Češi rádi používají „chytré“ příslušenství. Hodinky připojené k síti či fitness náramky jich loni zapnula třetina

Podle dat Eurostatu je Česko na přední příčce žebříčku zemí, jejichž obyvatelé používají chytré elektronické doplňky připojené k internetu. Ty jim pomáhají spravovat domácnost, účelně cvičit, vyhledávat informace nebo pouštět hudbu.

Eurostat uvádí, že v roce 2020 použilo v Česku chytré příslušenství 35 procent lidí ve věku 16 až 74 let. Chytré hodinky, brýle či jiné příslušenství jsou podobně populární ještě ve Finsku a Estonsku.

Data ukazují, že v minulém roce použilo 19 procent lidí v EU ve věku 16 až 74 let chytré hodinky, brýle či headsety, fitness náramky nebo oblečení, boty a další doplňky připojené k síti. Takové procento lidí odpovídá takřka jedné pětině obyvatel Evropské unie. Nejvíce tyto doplňky používají mladší lidé ve věku 16 až 24 let, kterých je 28 procent. Jen o pět procent míň je podle dat Eurostatu uživatelů ve věku 25 až 54 let.

Česko v čele žebříčku Eurostatu
Zdroj: Eurostat

Nejméně lidí chytrou elektroniku používá v Řecku či na Kypru

Populární jsou i virtuální asistenti ovládaní skrze hlas či aplikaci – použilo je 11 procent lidí ve věku 16 až 74 let. Podobné množství uživatelů žije v chytrých domácnostech, k jejichž obsluze používá termostaty, elektroměry či světla připojená k internetu. Menší jednotky procent lidí pak používají k internetu připojená bezpečnostní zařízení, robotické spotřebiče, přístroje na měření zdravotních dat nebo hračky.

Jednotlivé typy elektronických zařízení a procento uživatelů
Zdroj: Eurostat

Asistenční příslušenství připojené k síti nejméně používají lidé v Řecku, Rumunsku a na Kypru. Největší množství uživatelů podle výzkumu registruje Island, kde doplňky použilo 72 procent lidí, ostrovní země ale není součástí EU. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Hasiči mají kvůli své práci narušený mikrobiom, naznačuje výzkum

Střevní mikrobiom je složitý ekosystém, který existuje v lidském zažívacím traktu. Jeho kvalita má vliv na celou řadu oblastí lidského zdraví – a mnoho faktorů ho může narušit. Nová studie teď ukázala, jaký je dopad takového narušení u hasičů.
před 1 hhodinou

I nejbohatší Američané se dožívají nižšího věku než Evropané, popsala studie

Stejně bohatí lidé v Evropě a USA mají odlišnou délku života. Experti na veřejné zdraví z americké Brownovy univerzity porovnali odpovídající skupiny na obou březích Atlantiku. Ve všech zkoumaných kategoriích umírají lidé z USA dříve než jejich protějšky ze starého světa.
před 22 hhodinami

Umělá inteligence s falešnou osobností snadno prošla Turingovým testem lidskosti

V pokusu měli lidé, kteří současně komunikovali s umělou inteligencí (AI) a člověkem, říci, koho pokládají za stroj, a koho za lidskou bytost. Speciálně zaúkolovaný chatbot si vytvořil umělou osobnost, která byla důvěryhodnější než člověk.
včera v 07:00

Opatření proti slintavce a kulhavce přibývá. Podívejte se, kam se nyní nesmí chodit

Slintavka a kulhavka (SLAK) je nemoc, která postihuje celou řadu hospodářských zvířat. Způsobuje u nich velké zdravotní problémy, které mohou končit smrtí – a to natolik, že se v Evropě země dohodly na přísných pravidlech.
4. 4. 2025Aktualizováno4. 4. 2025

Mrazy mohou poškodit ovoce. Největší riziko bude v neděli

O víkendu se v České republice výrazně ochladí. Pokles teplot může na některých místech ohrozit ovocné stromy. V dubnu přitom nemusí jít o poslední takový případ.
4. 4. 2025

Archeologové našli ve Vídni kostry 150 legionářů. Zemřeli při katastrofě

Archeologové ve Vídni našli v masovém hrobě kosterní pozůstatky asi 150 vojáků z prvního století z doby římské říše. Oznámilo to ve svém magazínu Muzeum města Vídně. Experti tento kosterní nález považují za mimořádně vzácný, protože až do třetího století se mrtvá těla mnohem častěji zpopelňovala.
3. 4. 2025

Roztěkanost, problémy s organizací času, zapomínání. ADHD se týká i dospělých

ADHD netrpí jen děti, ale i dospělí. Ženy s touto poruchou jsou podle autorek knihy „Roztěkané“ doslova poddiagnostikované. Na rozdíl od mužů se o ní často dozvídají až v dospělosti po porodu. Prostřednictvím desítek příběhů se Klára Kubíčková a Jana Srncová, které se s ADHD samy potýkají, snaží dát návod jiným ženám, jak s diagnózou bojovat nebo jak ji poznat.
3. 4. 2025

Ve smrti jsou si lidé rovni. Mozek spouští stejný mechanismus

V populární literatuře se objevují často popisy zvláštních stavů, které jsou spojené s umíráním: klid, smíření, setkání se světelnou bytostí. Nová studie upozorňuje na to, že fenomén je složitější, ale našel jednotné a univerzální mechanismy, které jsou za vznik těchto vizí zodpovědné.
3. 4. 2025
Načítání...