Změna klimatu je hlavní příčinou dopadů hurikánu Helene, tvrdí vědci

Expertní organizace World Weather Attribution pravidelně hodnotí, jestli mají přírodní katastrofy nějakou souvislost se změnami klimatu. Mnohdy dospěje k tomu, že ne – a že jde jen o náhodu. V případu hurikánu Helene, který v září zasáhl Floridu, je ale podle nového výzkumu vliv oteplování jednoznačný.

„Změna klimatu zhoršila silné deště a vítr způsobené hurikánem Helene, který připravil o život nejméně 227 osob,“ konstatuje nová vědecká zpráva. Jejími autory jsou vědci z organizace World Weather Attribution (WWA), kteří nedávno posuzovali i vliv klimatických změn na zářijové povodně v Česku.

Experti, kteří na studii pracovali, vyzývají USA, aby se začaly připravovat na dnes „nepředstavitelné záplavy“ způsobené hurikány. Studie, která kombinovala tři různé metody, konstatovala čtyři základní zjištění.

Hurikány o síle hurikánu Helene jsou dnes v oblasti u Floridy asi 2,5krát pravděpodobnější. Očekávalo se, že se budou vyskytovat v průměru každých 130 let, ale v současné době se očekávají s pravděpodobností 1:53 v daném roce.

Rychlost větru hurikánu Helene na pobřeží Floridy byla vlivem změny klimatu asi o 21 kilometrů za hodinu vyšší. To znamená nárůst intenzity o 11 procent.

Změna klimatu zvýšila množství srážek hurikánu Helene přibližně o 10 procent.

Vysoké teploty moře, které podpořily hurikán Helene, byly v důsledku změny klimatu asi 200–500krát pravděpodobnější.

Co říkají experti

„Změna klimatu je pro hurikány, jako je Helene, naprosto zásadní,“ komentoval výsledky jeden z autorů práce, Ben Clark z Imperial College London. „V důsledku oteplování způsobeného fosilními palivy spadlo asi o 10 procent více srážek, což vytvořilo na jihovýchodě USA apokalyptické scény. Pokud budou lidé i nadále spalovat fosilní paliva, budou USA čelit ještě ničivějším hurikánům.“

Hurikán Helene po sobě zanechal na jihovýchodě USA stopu zkázy dlouhou více než 800 kilometrů. Hlavní vliv na to, jak velké množství energie obsahoval, měly mimořádně vysoké teploty oceánu v Mexickém zálivu, které jsou o dva stupně vyšší než v dobách před průmyslovou revolucí. Díky tomu dokázal hurikán rychle zesílit a z bouře 2. stupně se stal hurikánem 4. stupně jen několik hodin předtím, než pak plnou silou narazil do floridského pobřeží.

Vítr v hurikánu Helene dosáhl při dopadu na pevninu rychlosti 225 kilometrů za hodinu a způsobil současně rekordní záplavovou vlnu o výšce 4,5 metru, která zalila pobřežní oblasti a donutila některé obyvatele opustit své domovy. Během bouře spadlo navíc hlouběji do vnitrozemí obrovské množství srážek, což způsobilo extrémní záplavy v Georgii, Jižní Karolíně, Severní Karolíně a také severněji – v Tennessee a Virginii. Zemřelo nejméně 227 lidí, čímž se Helene stala jedním z nejsmrtelnějších hurikánů v USA za posledních padesát let. Překonal ji v tom jen hurikán Katrina v roce 2005, jenž připravil o život 1392 lidí.

Friederike Otto, vedoucí WWA z Imperial College London, dodala: „Naše studie opět prokázala, že hurikány se budou stále zhoršovat, pokud bude člověk pokračovat ve spalování fosilních paliv a tím oteplovat planetu. Američané by neměli mít důvod bát se hurikánů silnějších než Helene – máme veškeré znalosti a technologie potřebné ke snížení poptávky a nahrazení ropy, plynu a uhlí obnovitelnou energií. Potřebujeme ale politickou vůli. Potřebujeme vůdce, kteří si upřímně uvědomují, že řešení klimatických změn je nevyhnutelné, pokud mají lidská práva něco znamenat, a zajištění budoucnosti – aby budoucí generace nemusely žít ve světě klimatického chaosu.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Studenti si vyzkoušeli stav beztíže. Hráli karty nebo pili vodu

Stav beztíže, jaký znají astronauti z Mezinárodní vesmírné stanice, si vyzkoušelo 26 studentů a dalších osobností při misi Zero-G. V rámci projektu Česká cesta do vesmíru letěli speciálním letadlem nad Krkonošemi a Orlickými horami. Vědci dělají při takovém letu často různé pokusy, studenti si tak mohli cestu naplno užít. Projekt zaměřený na propagaci technického vzdělávání a přírodních oborů začal loni v září. A let v Airbusu A310 vyvolávajícím stav beztíže byl jeho vyvrcholením, na začátku se do výběrového řízení v přihlásilo 861 zájemců.
před 9 hhodinami

Z kontinentální Evropy odstartovala orbitální raketa. Po několika sekundách spadla

Z kosmodromu Andöya Spaceport na severu Norska v neděli po několika odkladech odstartovala ke zkušebnímu letu raketa Spectrum německé startupové firmy Isar Aerospace, která odvysílala živé záběry ze startu na portálu YouTube. Let ale trval jen několik sekund, raketa se brzy zřítila zpět na zemský povrch, uvedla agentura AFP. I tak šlo o první start orbitální rakety z kontinentální Evropy mimo Rusko.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Slintavka bývala v českých chlévech častým hostem. Farmáři podceňovali její šíření

Už když se slintavka a kulhavka šířila v českých zemích v 19. století, znamenala pro hospodáře velkou hrozbu. Dobový tisk ukazuje, že lidé podceňovali to, jak extrémně nakažlivá nákaza je.
před 19 hhodinami

Zatmění Slunce přitáhlo lidi do planetárií i hvězdáren, bylo ale za mraky

Lidé měli v planetáriích a hvězdárnách možnost pozorovat částečné zatmění Slunce, viditelnost ale omezovala oblačnost. Pořadatelé pro ně měli připravený i další program. Například do ostravského planetária v městské části Krásné Pole přišlo kolem 140 návštěvníků, do hvězdárny v Teplicích přes šedesát a v Karlových Varech asi dvě desítky.
29. 3. 2025

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
29. 3. 2025

Z rudého snu noční můra. Před sto lety zamířila do Kyrgyzie tisícovka Čechoslováků

Interhelpo bylo československé dělnické družstvo, které pomáhalo budovat socialismus v sovětském Kyrgyzstánu. Vzniklo v květnu 1923 a před sto lety, 29. března 1925, vyjel první transport jeho členů do tehdejší Kyrgyzie. Celkem tam dorazila asi tisícovka Čechů a Slováků a přestože se část z nich později stala oběťmi stalinských čistek, družstvo se významně podílelo na vybudování průmyslového potenciálu asijské republiky.
29. 3. 2025

Před polednem nastane zatmění Slunce. Bude vidět i z Česka

V sobotu nastane částečné zatmění Slunce, které bude pozorovatelné i z Česka. Měsíc zakryje až 22 procent slunečního disku, přičemž nejvýraznější zatmění bude patrné na severozápadě Čech. Úkaz začne krátce před půl dvanáctou dopoledne a potrvá zhruba do jedné hodiny odpoledne. Půjde o jedno z nejlépe pozorovatelných zatmění v posledních letech, protože Slunce bude v době maxima vysoko nad obzorem, uvedl Pavel Suchan z České astronomické společnosti.
29. 3. 2025

Nejstarší vanilku v Evropě našli vědci na Pražském hradě

Pražský hrad byl v době Rudolfa II. centrem evropské kultury, obchodu i umění. Dokládá to i nový objev přímo ve Vladislavském sále. Archeologové tam našli vůbec nejstarší důkaz o použití vanilky v Evropě.
28. 3. 2025
Načítání...