Vědci objevili lesy, které odolávají změnám klimatu

Na vrcholcích hor bývá chladněji než v údolích pod nimi. To je věc, kterou ví asi každý. Vědci z Vermontské univerzity teď ale popsali proces, který to narušuje a obrací – a současně přináší naději pro lesy zasažené klimatickými změnami.

Na horách dochází někdy k situaci, kdy studený vzduch z vyšších poloh stéká po svazích dolů do níže položených údolí. Vzniká tak inverze, kdy dole u země může být nečekaně chladněji než na vrcholcích hor. A to má důsledky i na život. „Při teplotních inverzích pozorujeme také inverze vegetace,“ uvedla hlavní autorka studie Melissa Pastoreová.

„Místo toho, abychom ve vysokých nadmořských výškách nacházeli více druhů preferujících chlad, jako jsou smrk a jedle, našli jsme je v nižších nadmořských výškách – přesně naopak, než bychom očekávali,“ doplnila vědkyně. Vliv na tyto ekosystémy je podle jejího výzkumu značný: zásadně mění strukturu lesa.

Tyto výsledky mohou podle výzkumu, který vyšel v odborném časopise Ecology and Evolution, pomoci zachovat chladnomilné druhy lesů i v době, kdy se lidskou zásluhou klima Země otepluje. A to díky tomu, že by mohly tyto oblasti preferovat jako „oázy“, kde by tyto stromy přežívaly, než se klima vrátí do mírnější podoby.

Jak studie probíhala

Vědci se během dvou let zaměřili na tři lesnaté lokality v Nové Anglii. Sbírali údaje o druzích stromů, které tam žijí, přičemž měřili neustále teploty – to dělali každou hodinu.

Výzkumníci zjistili, že k hromadění studeného vzduchu nedochází jen občas v noci a v průběhu sezony, jak se v minulosti předpokládalo, ale často celoročně a také během dne, popsala studie. Tento jev se vyskytoval na všech zkoumaných lokalitách, ale nejsilnější byl na lokalitě s nejmenší změnou nadmořské výšky.

Klimatické oázy

„Tyto oblasti se studeným vzduchem by mohly být cenným cílem jako místa, která poskytují útočiště před změnou klimatu; jsou to oblasti, které by mohly být chráněné před změnou klimatu, a přitom je obývají druhy přizpůsobené chladu, o nichž víme, že jsou zranitelné, zdůrazňují autoři smysl svého objevu.

Zachování takových lokalit by podle nich mělo poskytnout rostlinným i zvířecím druhům dostatek času, aby se buď přizpůsobily změně klimatu migrací, nebo smíšením genů se sousedy a převzetím vlastností potřebných pro přežití v teplejším světě. A nebo, pokud se podaří změny klimatu zastavit, nebo dokonce zvrátit, mohla by tato místa fungovat jako jakési archy, kde život přečká nepříznivé podmínky.

Zachování takových lokalit může mít i jiné praktické využití, včetně ukládání uhlíku; obecně totiž platí, že společenstva jehličnatých stromů, která milují chlad, mají tendenci ukládat více uhlíku než listnaté stromy a lesní půda může také déle zadržovat vlhkost, což je důležité v obdobích extrémních dešťů.

Podle autorů bylo hromadění chladného vzduchu historicky a anekdoticky pozorováno i jinde, ale tato studie je první, která ho kvantifikuje v takové míře na mnoha místech pod korunami lesů. Plánuje se další výzkum, který by prozkoumal jeho časový a geografický rozsah.

Pastoreová ale varuje, že spoléhat se jen na toto hromadění studeného vzduchu není dobrý nápad. Tyto lesy se podle ní „budou stále oteplovat – rozhodně nechci říkat, že se jedná o úplně bezpečné útočiště, protože i tam dojde ke změně klimatu – ale může to být pomalejší a možná druhy, které by jinak v teplejším klimatu mohly vymizet, zůstanou na těchto místech déle,“ zakončuje.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Unikátní novodobý zlatý poklad našli turisté u Dvora Králové nad Labem

Dva turisté objevili v únoru u Dvora Králové nad Labem novověký poklad v odhadované hodnotě přes sedm a půl milionu korun. Dvě schránky, které obsahovaly zlaté mince, šperky a další předměty o celkové hmotnosti sedm kilogramů, nálezci odevzdali do Muzea východních Čech v Hradci Králové. Zaručeně zlaté jsou mince o váze téměř čtyři kilogramy. Další kovové předměty vědci analyzují.
14:55Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Rakovina krade motivaci. Vědci popsali, jak ovládne mozek

Lidé trpící rakovinou přicházejí o vůli bojovat, často marně hledají sílu dál žít. Až doposud věda předpokládala, že je to vedlejší dopad únavy z nemoci, ale teď našli přímo způsob, jak rakovina připravuje mozek o motivaci.
před 11 hhodinami

Zabili Heydricha i posílali depeše. Válku přežila jen polovina parašutistů

Byla jich stovka, přišli z nebes a fatálně ovlivnili průběh druhé světové války – českoslovenští parašutisté vyslaní z Velké Británie měli na území tehdejšího protektorátu plnit rozmanité úkoly. Od sabotáží a předávání informací exilové vládě až po útoky na přední představitele nacistické správy. V podstatě počítali s tím, že se do vlasti vrací pro smrt. Konce války se jich dožila pouhá polovina. A ti, kdo přežili, se následně po roce 1948 uznání nedočkali. Většinu z nich naopak čekalo ponížení, perzekuce a některé dokonce vykonstruovaná obvinění a smrt.
před 16 hhodinami

Hubbleův kosmický dalekohled funguje i jako stařeček

Už 35 let je na oběžné dráze Hubbleův kosmický dalekohled. Díky němu astronomové například zjistili, že v centrech galaxií jsou supermasivní černé díry, poprvé změřili rychlost rozpínání vesmíru nebo uviděli ty nejvzdálenější galaxie. Zařízení pořídilo také řadu ikonických snímků. Je pojmenované po americkém astronomovi Edwinu Hubbleovi, který jako první zjistil, že ve vesmíru existuje víc galaxií a že se vesmír rozpíná. Dalekohled na oběžnou dráhu dopravil raketoplán Discovery.
včera v 18:06

Nová studie objasnila vliv masivního výbuchu sopky na výkyvy v počasí

Erupce sopky Hunga Tonga–Hunga Ha’apai (HT), která se odehrála 15. ledna 2022, byla naprosto jedinečnou a bezprecedentní událostí ve známých dějinách. Podle studie zveřejněné před pár dny v prestižním mezinárodním časopise, na které se podílel i český klimatolog Aleš Kuchař, způsobil tento jev mimo jiné i prodloužená období nízkých teplot v Evropě během následující zimy a jara.
včera v 12:03

Zahřívaný tabák může ohrozit děti nečekaným způsobem. Polykají uvolněné plíšky

V Česku přibývá případů, kdy malé dítě omylem spolkne plíšek, který se používá v zařízeních ohřívání tabáku. Končí pak hospitalizované v nemocnici.
včera v 11:00

Polští chovatelé kvůli ptačí chřipce utratili přes sedm milionů kusů drůbeže

V Polsku řádí ptačí chřipka. Chovatelé kvůli tomu museli utratit přes sedm milionů kusů drůbeže. Úřady už na zvládání viru vynaložily v přepočtu téměř půl miliardy korun. Do země dorazili evropští experti, kteří mají posoudit nastavená opatření. Podle ředitele polské rady chovatelů drůbeže Dariusze Goszczyńského počet zlikvidovaných kusů není problém. „V Polsku máme asi 1,5 miliardy kusů drůbeže,“ vysvětlil. Vývoz masa a vajec zatím ohrožený není. U vajec ale experti očekávají mírné zdražení.
včera v 06:30

YouTube slaví dvacet let. Měsíčně ho sleduje devět z deseti Čechů

Americká platforma pro nahrávání videí YouTube slaví výročí. První záběry ze ZOO v San Diegu se na ní objevily před dvaceti lety, nyní jich je nahráno přes pět miliard a každou minutu přibývají hodiny dalších. Tvůrců jsou jen v tuzemsku tisícovky a dosah na celou společnost je podle obchodního ředitele YouTube pro Česko a Slovensko Petra Houzara nesporný. Síť podle něj alespoň jednou měsíčně sleduje devět z deseti Čechů, pravidelně pak sedmdesát procent.
23. 4. 2025
Načítání...