále více.“

Načítání...

Devět tisíc

Výzkumníci ve své studii vybrali vzorek vědecké komunity tak, že rozeslali cílené e-maily více než 250 tisícům akademických pracovníků. Víc než devět tisíc z nich, kteří nakonec na průzkum odpověděli, pocházelo ze 115 zemí, ze všech akademických oborů a ze všech kariérních stupňů.

Výzkumníci připouštějí možnost, že se průzkumu mohli častěji účastnit vědci, kteří se již zabývali změnou klimatu, což by mohlo ovlivnit míru reprezentativnosti uváděných procentních údajů pro celou vědeckou komunitu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Raketa SpaceX vynesla na polární oběžnou dráhu čtyři astronauty

Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX vynesla na polární oběžnou dráhu čtyři astronauty v rámci několikadenní soukromé mise Fram2. Velitelem posádky je maltský podnikatel v kryptoměnách Chun Wang, informovaly světové agentury.
před 1 hhodinou

Ekologie vzkříšení. Vědci po 7000 letech probudili pravěkou rozsivku

Němečtí ekologové dokázali oživit pravěký organismus, který se před sedmi tisíci lety uložil do stavu, ve kterém přečkal věky. Po probuzení dokázala řasa fungovat jako normální zdravý jedinec.
před 16 hhodinami

Tetování může být spojené s rakovinou, naznačuje studie na dvojčatech

Dvojčata, která byla tetovaná, měla větší pravděpodobnost vzniku rakoviny než ta, jež se takto nezdobila, ukázala vědecká studie. Podle vědců to platilo zejména u těch, která měla tetování větší než plocha dlaně. Tetovací barva totiž nezůstává jenom na místech, kam ji tatér dá, a její částečky mohou migrovat do lymfatických uzlin, kde se hromadí.
před 19 hhodinami

Populace vlků v EU za deset let stoupla o 58 procent

Populace vlků v zemích Evropské unie se za deset let zvýšila o 58 procent – z dvanácti tisíc na přibližně devatenáct tisíc jedinců. V zemích jako Itálie, Německo, Bulharsko, Řecko, Polsko, Španělsko a Rumunsko žije nyní přes tisíc vlků, uvádí studie vedená italskou vědkyní Cecilií Di Bernardiovou. Šelmy ale trápí zemědělce. Škody na hospodářských zvířatech dosahují téměř dvou desítek milionů eur, píše agentura APA
před 22 hhodinami

Žloutenky A letos v Česku výrazně přibývá

Žloutenka typu A se letos v Česku šíří velmi rychle, upozorňuje Státní zdravotní ústav (SZÚ). Zranitelným skupinám doporučují hygienici i očkování, dodržovat jen mytí rukou už totiž nemusí stačit.
před 23 hhodinami

Otázky a odpovědi: Jak se slintavka šíří a proč musejí být zvířata utracena

Slintavka a kulhavka (SLAK) je extrémně nakažlivá nemoc, která může způsobit obrovské hospodářské škody. Není snadné s ní bojovat a její zkrocení vyžaduje rozsáhlejší opatření. Ústřední veterinární správa připravila odpovědi na ty nejdůležitější otázky spojené s touto chorobou.
včera v 10:01

Studenti si vyzkoušeli stav beztíže. Hráli karty nebo pili vodu

Stav beztíže, jaký znají astronauti z Mezinárodní vesmírné stanice, si vyzkoušelo 26 studentů a dalších osobností při misi Zero-G. V rámci projektu Česká cesta do vesmíru letěli speciálním letadlem nad Krkonošemi a Orlickými horami. Vědci dělají při takovém letu často různé pokusy, studenti si tak mohli cestu naplno užít. Projekt zaměřený na propagaci technického vzdělávání a přírodních oborů začal loni v září. A let v Airbusu A310 vyvolávajícím stav beztíže byl jeho vyvrcholením, na začátku se do výběrového řízení v přihlásilo 861 zájemců.
30. 3. 2025

Z kontinentální Evropy odstartovala orbitální raketa. Po několika sekundách spadla

Z kosmodromu Andöya Spaceport na severu Norska v neděli po několika odkladech odstartovala ke zkušebnímu letu raketa Spectrum německé startupové firmy Isar Aerospace, která odvysílala živé záběry ze startu na portálu YouTube. Let ale trval jen několik sekund, raketa se brzy zřítila zpět na zemský povrch, uvedla agentura AFP. I tak šlo o první start orbitální rakety z kontinentální Evropy mimo Rusko.
30. 3. 2025Aktualizováno30. 3. 2025
Načítání...